Ameerika Ühendriikide tulevase presidendi Donald Trumpi üks eesmärke on saada energeetikas maailmas domineerivaks riigiks. Püüdlust silmas pidades on Trump valinud energeetikaministri kandidaadiks fossiilkütuste juhtivtöötaja Chris Wrighti, kes toetab nafta- ja gaasitööstuse, sh frakkimise arendamist, kirjutab AP News.
Praegu on elektrotehnikat õppinud Chris Wright Denveris asuva Liberty Energy tegevjuht, kes iseloomustab end sõnadega „tehnikanohikust ettevõtjaks“. Enda tutvustusse on ta kirjutanud: “Kirglikult tahan tuua energia hüved igasse maailma kogukonda. Olen täielikult energeetikaga seotud, alustades tuuma-, päikese ja geotermilise energia valdkonnas kuni praeguste jõupingutusteni nafta, gaasi ja järgmise põlvkonna geotermilise energia valdkonnas. Mind ei huvita, kust energia pärineb, kui see on turvaline, usaldusväärne, taskukohane ja parandab inimeste elu”.
Tulevane energeetikaminister Wright on üsna häälekalt avaldanud arvamust kliimamuutusega võitlemise meetmete vastu. Sageli on teda kuuldud kritiseerimas seda, mida ta nimetab liberaalsete ja vasakpoolsete rühmituste „ülalt alla“ lähenemisviisiks kliimamuutustele. Tema sõnutsi on kogu maailma kliimaliikumine kokku varisemas omaenda raskuse all. Nii võib öelda, et Chris Wright on kliimaküsimuses tulevase presidendiga küllaltki otsekoheselt sama meelt. Nimelt plaanib Trump Pariisi kliimaleppest taas lahkuda, nagu ta tegi ka oma esimesel ametiajal. Sellega haakub lubadus tühistada eelarve, mis Bideni 2022. aasta kliimaseaduse alusel veel kasutamata on ning on tõenäoline, et Trump piirab või tühistab senised plaanid suurendada elektriautode arvu ja reguleerida rangemalt kivisöe-elektrijaamade süsinikuemissioone.
Arvestades eelkirjeldatut võib üsna kindlalt väita, et koos uue energeetikaministriga jääb igasugune kliimaga võitlemine selja taha ja selle asemel antakse hoogu hoopis fossiilkütuste kasutamisele ning nendega seotud arendustele. Näiteks on nii Trumpil kui ka Wrigthil soov tühistada seisak, mille Bideni administratsioon juba aasta tagasi uute LNG ekspordilubade väljastamisele pannud.
Wright on ka Trumpi uue energeetikanõukogu liige
Trumpi sõnutsi on uue energeetikanõugu eesmärk saavutada USA domineerimine maailma energeetikas. Fookuses on plaan vähendada bürokraatiat ja suurendada kodumaise energia tootmist. Nõukogu juhiks on nimetatud Põhja-Dakota kuberner Doug Burgum, kes ühtlasi on siseministri positsioonil. Veel kuuluvad energianõukogusse ametiasutused, mis on seotud energialubade, -tootmise, jaotamise, reguleerimise ja transpordiga. Lühidalt paistavad nõukogu ülesanded olevalt vastupidised kui demokraadist presidendi Joe Bideni seatud ülesanded, sest viimase jaoks oli kliimavõitlus üks peamisi prioriteete.
Igal juhul on Chris Wrigth pälvinud konservatiivsete vaadetega mõjuisikute ja naftatöösturite toetuse. Näiteks peab fosiilkütuseid toetav, konservatiivsete vaadetega rühm American Energy Alliance Wrighti energeetikaministrina suurepäraseks valikuks. Ka American Petroleum Institute loodab koostöös tulevase ministriga „tugevdada Ameerika geopoliitilist positsiooni“, tühistades algatuseks LNG ekspordilubade piirangud ja andes avatud juurdepääsu Ameerika energiale kogu maailmas.
Kliimaaktivistide hukkamõist
Kliimaaktivistide rühmituse Natural Resources Defense Council arvates on aga tulevane energeetikaminister „musta fossiilkütuse meister“ ja peab valikut katastroofiliseks veaks. Rühmitus on veendunud, et arvestades kliimast tingitud katastroofide laastavaid mõjusid, peab energeetikaministeerium arendama ja edendama 21. sajandi energiaallikate kasutamist, mitte eelmise sajandi kütuseid. Teine akivistide rühm Evergreen Action leiab, et Wright on lojaalne fossiilkütuste tootjate huvidele.
Eesti Reformierakond ei loobu iialgi KliimaViimsepäeva kriku dogmadest, kuna paljudel nende liikmetel on isiklik huvi tuuleenergia kasumlikus tulevikus.
1850 aastal on esimesed kiviread, ehk moreenid , vaadatavad vana maali peal . Liustik oli siis moreenidest veidi ylespoole .Praegu on liustiku piir ,korgel magedes ja liustikust allapoole on umbes 12 moreeni , ehk kivikuhjatist ,millised on liustik enda ees ajanud ! 1850 polnud ei mingit toostust veel olemas ja soenemist ,,tegi,, paike , nii nagu ka praegu , kyttes maakera vett !
Definitsiooni järgi on liberalism valitsemisvorm, mis sekkub maksimaalselt majandusse (räägib turumajandusest, kuid suunab rahad omajopedele) ja minimaalselt kodanike eraellu( moraalinormide täielik puudumine; las tähelepanu olla hälvikutel)