Britid ei julge end enam vabalt väljendada

Eriti tunnetab enesetsensuuri vajadust valge vanem mees.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Värske sõnavabaduse uuringu kohaselt kardab aina enam britte oma arvamust vabalt väljendada. Eriti puudutab see oma arvamuse välja ütlemist rassi, usu või immigratsiooni teemal.

Ühendkuningriigi valitsust nõustava ekstremismi vastase komisjoni (Commission for Countering Extremism) uuringu kohaselt usuvad peaaegu pooled britid ehk 49% et inimesed solvuvad liiga kergesti, eriti kui nad avaldavad oma arvamust rassi ja sisserände teemadel, kirjutab The Telegraph.

36% küsitlusele vastanutest hindas, et nad peavad hoiduma oma arvamuse avaldamisest rassi või etnilise päritolu teemadel. 32% ütles sama sisserändega seotud probleemide või usulisest äärmuslusest rääkimise kohta. Gaza küsimuses tundis 31%, et väljendusvabadus on piiratud ja nn transsooliste küsimuses oli see näitaja tervelt 41%.

Tuli välja, et mida avameelsemad olid inimeste vaated, seda tõenäolisemalt tundsid nad end teiste solvamise ohu tõttu piiratuna. Näiteks toetati sõnavabadust enim valgete, meeste, vanemate inimeste ja madalama haridustasemega küsitletute seas. Samad rühmad aga tundsid ka, et nad ei saa end vabalt väljendada enamate teemade puhul. Kristlased toetasid pigem sõnavabadust, kuid tundsid samuti keskmisest rohkem, et peavad oma arvamuse avaldamist tagasi hoidma. Seevastu naised, nooremad britid ja etnilistest vähemustest või mitte-kristlikest usunditest pärit inimesed kaldusid arvama, et inimesed peaksid oma sõnavõtus olema tundlikumad.

Inimesed hoidusid peamiselt oma arvamuste avaldamisest, et mitte kedagi solvata või tüli tekitada. 46% ütles, et hoidub avaldamast oma arvamust mis tahes religioosse isiku, teksti või õpetuse kohta, 35% hoidub aga kellegi solvamise vältimiseks avaldamast oma poliitilisi vaateid. Mõned ütlesid ka, et hoiduvad oma arvamuse avaldamisest, sest on mures oma turvalisuse pärast – religioossete teemade puhul vastas nii 25%, ja poliitiliste teemade puhul 17% küsitletutest.

Sõnavabadusega toimuvad muutused Suurbritannias olid oluliseks küsimuseks 37%-le vastanutest.  

Uuring põhines 2300 inimesega tehtud intervjuudel ja selle eesmärk oli sõnavabaduse olukorra kaardistamine Suurbritannias.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments