Saksamaa börsijuht: Euroopa Liidus on vaja digieurot

Trump keelas Ameerika Ühendriikides CBDC kasutuselevõtu.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Deutsche Börse AG tegevjuht Stephan Leithner kutsub üles looma alalist digitaalset eurot, viidates selle rollile finantsstabiilsuse, tõhususe ja Euroopa Liidu autonoomia seisukohalt. Ameerika Ühendriikide president Donald Trump on seevastu sellise riikliku digivaluuta loomise üldse keelustanud.

Saksa väärtpaberituru Deutsche Börse tegevjuht Stephan Leithner nõuab, et Euroopa Liit (EL) reformiks tugevama finantsautonoomia nimel oma finantssektorit, sh kehtestaks alalise digieuro, kirjutab Cointelegraph

Hiljuti avaldatud poliitdokumendis visandas Leithner kümneetapilise strateegia, et muuta EL-i kapitaliturgude liit (Capital Markets Union – CMU) hoiuste ja investeerimisliiduks (Savings and Investments Union – SIU), mille keskmes on Leithneri sõnutsi keskpanga digitaalne valuuta (CBDC). CBDC on keskpankade välja antav ja kontrollitav digiraha ehk väärtuse vorm, mille väärtus vastab küll päris rahale, kuid mille kasutamisele võidakse seada erinevaid tingimusi

Stephan Leithner peab digiraha EL-i digitaalse tegevuskava põhiosaks ja finantsstrateegia oluliseks komponendiks. See parandaks tema sõnul finantstehingute tõhusust ja tugevdaks liidu majandusautonoomiat.

Leithneri arvates peaksid Euroopa Keskpank (EKP) ja riikide keskpangad koostöös tagama, et digieuro rikastaks piirkonna kapitaliturgude süsteemi. „EKP ja riikide keskpanga ühine lähenemisviis digivaluutale hõlbustab kõige sobivamate lahenduste uurimist ja rikastab tõeliselt ELi kapitaliturgude ökosüsteemi,“ ütles ta. Ta rõhutas vajadust arendada tehnoloogilisi süsteeme nii, et tõrgeteta saaks ühendada EL keskpanga digivaluuta olemasolevate maksesüsteemidega.

Veel leidis Leithner, et kui ühendada paljud EL regulatsioonid omavahel, nt krüptovaraturgude määrus (Markets in Crypto-Assets Regulation – MiCA), tehisintellektimäärus (Artificial Intelligence Act – AI Act) ja digitaalse tegevuskerksuse määrus (Digital Operational Resilience Act – DORA), siis „võimaldaks see eurol saavutada konkurentsieelise kogu maailmas.“ Teisisõnu pidas Leithner ilmselt silmas soovi vähendada USA dollari mõju Euroopale.

Kuigi Leithner näeb digieurot kui EL finantsstabiilsuse, konkurentsivõime ja innovatsiooni suurendamise kõige tähtsamat vahendit, ei ole tema visioonis täpsustatud, kuidas seda tehniliselt rakendada. Foto: Gerald Schilling/Wikimedia Commons.

Ameerika Ühendriigid on keskpankade digivaluuta loomise keelustanud

Samal ajal, kui Euroopa Liit liigub digieuroga edasi ja on Leithneri mainitud hoiuste ja investeerimisliidu kohta küsinud arvamusi, lõpetas USA president Donald Trump jaanuari lõpus kõik senised keskpankade digivaluuta (CBDC) arendustegevused ja selle emiteerimise USA-s. Ühtlasi keelas president keskpankade digivaluutat ka edaspidi kasutusse võtta. Trumpi korralduse järgi tuleb kasutusele võtta meetmed, et kaitsta ameeriklasi CBDC riskide eest, mis ohustavad finantssüsteemi stabiilsust, eraelu puutumatust ja USA suveräänsust. Korralduse laiem eesmärk on tugevdada USA juhtpositsiooni digitaalses finantstehnoloogiassh toetada digitaalsete varade, plokiahela tehnoloogia ja sellega seotud tehnoloogiate vastutustundlikku kasvu ja kasutamist kõigis majandussektorites. Teisisõnu soodustab USA keskpankade kontrolli all oleva digivaluuta loomise asemel võimust sõltumatute digivaluutade arendamist.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments