Sõnumisaladus ohus: Euroopa Komisjon tahab suhtlust sõnumirakendustes pidevalt jälgima hakata

Laste väärkohtlemise ennetamisest rääkides asutataks jälgima kõigi kasutajate kõiki sõnumeid.

Epp Tuul

11. sept. 2024

Epp Tuul

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Euroopa Komisjon kavandab regulatsiooni, mis nõuab teenuseosutajatelt kõigi erasuhtlustes saadetud fotode ja videote kontrollimist ning kohustab neid teavitama kujutistest, mis võivad olla seotud laste väärkohtlemisega. Selline plaan eeldab aga kõigi isiklike vestluste pidevat jälgimist.

Regulatsiooni ümber käiv arutelu on olnud keeruline, sest seab vastamisi vajaduse peatada laste väärkohtlemine ja õiguse privaatsusele, kirjutab The Brussels Times. Kuigi hääletus ettepaneku üle lükati juunis määramata ajaks edasi, on see nüüd taas päevakorras.

Euroopa Komisjon tegi 2022. aastal ettepaneku kehtestada regulatsioon – nimetatud ka kui sõnumikontrolli regulatsioon –, mis aitaks ennetada laste seksuaalset väärkohtlemist (Child Sexual Abuse, CSA) ja selle vastu võidelda. Plaan kohustanuks tehnoloogiaettevõtteid tuvastama ja teatama laste väärkohtlemise kujutistest (fotod, videod jms) erasuhtluses. Euroopa Parlament lükkas ettepaneku tagasi, kuid toonane eesistujariik Belgia esitas kohendatud variandi uuesti. Olgugi et eesistumisaja viimastel päevadel võttis Belgia ettepaneku päevakorrast maha, on nüüdne eesistujamaa Ungari plaani taas esitanud.

Algne ettepanek nõudis, et teenuseosutajad on kohustatud sõnumite kontrollimiseks kasutama tehisintellekti. See andis privaatsuse eest võitlejatele aluse peljata, et algoritm võib kergesti valesti tõlgendada, kas tegemist on lapse väärkohtlemisega või mitte. Nii võib näiteks vanemaid, kes saadavad teineteisele oma lapse pilte, tabada ebaseadusliku materjali jagamise süüdistus.

Praeguses variandis on Politico andmetel kerge ja ajutine leevendus, kus tehisintellekti kasutamine on teenuseosutajatele vabatahtlik. Küll aga on jätkuvalt nõutud automaatsed otsingud erasuhtluses, sh krüptitud vestlustes, mistõttu ettepanek ohustab ikkagi privaatsust, kuna võib lõpetada algusest lõpuni krüptitud sõnumid. Nimelt peaksid ka sellised sõnumivahetuskeskkonnad, nagu näiteks Telegram, Signal ja WhatsApp, üleslaaditavat sisu modereerima ja kontrollima enne, kui sõnum krüptitakse ja saadetakse. Seda tuleks teha kõigi EL-i kodanike kõigi erasõnumite puhul, et tuvastada kõik kujutised, mis võivad seostuda laste seksuaalse väärkohtlemisega. Kuigi kasutajad peaksid sellise jälgimise ise aktseptmeerima, tähendaks keeldumine seda, et neil poleks enam võimalik fotosid või videoid saata.

Sõnumirakenduse Signal juht Meredith Whittaker ütles sotsiaalmeedias, et Eruoopa Liidu uus kava on sisult sama, mis vana – õõnestab krüpteerimist ja tekitab sellistele rakendustele juurde turvanõrkusi.

Leitud kujutisi võrreldakse teadaolevate väärkohtlemise piltide andmebaasiga, mida EL on juba loomas, ja mis sisaldaks „internetis toimuva laste seksuaalse väärkohtlemise näitajaid, mida teenuseosutajad peavad kasutama tuvastamiskohustuste täitmiseks“. Plaanide järgi peaksid andmebaasid olema valmis enne, kui sõnumikontrolli regulatsiooni rakendama asutakse.

Veel sisaldab ettepanek kehtestada veebimajutusteenuse pakkujatele või isikutevahelise side teenuste osutajatele kohustust hinnata säärase materjali esinemisriske nende platvormil, kehtestada maandamismeetmed ning anda tulemustest aru Euroopa Liidu vastavale asutusele. Ka tarkvararakenduste poed saaks kohustuse hinnata, kas mõnda nende vahendatavast rakendusest võidaks kasutada laste ahvatlemiseks seksuaalsuhte eesmärgil.

Ühtlasi on koos regulatsiooniga plaanis luua laste seksuaalse väärkohtlemise vastase võitluse Euroopa Liidu keskus, et teenuseosutajad saaks kohustust täita, reegleid rakendada, materjali tuvastada, eemaldada ja rikkumisest teatada. Muu hulgas peaks EL keskus hõlbustama juurdepääsu tuvastamistehnoloogiale ja tegema kättesaadavaks väärkohtlemise näitajad (andmebaas). Teenuseosutajad peavad aga koostöös EL keskusega panustama täpsete ja usaldusväärsete tehnoloogiate arendamisse, et tuvastada laste seksuaalse väärkohtlemise uusi materjale.

Kõik need ettepanekud looks samaväärse olukorra, kus kirjavahetuse salastatust ei ole, iga kirja kontrollitakse juba enne selle saatmist ja kirja vahendanud postiteenusel lasuks kohustus hinnata, kas tema teenust võidaks ebaseaduslikult tarvitada. Tegemist on autoritaarsete või diktatuurirežiimide unistusega, kus tülgastavate kuritegudega võitlemise ettekäändel on kodanikke võimalik jälgida, kontrollida ja lämmatada juba eos igasugune teisitimõtlemine.

Kui sõnumikontrolli regulatsioon ka nn uues kuues vastu võetakse, jäävad tavakodanikud ilmselt ilma turvalistest krüptitud sõnumitest ja see omakorda tähendab privaatsuse lõppu. Näiteks sõnumirakendus Signal on kirjutanud, et täielik krüptitus kaitseb kõiki või pole seda kellelgi ning arvestades praeguseid keerukaid olusid maailmas, oleks täieliku krüptituse lõhkumine katastroofiline.

Ettepanek võidelda laste seksuaalse väärkohtlemise vastu on küll üllas ja hea, kuid regulatsioon sellisel kujul loob ohtliku pretsedendi ega teeni algset eesmärki laste väärkohtlemist ennetada ja selle vastu võidelda, sest nügiks säärasega tegelejad veelgi varjatumalt tegutsema.

Midagi läks valesti. Palun proovi uuesti.
Sinu meiliaadress on lisatud meililisti.

Vabadused uudiskiri 

on kindlaim viis hoida ennast jätkuvalt kursis maailmas toimuvaga, kui suured platvormid soovivad midagi tsenseerida.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments