Suurbritannia: kuidas Oxfordi väitlusklubi vikerkaarelipu heiskamise kohustusest vaikselt taandus

Klubi juhtliikmed: nii võiks meilt nõuda ka kõigi muude lippude heiskamist.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Kogume 25 000€ uueks poolaastaks, et hoida portaali tasuta – palume Sinu toetust! Vaata ja toeta SIIN!

Suurbriannia tuntud ja maineka väitlusühingu Oxford Unioni reeglitest on müstilisel kombel eemaldatud kohustuslik nõue heisata vikerkaarelipp iga aasta juunis ehk nn uhkuse kuul. Ühing lükkas tagasi ka üleskutse see nõue taastada.

Väitlusühingu Oxford Union president Anita Okunde palus klubil kehtestada määruse, mis „kohustaks iga klubi presidenti heiskama LGBT-lippu selgelt ja nähtavalt kogu juunikuuks“. Okunde sõnutsi olevat säärane nõue varem reeglites olemas olnud, kuid on sealt salapärasel moel eemaldatud. Klubi üliõpilastest juhtkond lükkas Okunde ettepaneku aga tagasi ega kehtestanud kohustust heisata iga aasta juunis nn uhkuse ehk Pride’i kuul vikerkaarelippu, kirjutab The Times.  

Lipu heiskamise nõue tekkis ühingu eeskirjadesse 2023. aastal ja sellegi sätestati, et klubi president heiskab Pride’i kuul õuel vikerkaarelipu. 2024. aasta reeglitest on see nõue aga eemaldatud.

Väitlusklubi juhtkond – kõik Oxfordi ülikooli tänassed tudengid – lükkasid Okunde ettepaneku tagasi. Kriitilisemalt meelestatud juhtliikmed pelgasid, et nii avataks Pandora laegas nõudmistega heisata ka muid lippe. Ühtlasi leidis juhtkond, et vikerkaarelipu kohustus ei tooks kaasa olulist muutust, sest president võib lipu heiskamise üle otsustada olenemata klubi juhtkonna otsusest. Igal juhul leidis juhtkond, et LGBTQIA+liikumisele saab toetust avaldada ka sõltumata lipu heiskamisest ja seda ei tohiks kehtestada kohustulikuna.

Oxfordi ülikooliga seotud väitlusklubi juhtkond keeldust kehtestamast reeglit, et Pride’i kuu ajaks tuleb hoovile heisata vikerkaarelipp. Foto: U.S. Department of State from United States/Wikimedia Commons.

Otsus on mõnedes üliõpilaste seas tekitanud ka kriitilisi reaktsioone ja leitakse, et lipu heiskamata jätmine näitab, et LGBTQ+ liikumise liikmed ei ole klubis teretulnud.  

Vabaduste portaalis oleme Suurbritannia ülikoolides toimuvat käsitlenud ka varem. Näiteks ülikoolide uuringust selgus tõsiasi, et 80% töötajatest näevad akadeemilise vabaduse piiramist ning üha raskem on vaielda teemadel, mida aktivistid peavad vastuoluliseks, sh sooideoloogia. Nii ongi Oxfordi üliõpilasliidud meelt avaldanud enne sookriitilise akadeemiku Kathleen Stocki loengut ja on olnud juhtumeid, kus mõnel isikul on keelatud esineda. Kusjuures alles hiljuti teatas ülikool plaanist muuta 800 vana ladinakeelse tseremoonia sooneutraalseks. Eesmärk on arvestada nende üliõpilaste huvidega, kes väidavad end olevat mittebinaarsed ehk ei pea end ei meheks ega naiseks. 

Seega võib Oxfordi väitlusklubi nüüdset otsust pidada mõnevõrra üllatuslikuks, sest seni on ülikool olnud sooideoloogia veendunud juurutaja. Samas on väitlusklubi iseseisev struktuur ega ole ametlikult ülikooliga seotud.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments