Suurbritannia: politsei vabandas abordikliiniku juures vaikse palvetamise eest arreteeritud naise ees ja maksis talle hüvitise

Briti valitsus võib kliinikute juures vaikse palvetamise keelata.

Epp Tuul

27. aug. 2024

Epp Tuul

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Kahel korral abordikliiniku ees seismise ning vaikses palves protesti avaldamise eest arreteeritud Isabel Vaughan-Spruce nõudis politseilt enda alusetu vahistamise eest hüvitist ning saigi selle. Briti praegune valitsus kavatseb aga seadust muuta ja kliinikute juures palvetamise selgesõnaliselt keelata.

Abordivastase rühmituse March for Life direktor Isabel Vaughan-Spruce nõudis West Midlandsi politseilt hüvitist kahe alusetu vahistamise ja ebaseadusliku vangistuse, kallaletungi ja pealetükkivast läbiotsimisest tekkinud kehavigastuste ning inimõiguste rikkumise pärast aastatel 2022 ja 2023, vahendab Free Speech Union.

Esimest korda arreteeriti Vaughan-Spruce 2022. aasta novembris, kui ta palvetas vaikselt Birminghami naistekliiniku nn kaitsetsoonis, mille linnavolikogu oli sama aasta alguses kliiniku ümber määranud. Linnavolikogu otsuse kohaselt on kuritegu igasugune tegu, millega naistekliiniku lähedal avaldatakse abordi suhtes heakskiitu või hukkamõistu. Teo eest võib määrata kuni 1000 naelsterlingi (1174 euro) suuruse trahvi. 2023. aastal andis ka riigi parlament oma heakskiidu naistekliinikute ümber kaitsetsoonide kehtestamisele. Põhjenduse kohaselt on selliste tsoonide eesmärk kaitsta naiste õigust saada tervishoiuteenuseid ilma hirmu ja ahistamiseta, keelatud on mõjutada naise otsust ja takistada pääsu kliinikusse.

Video Isabel Vaughan-Spruce’i arreteerimisest 2023. aastal.

Tsoonis palvetanud Vaughan-Spruce’le esitati süüdistus „protestimises ja tegevuses, mis hirmutab teenuse kasutajaid“. Birminghami kohus mõistis Vaughan-Spruce’i aga 2023. aasta veebruaris õigeks, kuna tema väidetavat „mõttekuritegu“ ei suudetud tõestada.

Mõni nädal hiljem vahistati Vaughan-Spruce sama teo eest uuesti ja nüüd oli politsei hinnangul kuriteoks palvetamine. Kuus kuud kestnud uurimise järel süüdistust ei esitatud ja politsei vabandas pika protsessi pärast. Vaughan-Spruce leidis, et mõlemal korral arreteeriti ta üksnes tema peas olnud mõtete pärast. Naine on ka veendunud, et Suurbritannias surutakse üha enam arvamuste paljusust maha ja kristlikke vaateid ohustab aina võimsam tsensuur. Politsei pidi naise ees vabandama ja maksma talle 13 000 naelsterlingit (15 259 eurot) hüvitist.

Naistekliinikute kaitsetsoonide kohta valmis 2024. aasta alguses Suurbritannia siseministeeriumis ka analüüs, kus leiti, et kaitsetsoonis palvetamist ei tohiks automaatselt seadusevastaseks pidada ning õigus palvetada on Suurbritannias pikka aega olnud seadusega kaitstud.

Nüüd aga on ilmunud teateid, et uus leiboristide valitsus plaanib naistekliinikute kaitsetsooni teema uuesti üle vaadata. Nõnda on nii mõnelgi ühiskonnarühmal tekkinud lootus, et kaitsetsoonides piiratakse ka palvetamist ja infolehtede jagamist.

Midagi läks valesti. Palun proovi uuesti.
Sinu meiliaadress on lisatud meililisti.

Vabadused uudiskiri 

on kindlaim viis hoida ennast jätkuvalt kursis maailmas toimuvaga, kui suured platvormid soovivad midagi tsenseerida.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments