Lause „Alles für Deutschland“ ehk „Kõik Saksamaa heaks“ on riigi kriminaalkoodeksi järgi keelatud sümbol, sest seda kasutas Natsi-Saksamaa võitlusrühm Sturmabteilung (SA), rahvakeeli pruunsärklased, kes mängisid suurt rolli Adolf Hitleri võimuletulekus. Kuid just seda lauset kasutas noormees oma postituse teemaviites, kirjutab Remix News.
Teismeline poiss kasutas keelatud sõnadega teemaviidet vaid paaris postituses, mille avaldas novembris sotsiaalmeediaplatvormil TikTok. Läbiotsimismääruses on politsei karme meetmeid põhjendatud kui „proportsionaalseid ja kuriteo raskusastmele vastavaid“. Leiti, et nooruk oli kuriteo toimepanemise ajal piisavalt küps, et mõista postituste väärust ja seega tegutses teadlikult. Detsembri alguses korraldatud läbiotsimisel uuris politsei peale poisi toa ka tema vanema venna tuba, pildistas esemeid, dokumente, raamatuid jm. Politsei konfiskeeris ka telefoni kui kuriteo sooritamise vahendi ja küsitles poisi venda.
Poiss ise ei olnud enda sõnutsi teadlik, et lause „Kõik Saksamaa heaks“ on kriminaalkoodeksiga keelatud. Vendadest kummalgi ei ole varem politseiga tegemist olnud ja mingeid varasemaid karistusi neil ei ole.
Sama lause on Saksamaal tähelepanu all olnud juba varemgi. Nimelt erakonna Alternatiiv Saksamaale (Alternativ für Deutschland – AfD) Tüüringi liidumaa esimees Björn Höcke kasutas fraasi 2021. aasta valimiskampaanias ning kohtuprotsessi järel määrati talle selle eest trahv.
Saksamaa puhul on tähelepanuväärne üldine suundumus, et politsei otsib üha enam kodusid läbi sotsiaalmeedias avaldatu pärast. Näiteks on süüdistuse saanud isikud postituste eest, mis kellegi hinnangul vihjavad millelelegi või mis väidetavalt õhutavad viha või mida mõni poliitik solvavaks peab. Näiteks alles hiljaaegu kirjutasime, kuidas Saksamaa majandus- ja kliimaminister ning asekantsler Robert Habeck esitas politseile avalduse algatada kriminaalasi mehe vastu, kes postitas sotsiaalmeediasse tema hinnangul teda halvustavalt kujutava pildi. Samuti oleme käsitlenud juhtumit, kus Saksa noor naispoliitik mõisteti viha õhutamises süüdi, sest jagas sotsiaalmeedias ametlikku statistikat rühmavägistajate päritolu kohta, milles annavad tooni immigrandid. Oleme kirjutanud ka juhtumist, kus politsei viis koolist kaasa tüdruku seepärast, et too oli sotsiaalmeediaplatvormil TikTok teinud postituse, kus küsis „Mis on ühist Saksamaal ja Smurfidel? Nad on mõlemad sinised” ning teises kirjutanud, et Saksamaa ei ole tema jaoks vaid asukoht kaardil, vaid ka kodumaa. Sinist värvi kasutab nimelt opostsiooniline ja immigratsioonivastane AfD.
Saksamaa vasakpoolsed poliitikud väljendavad aina enam soovi karmistada selliste „kuritegude“ karistusi ja veendumust, et kogu Euroopa peab sotsiaalmeediaga midagi ette võtma, sest kui seda ei reguleerita ehk teisisõnu riigid sellesse tsensuuripoliitikaga ei sekku, võib see ühiskonda destabiliseerida. Vihakõneseaduse tulemustest Saksamaal oleme aga pikemalt kirjutanud ka siin.