Austraalia ja Muski X-i vastasseis: riik käsib platvormil jagatavat sisu globaalselt tsenseerida

Kas video Austraalia pastorit otseülekande ajal tabanud jõhkrast noarünnakust tuleks maha võtta?

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toetan

Austraalias võimud käskisid sotsiaalmeediaplatvormidel eemaldada üle maailma kõik videod, mis kujutavad hiljutist noarünnakut Sydney Assüüria Hea Karjase Kristuse kirikus. Elon Muskile kuuluv X ei ole sellega nõus, kuna Austraalia valitsusel ei ole õigust midagi sellist nõuda.

15. aprillil toimus otseülekanne Sydney Assüüria kiriku jumalateenistuselt, kus jutlust pidas kiriku piiskop Mar Mari Emmanuel. Ühel hetkel tormas õpetaja poole 16-aastane poiss ning pussitas teda. Intsidendi käigus sai viga veel neli inimest ning islamistlik noormees, kes sooritas oma teo eeldataval usulistel põhjustel, arreteeriti. Sündmuse toimumise järel kogunes kiriku juurde ka rahutu ja vihane rahvahulk. Keegi inimestest, sh ka piiskob Emmanuel, eluohtlikult viga ei saanud. Piiskop on öelnud, et paraneb kiiresti ja on ründajale andestanud.

Kohe pärast rünnakut hakkasid videod pussitamisest sotsiaalmeedias levima. Austraalia e-turvalisuse volinik Julie Inman Grant nõudis seepeale sotsiaalmeediafirmadelt nende videopostituste eemaldamist. Selle tegemata jätmisel ähvardati ettevõtteid suurte trahvidega. Kõik peale Elon Muskile kuuluva X-i allusid korraldusele. X vaidlustas nõude.

Piiskop Mar Mari Emmanuel langes pussitamise ohvriks. Foto: Wikimedia Commons.

Volinik Grant väidab, et postitused ja video on elanikke lõhestav ja potentsiaalselt konflikti õhutav. X ütleb aga, et postituste eemaldamine tähendaks sõnavabaduse piiramist. “Rünnak piiskop Mar Mari Emmanueli vastu oli traagiline sündmus ning meie mõtted on tema ja kõigi kannatanutega,” selgitas ettevõte, kuid lisas samas, et ka piiskop Emmanuel on soovinud, et see video jääks veebis kättesaadavaks. X märkis ka, et postitus ei riku platvormi enda reegleid ega tegelikult ka Austraalia seadust. Lisaks sellele ei saa ettevõte alluda nõudmisele piirata sisu jagamist kogu maailmas, kuivõrd Austraalia valitsusel lihtsale ei ole voli seda nõuda. “Postituste sisu ei õhuta ega provotseeri vägivalda,” märkis ettevõte oma teates ja lisas, et ka Austraalia seadused lubavad tegelikult sisu, mida võib pidada debati pidamise seisukohtast ouliseks. “Teiseks oleme vastu nõudmisele eemaldada see sisu ülemaailmselt X-ist, sest meie arvates ei tohiks ühelgi valitsusel olla selliseid volitusi,” lisas ettevõte.

Esmaspäeval käskis Austraalia kohus X-il videod ja ka videot kommenteerivad postitused ajutiselt peita ja X tegi seda. Samas mujal maailmas on video endiselt üleval. Hoiatus! Vaadata omal vastutusel

Liitu meie uudiskirjaga
See on kõige kindlam viis end vabaduste teemaga kursis hoida.

Me hindame sinu privaatsust ja ei jaga sinu kontaktandmeid mitte kellegi teisega. Tutvu meie privaatsustingimustega.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments