Briti woke-pangad: “ideoloogiliselt sobimatuks” arvatud klientide kontode sulgemine tõi rekordarvu kaebusi

Kaebuste kasv nelja aasta taguse ajaga võrreldes 69%.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Ettevõtete ja inimeste arv Ühendkuningriigis, kes esitasid finantsjärelevalvele kaebuse oma pangakonto põhjendamatu sulgemise tõttu, kasvas viimase aastaga 44%. Kasvu taga on nende inimeste süsteemne tagakiusamine, kes pankade ja muude finatsasutuste hinnangul ei oma aktsepeeritavaid vaateid ja pangad lõpetavad nendega selle tõttu kliendilepinguid.

Märtsis lõppenud majandusaastal esitati Ühendkunigriigi finantsombudsmanile (Finance Ombudsman Service, FOS) 3858 kaebust, mis puudutasid pangakontode põhjendamatut sulgemist. Aasta varasemaga võrreldes kokku 44% suurune kasv hõlmab ka ettevõtete kontode sulgemist puudutavaid kaebusi – neid kogunes aastaga 666 tükki, vahendab The Telegraph.

Nelja aasta taguse ajaga võrreldes on kaebuste arv kasvanud koguni 69% ehk 2281-lt 2020. aastal 3858-le 2023. aastal.

FOS-i teatel otsustati 2023. aastal esitatud kaebustest klientide kasuks 36% juhtumite puhul. Aasta varem oli see 27%.

Kaebuste arvu suurenemine on otselelt seotud varasema Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei (United Kingdom Independence Party – UKIP) esimehe ja praeguse saatejuhi Nigel Farage’i pangakonto põhjendamata sulgemisega Couttsi erapangas mullu suvel. Nimelt otsustas tema pangandusgruppi NatWest Group kuuluv Couttsi erapank tema konto ilma põhjuseta ühtäkki sulgeda ning tal ei õnnestunud avada kontod ka kümmekonnas teistes Ühendkuningriigi pangas. Hiljem õnnestus Farage’l välja selgitada, et tema konto suleti poliit-ideoloogistel põhjustel ehk tema vaadete tõttu. Konservatiinve Farage oli UKIP-i esimehena üks peamisi Euroopa Liidust väljaastumise kampaania esindusnägusid, kritiseerib riigi immigratsioonipoliitikat jne. Panga töötajad kutsusid teda konto sulgemise protsessi sisetoimikus “ksenofoobiks”. Juhtum põhjustas suure skandaali, sest pank esialgu valetas, et Farage’i konto sulgemise põhjused olid ärilised ehk ei olnud seotud tema vaadetega. Teemat kommenteeris ka Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunak, kes mõistis sellise panga käitumise hukka. Pank pidi Farage’i ees vabandama, kuid skandaal maksis NatWesti tegevjuhile Alison Rose’le siiski koha.

Nigel Farage ei meeldi pankadele oma vaadete tõttu. Foto: Gage Skidmore/Wikimedia Commons.

Et Farage’i kõrval on aga kümneid sarnaseid juhtumeid, mis avalikkuse ette ei jõua, võis aimata. Ent kaebuste sedavõrd suur hulk märgib, et probleem on märksa sügavam. “Kaebuste arvu suurenemine on sümptom pangandussektorist, mis kohtleb oma kliente üha enam põlgusega,” kommenteeris Farage kaebuste arvu suurenemist nüüd.  

Kommentaaride teavitused
Teavitus
3 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

Mõned riigid maailmas kuuluvadki otseselt pankadele / pangaomanikele.

Absoluutselt kõik maailma riigid kuuluvad pankadele ja pangaomanikele.

“Uued jõud” lahendavad probleemi:
Pariisis, Malmös ja mitmes teises euroopa linnas on juba linnaosasid kuhu politseid sisse ei lastagi. Seal elav kontingent ilmselt ka relvastub tasa-hilju. Mingil ajal võtavad nad elamufondi pankadelt lihtsalt ära.