Pikaaegne USA Demokraatide partei tipp-poliitik Kerry osales eelmise nädala kolmapäeval Maailma Majandusfoorumi (World Economic Forum, WEF) arutelul, mis käsitles nn roheenergeetikat. Arutelu lõpus küsis üks publiku liige, mida peaks tegema, et võidelda veebis leviva kliimamuutusi puudutava valeinfo vastu, vahendab Fox News. WEF-i kogukonnas peetakse sel teemal valeinfoks kõike, mis seab kahtluse alla kliimakriisi kuulutamise aluseks olevaid postulaate. Nagu oleme varem kirjutanud, võivad vastuväited olla täielikult faktipõhised ning nende esitajad maailmas tunnustatud akadeemikud – kui need tänase üldise kliimakatastroofi kuulutava hoiakuga kokku ei lähe, öeldakse nende kohta valeinfo.
Et sellise tõese, kuid tema ja laiemalt tänaste võimuringkondade vaatest ebasobiva infoga võidelda, pidas Kerry oma vastuses oluliseks rõhutada, et väidete või arvamuste paljusus on tegelikult demokraatias probleemiks. “See on osa meie probleemist, eriti demokraatlikes riikides, mis puudutab konsensuse saavutamist mis tahes küsimuses. Tänapäeval on tõesti raske valitseda,” tõdes Kerry. Tema sõnul olid meil varem olemas nn kohtunikud, kes määrasid, mis on fakt ja mis ei ole fakt. Ilmselt pidas Kerry sellega silmas tõsiasja, et interneti ja sotsiaalmeedia eelsel ajastul oli massimeedia ühesuunaline ning seal räägitava vaidlustamiseks tavainimese vaatest laiema publiku ees sisulised võimalused puudusid. Tänu sotsiaalmeediale on aga nüüd olukord teistsugune. “Ja inimesed valivad ise, kust nad oma uudiseid ja teavet saavad. Ja siis tekib nõiaring,“ kommenteeris Kerry.
Kerry sõnul on suureks takistuseks sellise olukorra lõpetamisel USA põhiseaduse esimene parandus, mis kaitseb sõnavabadust. “Vaadake, kui inimesed pöörduvad ainult ühe allika poole ja see allikas, mille poole nad pöörduvad, on haige ja, teate, tal on oma agenda ning ta levitab valeinformatsiooni, siis on meie põhiseaduse esimene parandus suureks takistuseks ega võimalda seda lihtsalt, teate, kinni panna,“ ütles Kerry ja lisas, et loodetavasti õnnestub valimistel saada piisavalt hääli, et see põhiseaduslik takistus eemaldada.
Kerry on pikaaegne USA Demokraatliku Partei tipp-poliitik, kes oli aastakümneid senaator ja 2004. aastal ka erakonna presidendikandidaat. President Barack Obama administratsioonis oli Kerry aastatel 2013-2017 riigisekretär ja nüüd president Joe Bideni administratsioonis kuni tänavu märtsini kliimasaadik, kelle ülesandeks maailmas ringi käia ja kliima teemadel teiste riikide esindajatega läbi rääkida.
Kerry ei ole mõistagi ainus Lääne poliitikamaailma tipp, kes sõnavabadust sotsiaalmeedias jõuliselt piirata tahaks. Hiljuti kirjutasime mitme USA ja Euroopa tipp-poliitiku arvamusavalduse näitel sellest, kuidas surve Elon Muski X-i kontrollimiseks ja seal sõnavabaduse jätkuvaks maha surumiseks võimuringkondade poolt kasvab. Näiteks USA California ülikooli professor, endine Bill Clintoni administratsiooni tööminister ja seniajani mõjukas Demokraatliku Partei liige Robert Reich avaldas hiljuti ajalehes The Guardian arvamusartikli, milles soovitas, et Muski ja X-i kontrollimiseks peaks riigid ähvardama Muski arreteerimisega.