“Epitsentris”: jälgimisühiskonna arengutest ja kallist tuuleenergiast, saates Hando Sutter

Sutter kalli energia mõjust: me ei ole konkurentsivõimelised või tööstus lahkub Eestist.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Liitu uudiskirjaga:
Liitu
Toeta järgmise loo valmimist:
Toeta täna

Kogume 25 000€ uueks poolaastaks, et hoida portaali tasuta – palume Sinu toetust! Vaata ja toeta SIIN!

“Eesmärk 2030 tarbimise mahus toota roheelektrit, ei ole hea eesmärk,” ütleb endine Eesti Energia juhatuse esimees, praegune Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Hando Sutter. Tema sõnul ei saa nn energiapusle lahendamisel mõelda vaid heitmete vähendamisele, sest samavõrd on vaja arvestada varustuskindlusega. “Me oleme ju värskelt Hispaania ja Portugali näitel näinud, et kui seda ei tee, mis võib juhtuda. Ja sinna natuke sisse vaadates, võib-olla tuleb ka meelde, kui oluline on elekter meie igapäevaelus. Ilma elektrita tegelikult jääb elu seisma. Kas me tõesti tahame midagi sellist ka siin ära proovida?” küsib Sutter.

Samuti märgib Sutter, et jutt tuuleenergia odavast hinnast ei kehti. “Üks komponent ehk elektri hind, võibki olla odav, aga see on kõigest üks osa. Sinna juurde tulevad võrgutasud, mis on väga kiiresti kasvanud, taastuvenergiatasud. Kui me tahaks tõesti tuua väga palju taastuvenergiat, kui palju seda peaks toetama tarbijate taskust?”

Sutter toob välja, et kalli energia tõttu on meie majandus suure probleemi ees. “Me maksame juba täna kõige suuremaid taastuvenergia tasusid, ka võrgutasud on meil kiiresti kallimaks läinud. Kui regioonis meie elektri lõpphind hakkab olema oluliselt kallim kui meie põhilistel eksporditurgudel, siis on kaks varianti – me lihtsalt ei ole konkurentsivõimelised või meie töötlev tööstus lahkub Eestist,” hoiatab ta. 

Energeetika ja majanduse kõrval räägime saates ka rahvastiku kahanemise ja rahvaterivsega seotud probleemidest.

Lisaks arutlevad saatejuhid Deisi Helemäe-Sarv ja Hannes Sarv saate esimeses osas jälgimiskaamerate ja laiemalt jälitustegevusega seotud probleemide üle.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
1 Kommentaar
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

Valdav enamik inimesi on konformistid ja üsna väikese oma-mõtlemise võimega. Kooliharidus ei loe. Selle tulemusena hakkab inimene rääkima seda mida koolis õpetati, kuid oma-mõtlemise võime ei suurene.

Majanduslanguse põhjus, millest ei räägita:

Euroopa rahvastel on vähe lapsi. Seega ei ole neil ka eriti mõtet pingutada. Kui inimesel vanuses 35+ ikka veel järglasi pole siis pole ka stiimulit tööga jõukust luua. Nii ongi ühiskonnas arvukalt (potentsiaalseid) töökaid lisaväärtuse tootjaid, kuid see lastetute vanapoiste ja vanatüdrukute ühiskond on lihtsalt laisaks muutunud.
Asja ei paranda ka massilise aafrika poissmeeste juurde toomisega. Nad on kõik üksikud, lasteta inimesed. Nendelgi puudub eluline perspektiiv. Neil polegi euroopas midagi muud teha kui laamendada ja lõhkuda (nagu uudistest võib tihti kuulda/näha).

Rahvastiku koosseisu mõjust majandusele ei räägi ükski majandusspetsialist. Neil puudub selles osas varasem kogemus ja koolis seda nendele ei õpetatud. Vähese oma-mõtlemise võime tõttu ei osata seda ka ise välja tuletada.

Võiks lugeda (või kuulata) tähelepanelikult sellist artiklit:
https://makroskoop.ee/seksuaalrevolutsioon-on-uhiskonna-kaosesse-paisanud/