Westminsteri linnavolikogu loodab testi abil kõrgematele ametikohtadele värvata rohkem nn globaalse enamuse kandidaate. Globaalse enamuse all peetakse silmas mustanahalisi ja Aasia päritolu inimesi. Ühtlasi soovib linnaosa, et tööpakkumuste lõppvooru valitud kandidaatide hulgas oleks vähemalt üks nn vähemuste esindaja, vahendab Mail Online. Et seda saavutada, on loodud vägagi veidrate, isiklike küsimustega küsimustik, mis linnaosa arvates näitavad isiku valge inimese privilegeeritust.
Dokumentide järgi hinnatakse katsetega töötajate sotsiaalseid eeliseid. Küsimuste hulgas on näiteks sellised, kas töötaja/kandidaadi lapsevanemad lugesid talle ette, kas ta sõidab uue autoga ning ega teda ole kunagi kinni peetud ja läbi otsitud. Veel küsitakse, kas tema emakeel on inglise keel ja isegi seda, mis toidupoes ta käib.
Nende küsimuste jaatav vastus annab viis plusspunkti. Mida rohkem plusspunkte saad, seda rohkem on sinus järelikult “valget privilegeeritust”.
Samuti on küsimustikus küsimused, kas töötaja/kandidaat kannab disainikotti; kas ta on kindel, et keegi rahaliste raskuste korral aitaks ja kas ta ostleb Waitrose’is või Marks and Spenceris. Kümme plusspunkti pälvib vastaja siis, kui teda pole kunagi kinni peetud ega läbi otsitud ja viisteist punkti siis, kui ta on valge mees.
Miinuspunkte saab aga selle eest, kui vajastaja elab üürikorteris; kui tal on puue või mõni haigus; kui ta hooldab kedagi; kui ta peab usupühade ajal puhkust võtma; kui on näinud oma rassi, etnilise rühma, soo või seksuaalse sättumuse esindajaid televisioonis negatiivselt kujutatuna. Samuti küsimus, et kas vastaja mõtleks kaks korda enne, kui probleemide korral politseisse helistaks.
Globaalse enamuse mõiste, mis tähistab peamiselt mustanahalisi ja aasialasi, võttis linnaosa kasutusse 2022. aastal, mil loobus senisest terminist BAME (mustanahaline, aasialane ja etnilise vähemuse esindaja). Ühtlasi teatas linnaosa juba siis, et soovib olla mitmekesisem ja kaasavam rassismivastane organisatsioon. Linnaosavanem Stuart Love on öelnud: „Me kõik peaksime olema woke, kuid eriti kohalikus omavalitsuses, kus me osutame teenuseid kogukondadele.“
Nüüdne Westminsteri linnaosa värbamispoliitika edendab väidetavalt alaesindatud rühmade tööhõivet, aga sellega on kaasnenud tõsiasi, et nn globaasesse enamusse kuuluvaid, eakamaid juhte on varasemaga võrredes seitse korda rohkem. Seejuures väidetakse, et kandidaate valitatakse lõppvooru ja nimetakse ametisse lähtudes objektiivsetest kriteeriumitest, sh ametikohale vajalike oskuste, kogemuste, väärtuste ja käitumise alusel.
Suurbritannias vallandunud valgete inimeste “tühistamisest” oleme varemgi kirjutanud. Näiteks ei ole valgetel brittidel soovitatav kandideerida luureteenistuse praktikakohtadele, sest tarvis on töötajaskonna ridu mitmekesistada. “Valgete ülemvõimust” ajendatult on saareriigis asutud Shakespeare’i loomingut dekoloniseerima ning üha enam on jutuks vajadus dekoloniseerida ülikoole ja õppekavasid.