Ministeerium õigustab laiaulatuslikku jälgimist: numbrituvastus päästab elusid

Ministeeriumi memos tunnistatakse, et lisaks numbritele jäävad fotodele ka autos sõitvad inimesed.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Kogume 25 000€ uueks poolaastaks, et hoida portaali tasuta – palume Sinu toetust! Vaata ja toeta SIIN!

Siseministeeriumi hinnangul ei riku politsei- ja piirivalveamet seadust, kui teeb iga kuu miljoneid ülesvõtteid autonumbritest, autodest ja neis olevatest inimestest ning säilitab neid mitu kuud oma andmebaasis. Ministeeriumi sõnul aitavad kaamerad politseil oma tööd teha.

Siseministeerium põhjendab laiaulatusliku numbrituvastuskaamerate võrgu kasutamist Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) avaldatud memos sellega, et politsei- ja piirivalveseadus kohustab politseid kadunud inimesi otsima, süütegusid menetlema ja karistuste täideviimist tagama. Ehk numbrituvastuskaamerad võimaldavad ministeeriumi hinnangul politsei- ja piirivalveametil (PPA) neid asju teha ning nii tagatakse turvalisust. “Numbrituvastusel on oluline roll elude päästmisel ja süütegude lahendamisel,” seisab memos.

Ministeerium seletab, et korrakaitseseaduse järgi on politseil õigus ohu välja selgitamiseks ja tõrjumiseks või korrarikkumise kõrvaldamiseks avalikku kohta kaameratega jälgida. Seega on numbtituvastuskaamerate kasutamine ministeeriumi hinnangul õiguspärane isegi siis, kui ükski seadus numbrite tuvastamist otseselt ette ei näe.

Politesei õigustab laiaulatusliku numbtrituvastuskaamerate võrgu kasutamist nii sellega, et see võimaldab neil kuritegusid lahendada kui sellega, et samamoodi tuvastatakse numbreid ju poeparklates ja süsteemi kasutatakse välismaal. Foto: Mbrickn/Wikimedia Commons.

Lisaks näeb seadus ette politsei infosüsteemi POLIS loomise ja reguleerimise ministri määrusega. Kuna sama infosüsteemi osaks on ka ennetava tegevuse andmestik, kus säilitatakse numbrituvastussüsteemiga kogutud andmeid – fotosid sõidukitest ja nende registreerimismärkidest koos pildistamise aja ja kohaga – on ka see ministeeriumi hinnangul õiguspärane tegevus. Memos tunnistatakse ka, et kaamerast, sõidukist ja olustikust sõltuvalt võib fotole jääda ka sõidukis olnud inimesi, kuid üldjuhul ei ole nad väidetavalt tuvastatavad, sest kaamera pool on teravustatud auto numbrimärk. Samuti selgitatakse memos, et numbrituvastuskaamera fotod ei ole isikustatud, kuna neid ei seota auto omaniku ega kasutajatega ja politsei viib inimese sõidukiga kokku ainult juhul, kui uuritakse konkreetset juhtumit või lahendatakse kuritegu.

Ministeerium möönab, et kehtivad normid võiksid olla seadustes selgemalt ja detailsemalt sätestatud, eelkõige selleks, et tagada inimeste parem teadlikkus ja etteaimatavus nende isikuandmete töötlemise kohta.

Süsteemi õigustamiseks toob ministeerium välja, et numbrituvastust kasutavad ka paljud teised riigid, samuti erasektori ettevõtted, näiteks kaubanduskeskused, autopesulad ja parkimismajad. Lisaks tuuakse esile kuus näidet juhtumitest, mille lahendamisel on süsteemist abi olnud.

ERR vahendab ka, et õiguskantsleri büroo hinnangul ei ole PPA-l õiguslikku alust süsteemi kasutamiseks ja seniks kuni riigikogu ei ole sellist asja seaduses ette näinud, ei tohiks seda kasutada. Ka andmekaitseinspektsiooni hinnangul ei ole politsei tegevus päriselt seaduslik ning nad on algatanud menetluse.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments