Politsei külaskäigu põhjus seisnes täpsemalt selles, et neiu oli sotsiaalmeediaplatovormile TikTok teinud postituse, milles küsis: “Mis on ühist Saksamaal ja Smurfidel? Nad on mõlemad sinised.” Sinine värv on viide Saksmaa peamisele opositsiooniparteile, konservatiivsele AfD-le (Alternativ für Deutschland e Alternatiiv Saksamaale), mis kasutab seda oma põhivärvina. Lisaks oli neiu teinud hiljuti postituse, kus väitis, et Saksamaa ei ole tema jaoks vaid asukoht kaardil, vaid ka kodumaa. Politseile andis postitustest teada tema kooli direktor. Seepeale kooli külastanud politseinikud viisid Loretta nime kandva tütarlapse klassikaaslaste silme all klassiruumist välja, et teda küsitleda. Intervjuus ajalehele Junge Freiheit rääkis Loretta, kuidas ta tundis enda peal kõikide pilke kui politsei teda klassist välja viis. Loretta ema Annett ütles, et tema tütar võeti sihikule tema poliitiliste vaadete tõttu: “Minu tütrest üritati teha teistele hoiatust!”
Politsei teatel peeti õpilasega aga lihtsalt omamoodi vestlus ohutuse teemal ning nende sõnul mõistsid nii Loretta kui tema ema politsei käitumist: “Õpilane sai aru politsei poolt rakendatud meetmetest ja nende taga olevast eesmärgist ennetada võimalikku vaenuõhutamist sotsiaalmeedia postituste kaudu.”
Ema sõnul on see aga vale: “Ma olin täiesti hirmunud. Kuigi videos ei ole mitte midagi kriminaalset, koheldakse mu tütart kui kriminaali.”
Loo peale avaldas imestust ka suurettevõtja ja sotsiaalmeediaplatvormi X omanik Elon Musk. “Kas tõesti sellest piisab [et politsei kohale tuleks]?” küsis ta oma X-i kontol.
Mecklenburg-Vorpommern’i liidumaa “Turvalisuse ja avaliku korra seaduses” ei ole kirjas, et sõnavabadust võib avaliku korra tagamise eesmärgil piirata. Mõne teise liidumaa seadustes aga on ka selline punkt olemas.
AfD on Saksamaal praegu populaarsuselt teine partei ehk kujunenud võimuerakondadele tõsiseks konkurendiks. Populaarset rahvuslikku erakonda, mis on immigratsiooni, aga ka näiteks nn rohepöörde vastu, süüdistatakse oponentide poolt mh natsismis ning avalikkuses on tõsimeeli arutatud ka selle keelamist.