Suurbritannia: esimene süüdimõistev otsus „mõttekuriteo“ eest

Abordikliiniku ees palvetamise eest saadud karistus: tingimisi vangistus.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Kui varem ei ole Suurbritannia kohtus suudetud palvetamise „mõttekuritegu“ tõestada, siis seekord on teisiti – süüdi mõisteti mees, kes abordikliiniku lähedal vaikides palvetas.

Afganistanis teeninud Adam Smith-Connorit süüdistati selle eest, et ta rikkus 2022. aasta novembris protestikeeldu Dorsetis asuva kliiniku ümber paiknevas nn puhvertsoonis ehk alal, kus kohalik omavalitsus on igasugused meelsuse avaldused ära keelanud. Smith-Connori pea oli palves langetatud ja käed koos ning ta palvetas oma sündimata poja eest, kelle aborti enam kui kaks aastakümmet tagasi ta nüüd kahetseb, kirjutab The European Conservative.

Ühendkuningriigis vabadusi kaitsva liidu Alliance Defending Freedom (ADF) advokaadi sõnutsi on tegemist esimese süüdimõistva otsusega „mõttekuriteo“ eest Suurbritannias. Smith-Connorile määrati kaks aastat tingimisi vangistust selle eest, et ta palvetas mõttes kolm minutit vaikselt. Ühtlasi peab mees maksma 9000 naela (10 770 eurot) kohtukulusid. Kohtumenetluses Smith-Connor end süüdi ei tunnistanud, kuid kohtunik pidas tegu tahtlikuks.

Varem on sarnase süüdistusega kohtu all olnud Isabel Vaughan-Spruce, kuid naine mõisteti õigeks, kuna tema väidetavat „mõttekuritegu“ ei suudetud tõestada. Smith-Connori kaasuses paistab aga süüdimõistvat otsust olevat mõjutanud e-kiri, mille mees oma plaanide kohta oli linnavalitsusele väidetavalt saatnud. Igal juhul võib Suurbritannias nüüd usu ja mõtete eest süüdi mõista ja karistada, kui neid avaldada valel ajal või vales kohas. Kuid “õige” aja ja koha määratlused kipuvad olema pigem kergesti muudetavad.

Video Adam Smith-Connori kommentaaridega süüdimõistva kohtuotsuse kohta.

Suurbritannias kehtestasid mõned omavalitsused kolm aastat tagasi naistekliinikute ümber kaitsetsoonid. Nendes tsoonides loetakse kuriteoks igasugune tegu, millega avaldatakse abordi suhtes heakskiitu või hukkamõistu. 2023. aastal kiitis ka riigi parlament sääraste kaitsetsoonide kehtestamise heaks. Põhjenduse järgi on tsoonide eesmärk kaitsta naiste õigust saada tervishoiuteenuseid ilma hirmu ja ahistamiseta, keelatud on mõjutada naise otsust ja takistada pääsu kliinikusse. Kui seni olid tsoonid vaid mõne omavalitsuse kliinikute ümber, siis oktoobrist on keelutsoonid kõigi Inglise ja Walesi kliinikute ümber. Samuti oktoobrist jõustunud uue regulatsiooni järgi on jätkuvalt pisut ebaselge, kas ka vaikne palvetamine on edaspidi kuritegu.  

Kommentaaride teavitused
Teavitus
1 Kommentaar
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

Mdea. Veneajal tegi keskmine naine kuni 20 aborti oma nooruses. Keegi ei kurtnud. Kuna tollal “planeeriti sünde”.
Kaks tosinat korda eliidi poolt ümberkirjutatud religioon töötleb inimesi orjamassi tootma, olgem ausad.