Ühendkuningriigis plaanitakse hinnata sookliinikusse suunatud laste vaimset tervist ja neuroloogilisi arenguhäireid, nagu autism ja ATH (aktiivsus- ja tähelepanuhäire), kirjutab Yahoo News UK. Plaan tugineb lastearsti Hilary Cassi koostatud aruandel (Cass Review), mille järgi on täiesti loomulik, et lapsepõlves ja noorukieas otsitakse identiteeti. Seejuures on harva vaja kliiniliselt sekkuda. Kuid viimase viie-kümne aastaga on kiiresti kasvanud nende soosegaduses laste ja noorte arv, keda suunati nn soolise identiteediga seotud teenuste ostuamise teenistusse, lihtsamalt soomuutise teenuste juurde. Kui aastatel 2011–2012 oli laste ja noorte sääraseid suunamisi vähem kui 250, siis 2021.–2022. aastaks oli neid juba üle 5000.
Doktor Cass leidis aruandes, et soolise identiteedi ravis on lapsi petetud, sest meditsiiniliste sekkumiste teadusuuringud ja tõendid ei ole kvaliteetsed. Sageli on need valesti esitatud ja ülehinnatud. Ebaselged on ka puberteedi pidurdamise teaduslikud põhjendused, sest sellise sekkumise mõju on pigem nõrk ning mõju kognitiivsele ja psühhoseksuaalsele arengule on teadmata. Ka nooremate kui 18-aastaste hormoonsekkumise kohta pole palju teada, rääkimata pikaajalise kasutamise tagajärgedest. Seega leidis dr Cass, et enamiku noorte puhul ei pruugi meditsiiniline sekkumine olla parim, et soolise identiteediga seotud stressi leevendada.
Doktor Cassi üldine soovitus oli soolise identiteedihäirega noori ravida terviklikumalt ja tõenduspõhisemalt. Laste ja noorte sooidentiteedi ravi käigus peaks hindama ka lapse vaimset tervist ja neuroloogilisi arenguhäireid, sest sooline identiteedihäire võib olla seotud näiteks autismi ja ATH-ga. Soolist ebakõla ja kaasnevaid häireid tuleks aga ravida pigem tavapäraste psühholoogiliste ja psühhofarmakoloogiliste ravimeetoditega.
Cassi aruanne oli peamine põhjus, miks mullu keelustati Ühendkuningriigis puberteediblokaatorid kui tõsise terviseriskiga ravimid alla 18-aastastele. Aruande alusel on valminud ka plaan, et sookliinikusse suunatud laste vaimset tervist tuleb hinnata, sh nende suhteid perekonnaga ja seda, kas nad tunnevad samasooliste vastu tõmmet.
Praeguse süsteemi järgi, kui laps identifitseerib end tugevalt teise soona ja see põhjustab talle stressi, ärevust või depressiooni, soovitab riiklik tervishoiuamet (NHS) pöörduda perearsti poole. Viimane võib lapse suunata sookliinikusse, kus esialgse hinnangu järel asuvad tööle psühholoogid, terapeudid jt-d spetsialistid. Püsiva soodüsfooria tunnustega lastele võidakse määrata hormoonravi, millega panna rinnad arenema (östrogeen) või madaldada häält (testosteroon), kuid puberteediblokaatoreid enam lastele ja noortele ei määrata.