Suurbritannia ajakiri The Spectator avaldas selle aasta mais Gareth Robertsi artikli “Kurb tõde “pühakust” Nicola Sturgeonist”, kus keskendus peamiselt Šotimaa endise peaministri arvamusele transsooliste õiguste kohta. Muuhulgas on artiklis mainitud autor Juno Dawsonit (varem James) kui “meest, kes väidab end olevat naine”. Juno Dawson leidis, et kirjeldus on diskrimineeriv ning esitas kaebuse pressinõukogule (Independent Press Standards Organisation – IPSO). Nüüd ongi nõukogu otsustanud, et artiklis rikuti ajakirjanduse eetikakoodeksit, vahendab The Telegraph.
Kirjanik Juno Dawson on noorteromaanide autor, kes on soolise tunnustamise komisjoni poolt 2018. aastal seaduslikult naiseks nimetatud. Ehk Dawsonil on riigilt saadud ametlik paber, mis tunnustab teda kui naist, kuid mis ei pruugi tähendada isegi seda, et ta oleks läbinud soovahetuse operatsiooni – sellest on ta keeldunud varem ka rääkimast, pidades teemat ebakohaseks.
Igal juhul oli kirjaniku arvates artiklis toodud kirjeldus temast ebatäpne ja diskrimineeriv, ajakiri soovis teda solvata ja nimetas tahtlikult valesti.
Pressinõukogu langetas otsuse kirjaniku kasuks ja leidis, et artikli sõnastus oli “kaebaja suhtes isiklikult alandav ja alavääristav viisil, mis tema soolise identiteedi tõttu on nii halvustav kui ka eelarvamuslik ega olnud õigustatud ajakirjaniku õigusega vabalt väljendada arvamust isiku soo ja soolise identiteedi kohta laiemalt, sest oli suunatud Dawsoni kui üksikisiku suhtes“. Pressinõukogu jättis rahuldamata vaid Dawsoni kaebused ebatäpsuse või ahistamise kohta, aga nõudis, et ajakiri avaldaks otsuse oma veebilehel.
The Spectatori toimetaja Michael Gove, kes artikli ilmumise ajal seal veel ei töötanud, nimetas otsust ennekuulmatuks. Otsus rikub sõnavabaduse põhimõtet ja mõjutab edaspidi kindlasti vaba väljendusjulgust. Toimetaja sõnutsi kasutas Gareth Roberts üksnes oma õigust sõnavabadusele ja väljendas vaid arvamust, mida paljud peavad tõeks. Gove leiab, et sootunnistus võib küll olemas olla, aga ükski paber ei saa muuta bioloogilist tegelikkust. Seevastu vaba ja aus väljendusviis on päästnud elusid. Igal juhul on Gove kinnitanud, et pressinõukogu otsus ei muuda ajakirja pühendumust sõnavabadusele. Ajakiri plaanib jätkata vabamõtlejate ja suurepäraste autorite, nagu Gareth Roberts, artiklite avaldamist ja seisab vastu mistahes sundusele “allutada autoreid teiste moraalinõuetele”.
Sõnavabadust kaitsva ühingu Free Speech Union juht Toby Young ütles otsust kommenteerides, et ajakirjandust reguleeriva asutuse ülesanne ei tohiks olla sooideoloogia jõustamine. Nõukogu peaks tagama, et artiklid oleks õiglased ja täpsed. Kuid karistada ajakirja selle eest, et see on avaldanud õige fakti, naeruvääristab pressinõukogu.
Ka sooideoloogiale vastanduv ning inimõiguste eest seisev heategevusorganisatsiooni Sex Matters (sugu loeb) juht Maya Forstater on pressinõukogu otsust nimetanud mõtlematuks ja vaenulikuks. Organisatsiooni hinnangul ei tohiks toimetajaid ja autoreid karistada selle eest, et nad paljastavad soovahetuse tagamaid. Kellelgi ei ole seaduslikku kohustust teeselda, et isiku sugu on tema biooloogilisest soost erinev isegi juhul, kui sel isikul on soovahetuse tunnistus.
Toetavad kaost, nii palju kaost, kui vähegi võimalik, et keegi ei saaks keskenduda 1% peale, kes kogu seda kaost ja kurjust on tuhandeid aastaid finantseerinud läbi laenude.