Šotimaa värske vihakõneseadus: paari päeva jooksul laekunud 4000 kaebust

J. K. Rowlingu asemel on kaebuste peamiseks sihtmärgiks seaduse läbisurujast Šoti esimene minister. 

Sofia Jõeorg

4. apr. 2024

Sofia Jõeorg

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Esmaspäeval Šotimaal kehtima hakanud vihakõneseadus on politseile ohtralt tööd andmas – esimestel päevadel on laekunud keskmiselt 60 kaebust tunnis ehk kokku üle 4000. Suur osa neist on tehtud seaduse läbi surunud Šotimaa esimese ministri Humza Yousaf’i mõne aasta taguse sõnavõtu kohta.

Kui seaduse jõustumise eel räägiti, et eelkõige saab seadusest instrument, millega piirata inimeste sõnvabadust ja sihtida inimesi, nagu J. K. Rowling, kes ei allu  transideoloogilistele nõudmistele ja keelduvad näiteks end naisena esitlevaid vägistajaid naiseks kutsumast, siis esimesed päevad on andnud tagasilöögi hoopis seaduse algatajatele. Politsei kinnitusel on seaduse jõutsumise järel enim kaebusi saanud hoopis Šotimaa esimene minister Humza Yousaf, kes 2021. aastal seaduse vastuvõtmise ajal oli justiitsminister ja tegeles sama seaduse parlamendist läbisurumisega. Põhjus, miks tema peale kaevatakse, on seotud ühe tema kõnega aastast 2020, kus ta muu hulgas märkis, et “on sageli ainus mittevalge inimene ruumis” ning luges siis üles erinevad ametikandjad, kes kõik on Šotimaal valge rassi esindajad. Kahtlemata on võimalik tõlgendada seda ka rassistliku avaldusena.    

Humza Yousaf 2020. aastal Šotimaa parlamendis valgetest kõnelemas.

“Paljud kaebustest on Humza Yousaf’i kohta,” rääkis üks politsei-allikas ajalehele The Scottish Sun. “J.K. Rowlingul on neid olnud, kuid mitte nii palju.”

Ka Šotimaa politsei pressiesindaja kinnitas seda: „Oleme saanud mitmeid kaebusi seoses kõnega Šotimaa parlamendis 10. juunil 2020.”

Šoti parlamendi liige Murdo Fraser küsis aga Šotimaa politseilt, kas nad on ka Humza Yousaf’i vastu registreerinud ametliku „mitte-kriminaalse vihaintsidendi”, nagu tehti tema puhul peale seda, kui üks transaktivist esitas kaebuse tema tehtud postituse kohta, mis pilkas Šoti Rahvuspartei (Scottish National Party – SNP) võrdõiguslikkuse tegevuskava. Fraser juhtis tähelepanu sellele, et Šotimaa politsei peab ametlikult registreerima ka Yousaf’i vihakuriteo, kui neil ei ole esimese ministri osas kehtimas mingit teistsugust reeglistikku. 

Ajakirjanik ja sõnavabaduse eest seisva Vaba Sõna Liidu (Free Speech Union) asutaja Toby Young kirjutas aga sotsiaalmeedias Humza Yousaf’le avaliku kirja, pakkudes talle abi tema vastu esitatud “mitte-kriminaalsete vihaintsidentide” vastu võitlemiseks tingimusel, et minister astub Vaba Sõna Liidu liikmeks. Young hoiatab oma postituses, et kui kaebused Yousaf’i vastu üles jäävad, võib tal tal olla hiljem raskem tööd leida.

Liitu meie uudiskirjaga
See on kõige kindlam viis end vabaduste teemaga kursis hoida.
Midagi läks valesti. Palun proovi uuesti.
Sinu meiliaadress on lisatud meililisti.
Kommentaaride teavitused
Teavitus
1 Kommentaar
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

Hea lugemine, tänud.