Kirjanik J.K. Rowling jõustunud Šoti vihakõneseadusest: “Arreteerige mind!”

End naisena esitleva mehe kohta “mees” ütemine võib tuua karistuse.

Sofia Jõeorg

2. apr. 2024

Sofia Jõeorg

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toetan

Eile jõustus Šotimaal uus vihakõneseadus, kuhu seaduse eelneva versiooniga võrreldes lisati viha õhutamise keeld nn sooidentiteedi alusel. Ehk teisisõnu saavad nüüd kõik end naiseks pidavad mehed nõuda nende isikute kriminaalkorras karistamist, kes ei nõustu nende kohta naine ütlema.  

Kuivõrd inglise keeles on meessoo ja naissoo asesõnad erinevad – he mehe ja she naise kohta – võib nüüdsest Šotimaal inimesi ähvardada vahistamine ka siis, kui kasutad end naisena esitleva mehe kohta mehe asesõna, vahendab Daily Mail.

Naiste õiguste eest seisjana tuntud Harry Potteri raamatusarja autor J.K Rowling näeb Šotimaa uut vihakõneseadust eriti ohtlikuna ja tegi sotsiaalmeedias hulga postitusi, et oma vaatepunkti tagamaid selgitada. Kokku tegi Rowling 11 postitust, et tutvustada erinevaid end naisena esitlevaid meesterahvaid, kelle kohta nüüd kirminaalkaristuse ähvardusel tuleb tingimata “naine” öelda.   

Esimeses postituses juhtis ta tähelepanu prominentsele šoti transaktivistile ehk end naisena esitlevale mehele Beth Douglasele – Douglas on teinud ähvardavaid postitusi inimeste suunas, kes tema ideoloogiat ei salli. Uue seaduse alusel on ta kaitse all. 

Teises postituses tutvustas Rowling end naisena esitlevat ja vägistamise eest süüdi mõistetud Isla Brysonit, kirjutades järgnevalt: “Armas šoti tüdruk ja süüdimõistetud topeltvägistaja Isla Bryson leidis vahetult enne vanglakaristuse saamist oma tõelise naissoo identiteedi. Valede asesõnade kasutamine on vihakuritegu, nii et palun austage Isla asesõnu. Kenad retuusid! 2/11” 

JK Rowling juhtis sotsiaalmeedias tähelepanu end naiseks indentifitseerivatele meestele, kelle kohta tuleb Šotimaal nüüdsest tingimata “naine” öelda või seisad silmitsi kriminaaluurimisega.

Kolmandas postituses kutsus Rowling transseksuaalist ahistajat Katie Dolatowskit hapraks lillekeseks. End naisena esitlev Dolatowski ahistas avalikus WC-s 10-aastast tüdrukut. Tänu oma “identiteedimuutusele” saadeti peaaegu kahe meetri pikkune Dolatowski naistevanglasse. Nüüd on ta lisaks sellele uue seaduse abil ka “vaenuõhutamise” eest kaitstud. 

Neljandas postituses avas Rowling transseksuaali Samantha Norrise tausta. Norrist ei mõistetud süüdi liputamise eest kahe 11-aastase tüdruku ees, mida ta samuti tegi. Küll aga 16 000 pildi omamise eest, kus lapsi vägistatakse ja väärkoheldakse. “Olgu, mis ta on, aga minu jaoks on Sam tõeline daam”, kirjutas Rowling ja tegi veel mitu sarnast postitust

Rowling tegi lisaks ka ühe pikema postituse, kus selgitas ilma naljatamata oma vaateid uuele seadusele. Tema sõnul keskendub Šotimaa valitsus rohkem end transsoolisteks nimetavate inimeste tunnetele kui päris naiste turvalisusele. Uus seadus annab õiguse end naiseks nimetavatel meestel kasutada vaid naistele mõeldud vabadusi ja minna kohtadesse, mis on ette nähtud vaid naistele. Sellise seadusega on võimatu rääkida ausalt ja õiglaselt naiste vastu toime pandud vägivallast. Postituse lõpetas Rowling nentimisega, et on hetkel välismaal, kuid Šotimaale naastes jääb kindlasti ootama oma vahi alla võtmist. Ta lisas postituse lõppu ka teemaviite #arrestme ehk #arreteerigemind.

Šotimaa võimupartei Šoti Rahvuspartei (Scottish National Party – SNP) esindajad on varem öelnud, et kui Rowling peaks edaspidi vihakõneseadust rikkuma, siis võib ta tõepoolest sattuda kriminaaluurimise alla. Suurbritannia peaminister Rishi Sunak avaldas aga kirjanikule toetust ning lubas, et sõnavabadus jääb kaitstuks.

Šotimaa esimene minister Humza Yousaf on aga öelnud, et uue seaduse ja sellega kaasneva kohta levitatakse valeinformatsiooni ja väitnud, et sõnavabadus on mitmekordselt kaitstud. 

Šoti politsei teatas täna, et Rowling’i postituste peale tehti küll kaebusi, kuid neid ei käsitleta kriminaalsena.

Vabaduste portaal on loodud ja toetatud inimeste poolt nagu Sina.
Liitu vabadused.ee toetajatega
Toetan
Telli järgmine artikkel oma e-posti aadressile

Me hindame sinu privaatsust ja ei jaga sinu kontaktandmeid mitte kellegi teisega. Tutvu meie privaatsustingimustega.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments