Suurbritannia politsei lubab end naiseks nimetavatel meespolitseinikel naisi läbi otsida

„Politsei on ideoloogiat taga ajades unustanud naised. Nad on muutunud fanaatikuteks.”

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Ühendkuningriigi politsei on taas päevakorda võtnud plaani lubada end transsoolisteks pidavatel meespolitseinikel naisi läbi otsida. Uus juhis tõstab esile tööandja kohustust aktsepteerida töötajate õigust end kellena iganes identifitseerida ehk võrdõiguslikkust ja mitmekesisust, kuid seejuures jäetakse tähelepanuta naiste turvalisus ja õigused.  

Riikliku politseijuhtide nõukogu (National Police Chiefs’ Council, NPCC) juhise järgi peaks end naiseks nimetavad mehed saama naisi läbi otsida. Nõukogu mitmekesisuse, võrdõiguslikkuse ja kaasamise koordineerimiskomisjon on juhisega juba ka nõustunud. Naisi võivad läbi otsida need mehed, kellel on ametlik soo tunnustamise tunnistus (GRC), mille on kirjas, et nad on naised, kirjutab The Telegraph

Mullu pidi politseijuhtide nõukogu sarnase juhise kehtestamisest loobuma, sest eelmine valitsus oli mures naiste turvalisuse pärast ja plaanis juhist põhjalikult analüüsida. Kuid nüüd on dokument taas päevakorral, lubades end naiseks pidavatel meestel naiskinnipeetavaid läbi otsida. Seejuures selgitab nõukogu, kuivõrd oluliseks peab, “et tööandjad kohtleksid inimesi nende elatud soolise identiteedi järgi, olenemata sellest, kas neil on soo tunnustamise tunnistus või mitte.“ 

Mööndusena on sätestatud, et kui kinnipeetav on vastu, et transametnik teda läbi otsib, võidakse lubada teist ametnikku. Aga tuleb arvestada, mil viisil kinnipeetav oma vastuseisu läbiotsimisele väljendab ning igasuguse eelarvamusliku keelekasutuse korral peab “vastavalt käituma”. Küll aga on jätud täpsustamata, mida kujutab endast “vastav käitumine” ja tähenduse kohta leiab vihje vaid eelmisest, tagasi võetud versioonist. Selle järgi oli tegemist õpetusega, et kui kinnipeetav keeldub transsoolise läbiotsimisest diskrimineeriva arvamuse alusel, tuleks kaaluda juhtumi registreerimist mittekuritegeliku vihajuhtumina (non-crime hate incident), v.a siis, kui tegemist on registreeritava kuriteoga.

Naiste õiguste organisatsioonide sõnutsi rikub politsei sellise suunisega naissoost kinnipeetavate põhiõiguseid ning et kõrgemad politseiametnikud on ideoloogia nimel unustanud naised ja kaotanud mõistuse. Endine politseiülem ja naisõiguslane Cathy Larkman sõnas: „Ühendkuningriigi politseijuhid peavad meeles pidama, et nende kui politseiametnike ülesanne on kaitsta avalikkust ja jõustada seadusi. Nende ülesanne ei ole ellu viia radikaalseid sotsiaalseid muutuseid.“ Larkman lisas: „Politseijuhid räägivad palju naiste ja tüdrukute vastu suunatud vägivalla vastu võitlemisest. Nende sõnad on tühjad, sest nad on otsustanud allutada naised vastassugupoole läbiotsimisele vaatamata kõigile vastuväidetele.”. Ühtlasi viitas endine politseiülem, et tunneb kaasa neile naispolitseinikele, kes peaksid edaspidi läbi otsima mehi, kellest ilmselt nii mõnigi võib selle üle hoopis rõõmu tunda. Need politseinikud ei saa oma arvamust avaldada, sest kardavad karistust ja lõpuks ka töökoha kaotust.

Naiste õiguste organisatsiooni Sex Matters juhi Maya Forstateri sõnutsi ei muuda vaid viis naelsterlingit maksev ametlik paber meest naiseks nii nagu seda ei tee kleidi kandmine või huulepulk. Forstateri hinnangul on politseijuhtide nõukogu juhise puhul tegemist tõsise naiskinnipeetavate põhiõiguste rikkumisega. Foto: Cleanweb Uk/Wikimedia Commons.

Suurbritannia seaduste alusel võivad vähemalt 18-aastased taotleda ametlikku soo ehk „omandatud soo“ tunnustamist (Gender Recognition Certificate, GRC). Taotluse esitanul peab olema diagnoositud soodüsfooria, ta peab valitud soo järgi olema elanud vähemalt kaks aastat ja ta plaanib valitud sooga veeta ülejäänud elu. Kusjuures soomuutmise operatsioonid vms protseduurid ei ole kohustuslikud. Sootunnistuse taotlus maksab 5 naela (u 4 eurot). 

Kommentaaride teavitused
Teavitus
1 Kommentaar
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

Kui rahvas vihkab teinetest, siis lubataksegi see.
Eestlased pole UK ülbusest enam kaugel.