Eile lõpliku lahendi saanud kohtuasi sai alguse 2018. aastal, mil organisatsioon For Women Scotland (Šotimaa naiste eest) vaidlustas nn sooseaduse (Gender Representation on Public Boards (Scotland) Act 2018), mille eesmärgiks olid võimud seadnud avaliku sektori soolise tasakaalu parandamise. Šotimaa valitsuse juhise järgi hõlmati kvoodi alla koos naistega ka end naiseks nimetavad mehed, nn transnaised, kellele riik oli väljastanud nn soo tunnustamise tõendi (Gender Recognitin Certificate – GRC), kirjutab The Guardian.
For Women Scotland (FWS) hinnangul pidanuks nn sookvoot hõlmama üksnes bioloogilisi naisi ja tõi välja, et kui transnaised arvestatakse naiste kvooti, lõhub see soopõhist kaitset. Pärast vastuolulisi tulemusi madalama astme kohtutes jõudis kaasus 2024. aasta novembris ülemkohtusse, mis pidi otsustama naise õigusliku määratluse kogu riigis. Täpsemini pidi ülemkohus uurima “naise” legaaldefinitsiooni võrdõiguslikkuse seaduse alusel.
Viis kohtunikku otsustasid, et 2010. aasta võrdõiguslikkuse seaduses esitatud soo määratlus lähtub bioloogilisest soost, mitte soolisest identiteedist või õiguslikust tunnustamisest (GRC). Kohtu hinnangul on sugu binaarne ehk inimene on kas naine või mees ega hõlma transsoolisi. Kohtunikud lisasid, et kui „sugu“ ei tähendaks ainult bioloogilist sugu, siis oleksid ühe sugupoolega ruumide, sealhulgas riietusruumide, kodutute öömajade ja meditsiiniteenuste pakkujad vastamisi tõsiste keerukustega. Seega kinnitas kohtuotsus, et vaid naistele mõeldud ruumidesse ei pea transnaisi lubama, nt varjupaika, naistehaiglasse ja spordivõistlustele.
Ülemkohtu otsus platseerub keset aastaid kestnud tuliseid arutelusid transsooliste ja naiste õiguste üle Ühendkuningriigis. Mitmeid juhtumeid oleme vahendanud ka Vabaduste portaalis, näiteks Suurbritannia kinnipeetavate “tava”, kus meesvangid, sh vägistajad, kipuvad end üha enam naiseks nimetama, et saada karistust kandma naiste vanglatesse. Sooideoloogia karistab ka “ekslikku” keelekasutust, kus näiteks jalgpallis sai võistluskeelu tüdruk selle eest, et küsis vastasmeeskonna mängijalt ega too mees ole, ning pressinõukogu otsustas, et fraas “mees, kes väidab end olevat naine” on diskrimineeriv ja halvustav. Šotimaa valitsus aga leiab, et olemas on lausa 24 sugu, mille hulgast inimestel on õigus endale sobiv variant valida, ning Suurbritannia politsei lubab end naiseks nimetavatel meespolitseinikel naisi läbi otsida. Sooideoloogiat järgivad hoolikalt ka ülikoolid ja isegi muuseumid (vt siit ja siit).