Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:
- Austria kantsler avaldas toetust sularaha põhiseadusse kirjutamisele, Reuters nimetab ideed paremäärmuslikuks.
- Austraalia plaanib kliima nimel maavarade kaevandamise enam kui neljakordistada.
- Porsche kustutas oma reklaamvideost Jeesuse kuju, hiljem vabandas.
- Popkultuuri muuseum tühistas sooküsimuste tõttu Harry Potteri autori J.K. Rowling’u.
- Šotimaal on tuuleparkide rajamiseks raiutud ligi 16 miljonit puud.
Austria kantsler avaldas toetust sularaha põhiseadusse kirjutamisele, Reuters nimetab ideed paremäärmuslikuks
Austria konservatiivist kantsler Karl Nehammer asus pooldama sularaha kasutamise õiguse kirjutamist põhiseadusse, vahendab Reuters. Seejuures nimetab uudisteagentuur ideed sularaha põhiseaduslikust kaitsest paremäärmuslikuks, sest seda on aastaid toetanud äärmuslasteks sildistatud Austria rahvuslik-konservatiivne Vabaduspartei (Freiheitliche Partei Österreichs – FPÖ).
Arvamusküsitluste järgi on Austria Vabaduspartei praegu riigis populaarseim, jättes selja taha nii nendega koos opositsioonis olevad sotsiaaldemokraadid kui koos vasakpoolsete rohelistega valitsusvastutust jagava Nehammeri Austria Rahvapartei (Österreichische Volkspartei – ÖVP).
“Raha küsimus on inimestele väga oluline,” kommenteeris Nehammer. “Minu jaoks on oluline, et sularaha oleks põhiseaduses kirjas,” lisas ta ja märkis, et palus rahandusminister Magnus Brunner’il koostada asjakohane ettepanek.
Miks sularaha teema Austrias praegu poliitiliselt kuum on, kajastasime ka ühes oma eelnevas uudiste ülevaates juuni alguses. Nimelt kogusid austerlased mullu oktoobris enam kui pool miljonit allkirja petitsioonile, mis nõuab sularaha käibele jätmise põhiseadusesse kirjutamist. Riigis kehtib kord, et enam kui 100 000 allkirja kogunud petitsioonid tuleb parlamendis arutlusele võtta.
Kui mitmetes riikides tahavad poliitikud liikuda sularaha-vaba ühiskonna suunas ja Euroopas keskmiselt kasutatakse sularaha veel umbes kolmandiku tehingute tegemisel, siis Austrias tehakse siiamaani umbes pooled tehingutest sularahaga ning seetõttu on sularaha käibel hoidmise kaitsmine sealses poliitikas aastaid teemaks olnud. Kusjuures 2019. aastal tegi ettepaneku sularaha põhiseadusse kirjutada just ÖVP. Vahepeal näis aga, et ainsana on mõtet toetama jäänud FPÖ. FPÖ juht Herbert Kickl küsiski nüüd teemat kommenteerides, kas konkurendil häbi ei ole nende ideid varastada.
Hääli põhiseaduse muutmiseks ÖVP ja FPÖ praegu kokku ei saaks. Kahe peale on neil 55% parlamendi alamkoja kohtadest, ent vaja oleks kahte kolmandikku.
Austraalia plaanib maavarade kaevandamist kliima nimel enam kui neljakordistada
Austraalia maavarade minister Madeleine King kutsub kaevandamissektorit üles kaevandamist laiendama, et kliimaneutraalsuse saavutamise nimel kriitilise tähtsusega maavarade tootmist suurendada, vahendab The Epoch Times. Ka riigi rahandusminister Jim Chalmers ütles juunis kaevanduskongressil esinedes, et nn netonullini jõudmiseks on tarvis maavarade kaevandamist suurendada 450%.
King märkis kolmapäeval parlamendi ees esinedes, et maavarade suuremahulisem kaevandamine on oluline kliimaneutraalsuseni jõudmiseks vajalike toodete tõttu – elektrisõidukid, tuulegeneraatorid ja akusalvestid. Samuti vajavad rohkelt maapõueressurssi igapäevaselt kasutatavad tooted, nagu mobiiltelefonid ja sülearvutid.
“Nagu ma juba ütlesin, kulgeb tee kliimaneutraalsuseni läbi Austraalia kaevandamissektori. Nullini jõudmiseks on vaja rohkem kaevandamist, mitte vähem,” ütles King. “Ülemaailmne nõudlus kriitiliste maavarade järele kasvab järgmise seitsme aasta jooksul 350 protsenti. See on erakordselt suur kasv ja Austraalial on loodusvarad, mis võimaldavad meil selle rahvusvahelise nõudluse rahuldamist,” märkis ta.
“Me oleme maailma suurim liitiumitootja, suuruselt kolmas koobaltitootja ja suuruselt neljas haruldaste muldmetallide tootja. See kujutab endast meie riigi jaoks tähelepanuväärset võimalust, mida see valitsus ei jäta kasutamata,” lisas King.
Austraalia kaevandussektori jaoks oli eelmine aasta rekordiline – sektor teenis kokku 460 miljardit Austraalia dollarit ehk 276 miljardit eurot.
Samuti on riigis näiteks elektriautode akude tootmiseks vajaliku liitiumi, koobalti, nikli, mangaani ja grafiidi varud rikkalikult olemas. Samal ajal vajab elektriauto tootmine märkimisväärselt rohkem kaevandamist, kui sisepõlemismootoriga auto tootmine. Suure kaevandusettevõtte Newcrest Mining tegevjuht Sherry Duhe märkis, et ühe elektriauto tootmiseks on tarvis liigutada kümme tonni maad ehk kuus korda rohkem materjali, kui sisepõlemismootoriga sõiduki puhul. “See näitab lihtsalt probleemi tohutut ulatust ja väljakutset, millega me silmitsi seisame. Ja see on ainult sõidukite elektrifitseerimine; see on vaid üks osa elektrisüsteemist,” ütles ta. Ehk tema sõnul tuleb ehitada suuremaid kaevandusi ja minna sügavamale, et maavarad kätte saada, tehes seda seejuures varasemast kiiremini.
Austraalia valitsus avaldas juunis ka kava, mille eesmärgiks on teha Austraaliast maailma jaoks kriitilise tähtsusega maavarade tootja.
Porsche kustutas oma reklaamvideost Jeesuse kuju, hiljem vabandas
Luksusautode tootja Porsche tähistas oma mudeli 911 tootmise algusest 60 aasta möödumist reklaamvideoga, milles auto mööda ilusaid teid kihutab. Ühes kaadris sõidab punane Porsche 911 teel, kus taamal paistmas Lissaboni 25. aprilli sild, tuntud kohalik maamärk. Video vaatajad panid aga kiirelt tähele, et samast kaadrist on üks teine, samuti tuntud Lissaboni maamärk, täiesti kadunud. Tegemist on Cristo Rei – Kuningas Kristuse – nime kandva kujuga, mis kujutab endast laiali sirutatud kätega Jeesus Kristust ja peaks samas kaadris kenasti näha olema. Video esimeses avaldatud versioonis oli see aga pildi järeltöötluse käigus kustutatud. Silla tagant jõe teiselt kaldalt paistis ainult kõrge postament, mille otsas on ka vaateplatvorm – sellel pidanuks olema ka Kristuse kuju. Video kogus kiiresti miljoneid vaatamisi ja tuhanded inimesed võtsid Porschet Jeesuse kuju kustutamise eest teravalt kritiseerida.
Porsche pole muidugi ainuke sarnaselt käituv ettevõte, mis on oma reklaammaterjalidelt kristlikke sümboleid eemaldanud. 2017. aastal tegi seda näiteks poekett Lidl erinevate ilusate kirikute fotosid oma turundusmaterjalidel ja pakenditel kasutades. Näiteks valis poekett oma kreekapäraste toodete pakendile foto ühest Kreeka saarel Santorinil asuvast kirikust, kuid eemaldas foto järeltöötluse abil selle katuselt risti, kuna taotles nn religioosset neutraalsust.
Mis aga Porschet puudutab, siis nemad otsustasid video esmalt eemaldada ja päev hiljem viga tunnistada ning vabandada. Jeesuse kuju asetati videos oma kohale tagasi ning see avaldati uuesti.
[mailpoet_form id=”3″]
Popkulutuuri muuseum tühistas Harry Potteri autori J.K. Rowling’u: tal olevat soo küsimustes vihkavad ja lõhestavad vaated
Ameerika Ühendriikides Washingtoni osariigis Seattle’s asuv popkultuuri muuseum jätkab küll Harry Potteri temaatika ja sellega seotud eksponaatide esitlemist, kuid kõik viited lugude autorile kirjanik J.K. Rowling’ule on eemaldatud. Samuti eemaldati Rowling muuseumi kuulsuste hallist, vahendab The Telegraph.
Sellise ebatavalise käigu põhjusena toodi esile Rowling’u vaated ehk tema kriitiline suhtumine nn transideoloogiasse ehk teisisõnu soolise erinevuse nägemine meeste ja naiste vahel sõltumata sellest, kas mõni mees tahab, et teda naiseks kutsutakse või vastupidi. Naiste õiguste eest seisjana on Rowling pikalt olnud transaktivistide solvangute sihtmärk. Ta on kaitsnud näiteks naisi, keda on vallandatud põhjusel, et nad jaatavad bioloogilisi fakte – meessoo ja naissoo olemasolu. Samuti on ta kritiseerinud transideloogiast lähtuvat sõnakasutust. Näiteks 2020. aastal protesteeris ta talle omase iroonia abil naiste asemel väljendi “inimesed, kel on menstruatsioon” kasutamist ja sattus selle tõttu vihase transaktivistide rünnaku alla.
Teiste seas panid Rowling’u sõnu pahaks ka Harry Potteri filmiseerias tema loodud tegelasi mängides maailmakuulsaks saanud näitlejad Daniel Radcliffe, Emma Watson ja Rupert Grint.
Oma avalike arvamusavalduste tõttu on talle tehtud ka hulganisti tapmisähvardusi.
Seattle’i popkultuuri muuseum teataski eelmisel nädalal, et seisab ühemõtteliselt mittebinaarsete ja transseksuaalide kogukondade eest. “See konkreetne inimene on oma super vihkavate ja lõhestavate vaadetega natuke liiga häälekas, et seda ignoreerida… Tema transfoobsed seisukohad on praegu esiplaanil, kuid me ei saa unustada kõiki teisi viise, kuidas ta on problemaatiline,” kirjutas muuseumi töötaja Chris Moore muuseumi lehel avaldatud blogipostituses. Lisaks sooküsimustele heitis Moore Rowling’ule ette ka seda, et tema loomingus esineb nn paksukeste häbistamist ja rassilisi stereotüüpe ning liiga vähe on LGBTQIA+ kogukonna esindajaid. Blogipostituse autor Moore peab seejuures ka iseennast nn transsooliseks.
Šotimaal on tuuleparkide rajamiseks raiutud ligi 16 miljonit puud
Alates aastast 2000 on Šotimaal riigile kuuluval maal maha raiutud 7858-l hektaril kokku 15.7 miljonit puud, mis jäänud ette elektrituulikute rajamisele. Seda on rohkem kui 1700 puud iga päeva kohta, kirjutab The Telegraph.
Hoogsat raiet tuuleparkide nimel tunnistas valitsevasse Šoti Rahvusparteisse (Scottish National Party – SNP) kuuluv maaeluminister Mairi Gougeon, kelle sõnul oodatakse arendajatelt maha raiutud puude asemel kompenseerivaid istutusi mujal. Metsa ja maad haldav amet – Forestry and Land Scotland – ütles aga kommentaariks, et maht vastabki ligikaudselt nende iga-aastasele raieprogrammile. Lisaks väitsid nad, et on alates 2000. aastast istutanud üle 500 miljoni puu – 22 aasta jooksul teeks see üle 62 000 puu iga päeva kohta.
Valitsus soovib tuuleparkide tempokat arendamist jätkata. Praeguseks Šotimaale rajatud tuulikute potentsiaalne võimsus on 8.4 gigavatti ehk üle poole Ühendkuningriigi koguvõimsusest. Sellele soovitakse lisada veel 8-12 gigavatti võimsust. Seejuures leevendatakse uue planeerimisraamistikuga ka uute turbiinide rajamiseks looduskaitselisi tingimusi. Puutumata looduse kaitsmisega tegelev John Muir Trust hoiatab, et uus künnis on nii madal, et võimatu oleks tuuleparkide arendajatel seda mitte täita.
Valitsuse strateegia järgi asendatakse ka oma eluea lõpetavad väiksemad tuulikud uute ja võimsamatega. Osa arendajaid tahakski püstitada 260 meetri kõrguseid tuulegeneraatoreid.
Minu tagasihoidlik äriline hinnang:
Austraalia teeb kindlasti valesti, kui ta kaevandamist 4-kordistab.
Lõpuks selgub, et rikaste riikide rahvas ei ole ikkagi nii rikas ja nad ei jaksa rohe-puumi kinni maksta. Sellisel juhul võib rohe-puum kiirest vaibuma hakata see “moe-vool” saab läbi.
Sellisel juhul võivad avatud kaevandused kahjumisse jääda ja neid tuleb uuesti sulgema hakata.