Uudised maailmast: Elon Muski X “valeinfo paljastajatega” kohtus, USA armee ootab vaktsiinist keeldujaid tagasi teenistusse ja kliima-vandaalide miljonid

Lisaks: Covid-piirangute järgsetest vaimuprobleemidest ja gaasipliitide keelamisest Suurbritannias.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

  • Elon Muski X kaebas platvormi vastu kampaaniat alustanud “valeinfo paljastajad” kohtusse.
  • Hollywoodi staaride toetatud kliimaühing saadab kultuuriväärtuste kallal vandaalitsevatele aktivistidele miljoneid.
  • Uuring: enim kannatas vaimne tervis Covid-reeglite tõttu neil, kes reegleid kõige innukamalt täitsid.
  • Oxford Suurbritannias keelustab kliima nimel gaasipliidid.
  • Ühendriikide armee ootab Covid-vaktsiinist keeldumise tõttu teenistusest vabastatud sõdureid tagasi.

Elon Muski X kaebas platvormi vastu kampaaniat alustanud “valeinfo paljastajad” kohtusse

End konservatiivset valeinfot paljastava progressiivse uurimis- ja teabekeskusena tutvustav organisatsioon Media Matters for America avaldas eelmisel nädalal mitu lugu seoses sotsiaalmeediaplatvormiga X, milles süüdistas selle omanikku Elon Muski antisemitismis ja kirjeldas, et platvormil levib rassistlik ja natsionaalsotsialistlik sisu kõrvuti suurte reklaamiandjate makstud teadetega. Artiklites esitati selle kohta erinevaid “fotosüüdistusi” ehk kuvatõmmiseid nn natsistlikest või rassistlikest positustest, millele järgnes mõne tuntud suurettevõtte reklaam. Nii oli seal välja toodud, et üks kasutaja justkui õigustas Natsi-Saksamaad. Samas oli välja toodud ka selgelt naljameemina käsitletav postitus, kus ironiseeriti spirituaalse ärkamise üle foto abil, kus kujutati Adolf Hitlerit ja teisi natse. Rassistlikuks või valgete ülemvõimu pooldavaks liigitati näiteks ka postitusi, mis näivad lihtsalt immigratsioonile vastanduvat.

X teatas vastuseks Media Matters’i artiklitele, et platvorm seisab sõnavabaduse kaitsel. “X tegutseb eelkõige selle nimel, et kaitsta avalikkuse õigust sõnavabadusele. Kuid selleks, et kõne oleks tõeliselt vaba, peab meil olema ka vabadus näha või kuulda asju, mida mõned inimesed võivad pidada ebameeldivaks. Me usume, et igaühel on õigus ise otsustada, mida lugeda, vaadata või kuulata – sest see ongi sõnavabaduse jõud,” selgitas ettevõte oma blogis.

Elon Musk teatas X-i vahendusel, et ettevõte pöördub Media Matters’i vastu kohtusse.

Samuti juhiti blogipostituses tähelepanu sellele, kuidas Media Matters üleüldse saavutas sellise tulemuse, et suurte ettevõtete reklaampostitused nende poolt ebasoovitavaks kuulutatud sisu kõrval ilmusid. Nimelt lõid aktivistid tulemuse saavutamiseks eraldi konto ja seadistasid selle kuvama nende enda poolt nn ebasobivaks peetud postitusi. Et mõne suurfirma reklaam kuvataks ekraanile koos nende poolt välja valitud postitustega, pidid nad korduvalt selle konto ajajoont värskendama. Kui Media Matters’i artiklis toodud ettevõtete reklaame kuvati tol päeval 5.5 miljardit korda, siis nende postituste juures, mida Media Matters problemaatiliseks pidas, oli reklaam tegelikult näha vaid 50 korda. X toob välja, et ühe reklaamitud kaubamärgi puhul näidati seda reklaami nn problemaatilise postituse kõrval vaid kaks korda ja seda nägid keskkonnas kaks inimest, kellest üks oli Media Matters’i artikli autor. Teise puhul nähti reklaami konkreetse postituse kõrval kolm korda ja jällegi oli kolmest vähemalt ühel korral nägijaks artikli autor.

Ehk X-i sõnul käivitas Media Matters nende vastu pahatahtliku kampaania, mille tõttu otsustas suur hulk ettevõtteid lõpetada platvormil reklaami ostmise. See tekitas X-le märkimisväärset rahalist kahju. Teiste seas lõpetasid kampaania mõjul reklaamiostu sellised suurfirmad, nagu Apple, NBCUniversal ja IBM.

X esitas Media Matters’i vastu esmaspäeval kohtusse hagi. Platvorm nõuab reaalse ja kaudse kahju hüvitamise kõrval artiklite eemaldamist kõigilt Media Matters’i kontrolli all olevatelt platvormidelt.

Hollywoodi staaride toetatud kliimaühing saadab kultuuriväärtuste kallal vandaalitsevatele aktivistidele miljoneid

Californias Beverly Hillsis tegutsev Climate Emergency Fund (CEF, tõlgituna: kliima hädaolukorra fond) kogus 2022. aastal 6.1 miljonit dollarit (5.6 miljonit eurot), mida on võrreldes 2021. aasta 2.3 miljoni dollariga (2.1 miljonit eurot) 165% rohkem, vahendab Fox News. Suurem osa selle 2019. aastal asutatud fondi rahast tuleb Hollywoodi staaridelt ja produtsentidelt.

Sedavõrd suur toetusrahade tõus pakkus fondile võimaluse tõsta ka nende endi poolt toetatud projektide rahastust 5 miljoni dollarini (4.6 miljonit eurot), kusjuures toetust saavad neilt vasakpoolse suunitlusega nn kliima-proteste korraldavad rühmitused. 4 miljonit dollarit (3.68 miljonit eurot) saadeti Suurbritanniasse, kus suurima tüki rahast sai end kliimaaktivistide liikumisena esitlev “Just Stop Oil” (tõlgituna: lihtsalt peatage nafta). Tegemist on ühinguga, mis on kuulsaks saanud kunstiklassikute tööde ründamiste ja rikkumiskatsetega ning liikluse takistamisega. Tavainimeste igapäevaste toimetuste pideva häirimise kõrval segavad liiklusseisakud tuntavalt ka operatiivsõidukite, nt kiirabiautode, liikumist ehk takistavad elupäästva abi inimesteni jõudmist.

Politsei peab Londonis tänavat blokeerivate aktivistidega viisakalt läbirääkimisi, et nad patsiendiga haiglasse sõitva kiirabi läbi laseksid.

CEF toetab sarnaseid rühmitusi ka Ameerika Ühendriikides. “Climate Emergency Fund on uhke, et toetab mõningaid maailma kõige julgemaid ja vapramaid kliimaaktiviste, kes mitte ainult ei võitle, vaid ka võidavad,” kommenteeris selliste organisatsioonide toetamist CEF-i tegevdirektor Margaret Klein Salamon Fox News Digitalile saadetud avalduses. “Läbi ajaloo on organiseeritud, kirglikud ja pühendunud inimesed äratanud avalikkuse südametunnistuse ebaõigluse suhtes ja saavutanud muutusi, mida kunagi peeti võimatuks,” lisas ta.

Toeta

Uuring: enim kannatas vaimne tervis Covid-reeglite tõttu neil, kes reegleid kõige innukamalt täitsid

Suurbritannias Wales’is asuva Bangori ülikooli teadlaste uuringu kohaselt kahjustasid Covid-piirangud kõige rohkem nende inimeste vaimset tervist, kes neid reegleid kõige täpsemalt järgisid, vahendab The Guardian.

Teadlased tegid kindlaks, et Suurbritannias järgisid Boris Johnsoni valitsuse kehtestatud ja soovitatud nn sulgemispoliitikat “kogukondlike” isikuomadustega inimesed, kes on iseloomu poolest hoolivamad, tundlikumad ja teiste vajadustest teadlikud. Vähem järgisid neid reegleid aga iseseisvamad isiksused, kes soovivad oma elu üle omada kontrolli.

Üks üldine reegel erinevates riikides käskis teistest inimestest distantsi hoida. Eestis oli nõue 2 meetrit, aga näiteks Hollandi Ikea-s poolteist meetrit. Foto: Wikimedia Commons.

Uuringu läbi viinud dr. Marley Willegers koos kolleegidega järeldas, et mida rohkem inimesed Covid-reegleid järgisid, seda halvem oli nende heaolu pärast nende reeglite lõppemist ehk nende seas esineb nüüd rohkem stressi, ärevust ja nad kannatavad suurema tõenäosusega depressiooni all.

Teadlaste uurimistöö hõlmas 1729 inimest, kelle käitumist uuriti esmalt 2020. aasta märtsist septembrini nn lukustamispoliitika ajal. Samade inimeste stressitaset, ärevust ja depressiooni uuriti tänavu veebruarist maini.

Koroonakriisi ajal viisid riikide valitsused läbi sõnumikampaaniaid, mille sihiks oli suunata avalikkust koroonareeglite (kogunemispiirangud, sotsiaalne distants, avalike ürituste keelud jms) järgmisele eelkõige läbi hirmu. Nende reeglite rikkumiselt tabati aga mitmeid kõrgeid ametikandjaid, kes ise need reeglid kehtestasid, näiteks Suurbritannias peaminister Boris Johnson ja tervishoiuminister Matt Hancock.

Oxford Suurbritannias keelustab kliima nimel gaasipliidid

Oxfordi linnavolikogu kavatseb 2025. aastaks keelustada kõigis uutes ehitatavates majades nii gaasipliidid kui gaasi kasutavad küttelahendused, vahendab The Telegraph. Uued eeskirjad on osaks laiemast kavast, mille eesmärk on saavutada linnas 2040. aastaks nn kliimaneutraalsus ja võidelda nii “kliimamuutuste eksistentsiaalse ohu” vastu.

Riiklik eesmärk uute hoonete ehitamisel fossiilkütuste kasutamise lõpetamiseks on aastal 2036, kuid Oxfordi leiboristide juhtid linnavolikogu soovib keelu tunduvalt varasemaks tuua.

Toeta

Kui aga võtta aluseks väide, et kliimamuutusi põhjustab inimtekkeline CO2 ja eesmärk on vähendada fossiilkütuste põletamist inimvajaduste tarvis, ei pruugi kodudes gaasi kasutamise keelamine gaasi tarbimist tervikuna Suurbritannias sugugi vähendada. Teisisõnu: kui gaasiseadmed vahetada elektripliitide ja elektriga töötavate soojuspumpade vastu, ei tähenda see tegelikkuses gaasitarbimise vähenemist. Vahendasime hiljutises uudiste ülevaates Ühendkuningriigi gaasivõrku opereeriva ettevõtte National Gas juhi Jon Butterworth’i hinnangut, et kasvav tuule- ja päikeseenergia osakaal elektri tootmisel mitte ei vähenda sõltuvust gaasist, vaid järgnevatel aastakümnetel hoopis suurendab seda. “2022. aastal ei puhunud tuul 262 päeva jooksul piisavalt või üldse mitte. Ja neil 262 päeval oleks meil olnud jooksev elektrikatkestus või täielik elektrikatkestus kogu Ühendkuningriigis, kui gaasi ei oleks olnud,” selgitas ta. Butterworth’i sõnul vajab Suurbritannia gaasi veel ka 2040. aastal, et hoida püsivat elektrivarustust. “Tegelikult arvan, et me hakkame rohkem gaasi liigutama, kuid me liigutame gaasi pigem elektrijaamadesse, et toota elektrit, mitte kodudesse,” ütles ta.

Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunak lubas septembris, et olemasolevaid gaasiga kütmise lahendusi riik sunnniviisiliselt välja lõhkuma ei tule. “Me ei sunni kunagi kedagi oma olemasolevat katelt välja lõhkuma ja soojuspumbaga asendama,” kinnitas ta.

Ühendriikide armee ootab Covid-vaktsiinist keeldumise tõttu teenistusest vabastatud sõdureid tagasi

Värbamisraskustega silmitsi seisev Ameerika Ühendriikide armee saatis Covid-19 vaktsiinist keeldumise tõttu teenistusest kõrvaldatud endistele teenistujatele kirja, milles teavitab neid, et nad võivad nüüd naasta, vahendab The Epoch Times.

“Isikud, kes soovivad taotleda teenistusse naasmist, peaksid võtma ühendust oma kohaliku … värbajaga,” kirjutas brigaadikindral Hope Rampy, Ühendriikide armee personalijuhtimise direktor, endistele sõjaväelastele saadetud kirjas. Kirjas teavitati varem sisuliselt kõlbmatutena ja hurjutamise saatel teenistusest kõrvale jäetud sõdureid tingimuste muutmisest ja Covid-19 vaktsiininõude tühistamisest, mis neil naasta võimaldaks.

Platvormi X kasutaja jagab oma kontol kirja, millega Ühendriikide armee sõdureid tagasi teenistusse kutsub.

Covid-19 vastaste vaktsiinidega süstimise kohustus kehtis Ühendriikide sõjaväes alates augustist 2021 kuni tänavu jaanuarini. Selle alusel saadeti teenistusest minema 1 903 sõjaväelast, kes vaktsineerimisest keeldusid ja seda põhjendati väitega, et vaktsineerimata sõdurid kujutavad endast armeele ohtu. Tegelikkuses teame, et Covid-19 ei kujuta riskirühmade väliselt inimestele märkimisväärset ohtu. Samuti teame, et selle vastu välja töötatud vaktsiinid nakatumise ja nakkuse edasikandumise eest ei kaitse. Lisaks on küsitavad ka väited, et need kaitsevad märkimisväärselt haiguse raske kulgemise eest. Samas on neil vaktsiinidel tõendatult võimalikud väga tõsised kõrvalmõjud.

Mis aga Ühendriikide armeed puudutab, siis seal seistakse silmitsi tõsiste värbamisraskustega. Septembris lõppenud eelmise eelarveaasta jooksul suudeti värvata 10 000 sõdurit eesmärgist vähem.

Armee pressiteenistuse kommentaari kohaselt saadeti kiri varem vabastatud teenistujatele veteranipäeva raames, et anda juhised, kuidas soovi korral teenistusse naasta. Armee kõneisiku sõnul seega otseselt kellelgi teenistusse naasta ei palutud.

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
1 Kommentaar
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

Natuke füüsikast:
Igasugune energia muundamine ühest energialiigist teise energialiiki on seotud energeetiliste kadudega (mõnikord päris suurte kadudega).

Kui Oxfordis tahetakse keelustada gaasipliidid, suunata gaas elektrijaamadesse, toota elekter, suunata see tarbijatele, kes omakorda panevad tööle elektripliidid, siis on tegemist kindlasti raiskamisega (energiat muundatakse liiga palju ühest liigist teise).

…aga mida see poliitik/otsustaja teab füüsikast…?
Kooli-põlves võis ta olla mingi noor aktivist mingite oma loosungitega.
Füüsikatunnis – seal ta magas (käsi põsakil).

Üks selle maailma hädasid ongi see, et liiga palju juhivad elu aktivistid oma loosungitega. Oskused, kompetents, teadmised – need on surutud tahaplaanile.