Uudised maailmast: Kanada sõjaväelased vaktsiinisunni tõttu kohtus, Biden ei pea USA ülemkohut normaalseks ja kuninga kliimakell

Lisaks: prantslased ja immigrandid ning New Yorgi kliimavõitlus pizzaga.

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

  • Kanada sõjaväelased nõuavad vaktsiinisunni kehtestajatelt sadu miljoneid
  • Kuningas Charles’i käivitatud kliimakella kohaselt on aega maailma päästa kuus aastat
  • Ameerika Ühendriikide president Joe Biden ütles, et Ühendriikide ülemkohus pole normaalne
  • Prantslased ei taha enam immigrante
  • New York võitleb kliima nimel pizza-ahjudega

Vaktsiinisunni tõttu kannatanud Kanada sõjaväelased nõuavad sõjaväejuhtidelt sadu miljoneid

Umbes 330 Kanada relvajõudude (Canadian Armed Forces – CAF) praegust või endist liiget, kes on Covid-19 vaktsiinisunni tõttu kannatanud, esitasid kõrgemate sõjaväelaste ja vastutavate poliitikute vastu ühishagi, milles nõutakse umbes 500 miljoni dollari suurust kahjutasu, kirjutab The Epcoch Times.

21. juunil Kanada föderaalkohtule esitatud hagi kohaselt sundis CAF oma teenistujatele peale katsetamata toodet, geeniteraapiat, nimetades seda valesti vaktsiiniks. Samal ajal esitati ravimi ohutuse ja tõhususe kohta valeandmeid ning keeldumise korral ootas ees teenistusest vabastamine.

Kanada kaitseminister Anita Anand on üks neid, kelle vastu hagi on esitatud. Foto: Wikimeda Commons.

Vaktsiinisund kehtestati Kanada sõjaväes 2021. aasta sügisel ja selle tõttu lahkus teenistusest sadu sõjaväelasi. Kes vabatahtlikult ei lahkunud, kõrvaldati klausliga “edasiseks teenistuseks sobimatu”. Tegemist on ebaväärika teenistusest vabastamisega, mida kohaldatakse sõdurite puhul, kel on mingeid nn isiklikke nõrkusi või muid probleeme, mida ei peeta sõjaväelasele kohaseks. Sellise vabastamise puhul ei kaota teenistuja mitte ainult tööd ja sissetulekut, vaid ka sõjaväelasena välja teenitud pensioni ja muud hüved. Vaktsineerimine teenistuse tingimusena kaotati 2022. aasta novembris, ehkki operatiivülesannete täitmise eeldusena jäi esmase vaktsiinikuuri nõue kehtima.

Hagi esitati kaitseväe juhataja kindral Wayne Eyre’i, kaitseväe juhataja asetäitja kindralleitnant Frances Allen’i, kaitseminister Anita Anand’i, endise kaitseministri asetäitja Jody Thomas’e ja teiste sunniotsuse taga olnud võimukandjate vastu.

Kuningas Charles ja Londoni linnapea panid tiksuma kliimakella

Kuningas Charles ja Londoni linnapea Sadiq Khan käivitasid kolmapäeval Londonis kliimakella, mis hoiatab, et globaalse soojenemise piiramiseks on maailmal tegutsemiseks jäänud veel vaid mõned napid aastad.

Kuningas ja linnapea vajutasid kella käima Londonis Guildhallis toimunud kliimainnovatsiooni foorumi (Climate Innovation Forum) raames. Kella eesmärk on hoiatada, et maailmal on aega kliima soojenemist piirata veel vaid kuus aastat ja 24 päeva kella käivitamise hetkest. Ehk kella loogika kohaselt on asi väga halb siis, kui selleks ajaks pole kasutusele võetud abinõusid, mis suudaks kliima soojenemist piirata 2015. aasta Pariisi lepete järgi eesmärgiks võetud 1.5 kraadini.

Kunigas Charles III ja Londoni linnapea Sadiq Khan panid käima kliimakella.

Sarnaseid tulevikuennustusi on ka varem tehtud. Näiteks postitas kliimaaktivist Greta Thunberg 2018. aasta 21. juunil Twitterisse, et “juhtiv kliimateadlane hoiatab, et kliimamuutus hävitab kogu inimkonna, kui me järgneva viie aasta jooksul ei lõpeta fossiilkütuste kasutamist”.

Ta tugines Harvardi Ülikooli atmosfäärikeemia professori James Anderson’i sõnadele, kes ütles, et süsinikemissiooni vähendamine toonases tempos pole piisav, et inimkonda hukust säästa. Anderson soovitas kogu maailmal võtta kasutusele äärmuslikud meetmed, et järgmise viie aasta jooksul – st aastaks 2023 – fossiilkütustest loobuda.

Ehkki nii Thunbergi postitus ja artikkel on tänaseks kustutatud ning kättesaadavad vaid interneti arhiivist, võime tõdeda, et Andersoni seisukohtade järgi on aeg tegutsemiseks juba otsa saanud ja uut kella enam vaja justkui polekski. Sellest hoolimata uus kliimakell nüüd tiksub ja näitab ka seda, kui suur osa Maal tarvitatavast energiast tuleb taastuvatest allikatest – praegu on see 12.5%.

Biden ei pea Ühendriikide ülemkohut normaalseks

Ameerika Ühendriikide ülemkohus otsustas neljapäeval, et ülikooli vastuvõtmisel ei tohi tulevikus enam arvestada inimese rassilist kuuluvust. See kriteerium on pikka aega olnud kasulik mustanahalistele ja latiinodele, keda on nn mitmekesisuse nimel valgetele ameeriklastele ülikoolidesse sisseastumisel eelistatud. Häältega 6-3 otsustati, et seda ei tohi enam teha.

“Rassilise diskrimineerimise kaotamine tähendab selle kaotamist kogu ulatuses,” kirjutas ülemkohtunik John G. Roberts kohtu enamuse arvamuses.

Ühendriikide ülemkohus otsustas häältega 6-3, et rass ei tohi olla ülikoolide sisseastumiskriteerium Foto: Brad Weaver.

Kui vabariiklased tervitasid otsust, siis demokraatide leerist eesotsas president Joe Bideniga tuli sellele väga teravat kriitikat. “Ma kategooriliselt ei nõustu kohtu otsusega,” kommenteeris Biden. Tema sõnul peaksid ülikoolid võrdsete võimaluste tagamiseks siiski saama rassi sisseastumiskriteeriumina kasutada. “Me ei saa lubada, et see otsus jääks viimaseks sõnaks,” ütles ta. Oma hinnangutes ülemkohtule Biden end tagasi ei hoidnud. “Tegemist ei ole normaalse kohtuga,” kommenteeris ta.

Võime vaid ette kujutada, milline meediaskandaal vallandunuks, kui Bideni asemel olnuks praegu presidendiametis näiteks Donald Trump, kes lubanuks endale riigi kõrgeima kohtu aadressil sarnast repliiki.

Enamus prantslasi ütleb, et immigrante on liiga palju

Prantsusmaa ajalehe Le Figaro tellitud uuringu järgi arvab kolm-neljandikku Prantsusmaa kodanikest, et riigis on liiga palju immigrante. Kui viie aasta eest arvas seda 63% prantslastest, siis värskete küsitlustulemuste järgi on tõus olnud koguni 11 protsendipunkti ehk nüüd on sisserändajaid riigis liiga palju 74% prantslaste hinnangul.

Parempoolse Rahvusliku Liidu toetajatest arvab seda 97% ja paremtsentristlike vabariiklaste toetajatest 91%. Üllatuslikult ka president Emmanuel Macroni liikumise Renessanss toetajatest 68% näeb riigis sisserändega probleeme. Eelmisel aastal võttis Prantsusmaa Macroni valitsemise all vastu rekordarvu välismaalasi – 600 000.

Samuti näevad tänaseks ka enamus sotsialistide ja roheliste valijatest, et immigrante on liiga palju – vastavalt 52% ja 51%. Ainult vasakpoolse Jean-Luc Mélenchon’i valijad on endiselt enamuses immigratsiooni pooldajad – nende puhul arvab 44%, et sisserändajaid on liiga palju.

79% prantslastest soovib sama küsitluse järgi, et varjupaigataotlejate taotluste üle otsustataks enne, kui neil lubatakse Prantsusmaa territooriumile siseneda. 74% hinnangul peaks parlament igal aastal kehtestama sisserände kvoodid ja 72% protsenti arvab, et immigratsioonipoliitika üle tuleks otsustada rahvahääletusel. Samuti sooviks 68% prantslastest muuta riigi sisserändajatele sotsiaalselt vähem atraktiivseks.

Prantsusmaal puhkesid pärast Põhja-Aafrika päritolu nooruki maha laskmist politseiniku poolt laiaulatuslikud rahutused.

Teema on praegu aktuaalne ka seetõttu, et sel nädalal said Pariisi immigrantide linnaosadest taas alguse laiaulatuslikud ja vägivaldsed rahutused, kus rünnatakse politseid ja politseijaoskondi ning põletatakse autosid. Rahutused puhkesid pärast seda, kui politsei lasi maha 17-aastase Alžeeria päritolu Nahel M’i. Juhtimisõiguseta Nahel seadis autoga liigeldes ohtu jalgratturi ja jalakäija ning kihutas minema teda peatanud politseinike eest. Politseile oli Nahel varasemast tuttav – noorest east hoolimata oli ta kriminaalsetesse pahandustesse sattunud juba 15 korral ja viimase kahe aasta jooksul oli teda politseiametnikele allumatuse eest vastutusele võetud viis korda.

New Yorgi linnavalitsus võitleb kliima nimel pizza-ahjudega

New Yorgi keskkonnakaitseamet (Department of Environmental Protection) on koostanud uued eeskirjad, mis kohustavad nn vana küpsetusmeetodit ehk elavat tuld kasutavaid söögikohti vähendama süsinikuheitmeid kuni 75%, vahendab New York Post. Peaasjalikult puudutavad need eeskirjad ajalooliseks maamärgiks kujunenud New Yorgi pizzarestorane, mis maitsva tulemuse saavutamiseks pizzasid söe- või puuküttega ahjudes valmistavad.

Uute reeglite järgi peaksid restoranid, mille ahjud on paigaldatud enne 2016. aasta maid, ostma kallid heitmekontrolli seadmed ja õhufiltrid, mis lähevad kokku maksma kümneid tuhandeid dollareid. Sellele lisandub pidev hoolduskulu.

New York sunnib pizzarestorane paigaldama sellistele ahjudele kalleid puhastusseadmeid. Foto: Pixabay.

Restoraniomanikud pole plaani vastu vaid lisakulude tõttu, vaid küsimus on kvaliteedis. “Kui sa ahju temperatuuriga mängid, siis muutub maitse. See toru, see korsten, see on sellise suurusega, et luua täiuslik tõmme, see hoiab ideaalselt temperatuuri, see on nii kunst kui ka teadus. Kui võtad ära söe, selle, mis annab pitsale hea maitse, siis tapad selle,” ütles üks restoraniomanik. “Ja milleks? Te tõesti arvate, et te muudate nende kaheksa või üheksa pizza-ahjuga keskkonda?!” lisas ta.

Ka klientidele tundub kava kummaline. “Ma olen vastutustundliku keskkonnapraktika poolt, aga öelge Al Gore’ile, et ta teeks ühe lennu eralennukiga vähem või midagi,” kommenteeris üks klient.

Kokku puudutab uus reegel umbes 100 New Yorgi restorani.

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
3 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

Iga kord kui juhtun lugema Greta Thunbergist, paneb hämmastama, kuidas teismeline Rootsi koolitüdruk paneb enda ees kummardama vaata, et pea poole maailma riigijuhtidest ja teistest tähtsatest tegelastest. Mingit eneseväärikust ega selgroogu ei tundu olevat. Sellest võib veel kuidagi aru saada, et paljud suured lähtestamised ja sarnased projektid on lihtsalt suurte rahadega kinni makstud,mis loomulikult on äärmiselt halb ja hukatuslik, aga veelkord rõhutan, et umbes pool maailma alistub kellelegi koolitüdrukule, siis on maailmas ikka midagi väga valesti, rääkimataHilja paljudest teistest rumalustest.
Eelistan jääda esialgu privaatseks.
Teil, tundub, et on arukad ja kõrgharidusliku tasemega sisukad ja tõepärased artiklid. Videosid kõiki pole jõudnud vaadata.

Mind see tegelikult imestama ei pane. Ka see on seotud bioloogilise lakeistumisega.
Kirjutasin sellest kommentaaris artiklile “Sõnavabadusega ei mängita” (19.06.23).

Lakei-rahvad valivad endale lakei-juhid ja nendel soov kellegi ees kummardada – kasvõi rootsi koolitüdruku ees (siinjuures ei loe ka haridustase).

Tähtede järjekorras tekkisid vead. Ise justkui ei tekitanud, aga mine sa tea. Vabandust.