Uudiste ülevaade: Iirimaa piirab sõnavabadust, Musk kaitseb enda oma ja Pakistan lülitab internetti välja

Millised uudisteemad viimasest nädalast vääriks rohkem tähelepanu?

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toetan

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimasel nädalal jäid meile silma Iirimaa karmistuv “vihakõneseadus”, Elon Musk oma arvamusvabadust kaitsmas, internetiühenduse katkestamine Pakistanis, WHO hoiatus väikelaste müokardiidi kohta ja see, et tänaseks ümberlükatud Trumpi vene-sidemete jutuga maineka ajakirjandusauhinna võitnud väljaanded peavad auhinna saamist endiselt õigustatuks.

Iirimaa piirab sõnavabadust

Iirimaa on vastu võtmas uut “vihakõneseadust”. Vägivallale ja vihkamisele õhutamist ning vihakuritegusid reguleerivat seadust karmistatakse ja uue korra järgi võib vaenu õhutamise eest oodata rahatrahv või kuni viieaastane vanglakaristus. Eelnõus on kirjas, et karistada saab selle eest, kui isik valmistab või omab materjali, mis võib tõenäoliselt õhutada vaenu samas seaduses kaitse alla võetud tunnustega isiku või isikute grupi vastu. Nn kaitstud tunnustena on loetletud rass ja nahavärv, rahvus ja päritolu, usk, seksuaalne orientatsioon, puue ning sugu. Kusjuures sugu tähendab eelnõu järgi nii seda sugu, mis inimesel päriselt on kui sugu, mille inimene on endale ise valinud ja mille järgi end identifitseerib. Teisisõnu on eraldi kaitstava grupina välja toodud transsoolised isikud. Samuti näib, et eelnõu puhul ei kehti ka täielikult süütuse presumptsioon ja süüdistatav peaks hakkama, vähemalt osadel juhtudel, oma süütust ise tõendama. Nimelt on eelnõu tekstis kirjas, et kui on tõestatud, et süüdistatava isiku valduses oli vaenu õhutavat materjali, on mõistlik eeldada, et see polnud mõeldud isiklikuks kasutamiseks kuni vastupidist pole tõestatud.

Paljud näevad selles eelnõus sõnavabadusele väga suurt ohtu ja seda on avalikult kritiseerinud näiteks suurettevõtja ja investor Elon Musk, endise Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi poeg Donald Trump Jr. ja Kanadast pärit tuntud vabamõtleja, kliiniline psühholoog Jordan B. Peterson.

Jordan B. Peterson. Foto: Wikimedia Commons/Gage Skidmore.

Aprilli lõpus võeti seadus Iirimaa parlamendi alamkojas vastu ja ootab nüüd ülemkojas kinnitamist. Praeguste kavade kohaselt peaks see juhtuma suve alguseks.

Washington Post, New York Times valega saadud Pulitzerist loobuda ei kavatse

Esmaspäeval tuli avalikkuse ette Ameerika Ühendriikide eriprokuröri John Durhami kauaoodatud raport 2016. aasta presidendivalimiste kohta. Durham järeldab, et Föderaalsel Juurdlusbürool polnud tõendeid Trumpi nn vene-sidemetest ehk polnud ka põhjust Trumpi 2016. aasta presidendikampaania uurimise algatamiseks sama aasta juulis. Ometi uurimine toona algas ja ajakirjandus tegeles teemaga järgnevatel aastatel väga tõsiselt. Maailma suurtes väljaannetes ilmusid järjest Trumpi “vene-sidemeid paljastavad” mahukad käsitlused, mis põhinesid peaasjalikult endise briti spiooni Christopher Steele’i kokku pandud materjalil. Ajalehed The Washington Post (WaPo) ja The New York Times (NYT) said teema kajastamise eest 2018. aastal ka maineka Pulitzeri preemia. Et demokraatide tellimusel koostatud Steele’i toimik kubises valedest, on varasemast teada. Nüüd, kui värske Durhami raport taas üle kinnitab, et tegu oli väljamõeldistega, mille levikus mängisid suurt rolli maailma mainekamate sekka kuuluvad ajalehed, on Ühendriikides kõlamas üleskutseid, et WaPo ja NYTi preemia tuleks tühistada. Vähemalt WaPo kõneisik lükkas sellise ettepaneku tagasi, öeldes, et nemad jäävad endiselt oma artiklites avaldatule kindlaks.

Uus Twitteri juht soovitas Muskil oma säutsumist ohjeldada

Twitteri ja Tesla omanikust miljardär Elon Musk teatas Twitterile uue juhi leidmisest – selleks saab Linda Yaccarino, kes seni juhtis reklaamimüüki NBC Universalis. Lisaks sellele on Yaccarino Maailma Majandusfoorumi (World Economic Forum – WEF) – kus mh räägitakse palju ka “valeinfo” leviku takistamise ja massilise inimeste kohta andmete kogumise vajadusest – töögrupi juht.

Yaccarino soovitas Muskil pisut enesetsensuuri rakendada ja jälgida, et Twitterisse reklaami ostvad ettevõtted tunneksid, et omavad platvormi üle teatud mõjujõudu.

Elon Musk. Foto: Wikimedia Commons/U.S. Air Force, Trevor Cokley

Musk arvas, et reklaamiandjate puhul on täiesti vastuvõetav, kui nad saavad öelda, kus nende reklaam ilmub. “Aga püüd öelda, mida Twitter tegema peab, ei ole vastuvõetav ja kui see tähendab reklaamiraha kaotust, siis seda me kaotame, kuid sellest kõrgem väärtus on sõnavabadus,” ütles ta.

Musk ei tegele ilmselgelt ka enesetsensuuriga – mõni päev tagasi nimetas ta miljardär George Sorost, kes toetab vasakpoolset ideoloogiat ning seda edendavaid gruppe, Magnetoks – pahalaseks X-meeste filmiseeriast. Musk kritiseeris Sorost, kuna Sorose investeerimisfond müüs Tesla aktsiad, öeldes muu hulgas, et Soros vihkab inimkonda. Oodatult sai ta selle tõttu kriitikat, kuid vastuseks ütles ta, et tegemist on tema arvamusega. Ja kui ta oma arvamuste tõttu näiteks rahaliselt kaotab, siis peab ta sellega leppima.

Mis puudutab aga Yaccarinot, siis teda kritiseeriti selle tõttu, et ta oli pandeemia nn kõrgajal maskikandmise ja vaktsiinide tuline pooldaja. Musk ütles, et Yaccarinole tuleb aega anda, enne kui hinnata tema pühendumust sõnavabadusele.

Pakistanis lülitati internet välja. Kus seda veel on tehtud?

Seoses endise Pakistani peaministri Imran Khani arreteerimisega eelmise nädala teisipäeval tekkisid riigis laiaulatuslikud protestid ja rahutused. Sellega seoses otsustasid võimud katkestada riigis mobiilse interneti teenused ja keelata ligipääsu Facebook’i, Youtube’i ja Twitter’sse.

Pakistanis on sarnast taktikat varem kasutatud 12-l korral – viis korda protestide tõttu, üks kord on seotud valimistega ja kuus korda üldise poliitilise vastasseisuga riigis. Kõige suurem arv internetiühenduse katkestamisi on ette võetud Indias. Kokku 108st registreeritud juhtumist 83 olid seotud protestidega. Kus riigivõim sarnast taktikat veel on kasutanud, saab uurida Statista’s avaldatud kaardilt.

Riigid, kus on meelega internetiühendust segatud või katkestatud. Foto: kuvatõmmis.

Maailma Terviseorganisatsioon andis hoiatuse vastsündinute müokardiidi tõttu

Kolmapäeval avaldatud teates seisab, et Ühendkuningriik on Maailma Terviseorganisatsiooni (World Health Organization – WHO) teavitanud vastsündinute ja väikelaste suurenenud raskekujulise müokardiidi ehk südamelihasepõletiku juhtumite arvust. Alates eelmise aasta juunist on see ametlikult tuvastatud 28-l vastsündinul, kellest seitse on vajanud intensiivravi ja üks suri. Teates seostatakse suuremat juhtumite arvu enteroviirusega, kuid öeldakse samas, et müokardiidi-juhtumite suurenemine selle tõttu on ebatavaline. Covid-vaktsiine, mille puhul on südamelihasepõletik kõrvaltoimeks ja mille kohta nn Pfizeri-dokumentidest tuli välja, et lapseni võis vaktsiin jõuda nii läbi platsenta kui rinnapiima, WHO teates ei mainita. Siiski tõdetakse teates, et müokardiidi üks tekkepõhjuseid võib muu hulgas olla ka reaktsioon mõnele ravimile.

Vabaduste portaal on loodud ja toetatud inimeste poolt nagu Sina.
Liitu vabadused.ee toetajatega
Toetan
Telli järgmine artikkel oma e-posti aadressile

Me hindame sinu privaatsust ja ei jaga sinu kontaktandmeid mitte kellegi teisega. Tutvu meie privaatsustingimustega.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments