Värskelt ametisse vannutatuna kordas Kennedy oma peamist lubadust taastada ameeriklaste tervis ja asub nüüd Trumpi loodud ameeriklaste tervise taastamise (Make America Healthy Again, MAHA) töörühma esimehe kohale, kirjutab The Epoch Times.
Presidendi korralduse alusel peab töörühm välja selgitama Ameerika üha tõsisema tervisekriisi põhjused ja tegelema krooniliste haiguste epideemiaga. Korraldus tõdeb, et ameeriklaste oodatav eluiga on teistest arenenud riikidest palju maha jäänud, kusjuures enne koroonakriisi oli ameeriklaste keskmine eluiga 78,8 aastat, mujal aga 82,6 aastat. Veel on märgitud, et kuuel ameeriklasel kümnest on vähemalt üks krooniline haigus ja neljal kümnest on kaks või enamgi kroonilist haigust. Ühtlasi on hinnatud, et iga viies täiskasvanu kannatab mõne vaimse tervise probleemi käes. Peale selle on palju suurem haigestumus vähki, astma kaks korda rohkem levinud ning autismispektri häirete levimus on tohutu.
Eraldi on esile toodud, et 2022. aastal oli ligikaudu 30 miljonil lapsel (40,7%) vähemalt üks tervisehäire, nt allergia, astma või autoimmuunhaigus. Autismispektri häireid on ühel lapsel 36-st, kuigi 1980-ndatel oli selline diagnoos vaid kuni 4-l lapsel 10 000-st. Enam kui 40% noortest on ülekaalulised või rasvunud ning peaaegu 30% noori vaevab eeldiabeet ning 77% ei kvalifitseeru tervise pärast sõjaväeteenistusse. Mida rohkem on rahval terviseprobleeme, seda rohkem on välja kirjutatud ka ravimeid. Näiteks aktiivsus- ja tähelepanuhäire vastu kasutab enam kui 3,4 miljonit last ravimeid ja häiret diagnoositakse pidevalt juurde. 90% riigi tervishoiukuludest aastas on seotud krooniliste haiguste ja vaimse tervise probleemidega.
Just nende probleemidega peab uus Kennedy juhitav töörühm tegelema. Keskmes on ameeriklaste toitumine, toksilised ained, ravi, elustiil, keskkonnategurid, valitsuse poliitika, toiduainete tootmistehnoloogia, elektromagnetiline kiirgus ja suurte ravimifirmade mõjud või tagatoapoliitika. Töörühma kuuluvad veel Trumpi sisepoliitika assistent Vince Haley, juhtimise ja eelarveameti juht Russel Vought, põllumajandusminister Brooke Rollins ning paljude muude ministeeriumite ja ametite töötajad.
Töörühma üks esimesi eesmärke on 100 päevaga anda hinnang laste krooniliste haiguste kohta ja 180 päevaga koostada laste tervise taastamise strateegia. Rühmal tuleb selgitada välja laste kroonilised haigused ja nende tekkepõhjused, käsitleda ravimite liigtarvitamist, vaimse tervise ja kaaluravimite ning toidu koostisosade ja kemikaalide mõjusid. Töörühm peab leidma parimad tavad, kuidas ennetada laste terviseprobleeme, sh õige toitumise ja tervislike eluviisidega.
Valge Maja korralduse järgi peaksid riigi rahastatavad terviseuuringud „vältima huvide konflikti“, olema läbipaistvad ja avatud andmetega. Uus töörühm peab seda terviseuuringute nn kullastandardit näitama ja uurima, miks ameeriklased haigestuvad. Muuhulgas peab töörühm taastama tervikliku teaduse ja kõrvaldama ravimitööstuse põhjendamatu mõju.
Terviseministrina läheb Kennedy alluvusse 13 tervishoiuasutust, sh USA toidu- ja ravimiamet (U.S. Food and Drug Administration, FDA), haiguste kontrolli ja tõrje keskus (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) ja rahvuslikud terviseinstituudid (National Institutes of Health, NIH). Edaspidi suunab Kennedy umbes 1,7 triljoni dollari (1,63 triljoni euro) suurust eelarvet.
Donald Trumpi sõnutsi on Robert F Kennedy jr „täielikult pühendunud sellele, et saada ohtlikud kemikaalid meie keskkonnast ja toidust välja ning anda Ameerika rahvale faktid ja vastused, mida me väärime pärast aastaid, mil rahvatervisesüsteem on raisanud kodanike usaldust.“ USA tervishoiusüsteemis toimunut oleme käsitlenud nt siin ja siin, uutest tuultest oleme kirjutanud aga siin ja siin.