“Epitsentris” Raul Kirjanen: rohepööret ümbritsev “tööstus” tahab ühiskonnas ohtlikku vetoõigust

Tuuleenergiast: jätaks selle investori riskiks, kas ja kui palju tuulikuid ehitada.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Liitu uudiskirjaga:
Liitu
Toeta järgmise loo valmimist:
Toeta täna

Kogume 25 000€ uueks poolaastaks, et hoida portaali tasuta – palume Sinu toetust! Vaata ja toeta SIIN!

“Kui mõtleme, missuguseid majanduspoliitilisi otsuseid on Eesti teinud viimase kolme aasta jooksul, mis mõjutaks positiivselt meie majandust, siis ma ütlen päris ausalt – mul ei tule ühtegi ette,” ütleb ettevõtja Raul Kirjanen. Majanduse olukord roosiline ei ole – kolm aastat majanduslangust on küll peatunud, kuid hinnatõus on endiselt probleem ja maksutõusud annavad sellele hoogu.

Ettevõtjate investeerimisotsuseid pärsib aga ka näiteks kliimapoliitiline segadus seoses endiselt planeeritava kliimaseadusega. “Mina lugesin seda (algselt kavandatud – toim.) seadust ühte- ja teistpidi ja ma olin ka seal ühes juhtgrupis – investorina ei leidnud ma sealt mitte ühtegi sätet, mis annaks mulle kindluse, et Eestisse tasub investeerida. /…/ Nii kaua kui seda ei ole seal kirjas ja nii kaua, kui see ei toeta Eesti majanduskasvu tänases geopoliitilises olukorras – ma arvan, et sellist seadust ei ole vaja,” ütleb Kirjanen.

Ehkki Kirjanen peab kliimamuutustega tegelemist ning nn süsinikunulli poole liikumist väga oluliseks, on ta kliimapöörde-poliitika suhtes kriitiline – reaalse keskkonnasäästu asemel läheb kogu aur paberite liigutamisele, sertifitseerimisele, raporteerimisele. “Terve suur keskkonnatööstus on tekkinud selle rohepöörde ümber, mis on võimas, meeletult hästi finantseeritud ja üritab saada ühiskonnas sellist vetoõigust. Ehk see, mis neile ei meeldi, seda järelikult teha ei saa. Ma arvan, et see on hästi ohtlik,” ütleb ta.

Tuuleenergeetika arendamisest rääkides märgib Kirjanen, et aeg oleks elektriturul päriselt ka turumajandus taastada. “Jätaks selle investori riskiks, kas neid tuulikuid ehitada ja mis tingimustel ehitada. Ja siis turg hakkab ise tööle. /…/ See, kus see piir on, suudab oma naha mängu panev erainvestor oluliselt paremini arvutada, kui Eesti riigi riigiametnik,” tõdeb ta.

Nende teemade käsitlemise kõrval küsivad saatejuhid Deisi Helemäe-Sarv ja Hannes Sarv seekord, kas enamik eestlastest varsti hapukoort osta jaksab ning teevad juttu ka Hispaaniat ning Portugali aprilli lõpus tabanud elektrikatkestusest, mille kohta kliimaministeeriumi teabekanal miskipärast valeinfot levitas.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments