Google Threat Intelligence Group teatas hiljuti avaldatud aruandes, et on tuvastanud neli suhtekorraldusfirmat, mis on osalenud hiinameelses mõjutusprogrammis Glassbridge: Shanghai Haixun Technology, Times Newswire/Shenzhen Haimai Yunxiang Media, Durinbridge ja Shenzhen Bowen Media on registreerinud domeenid ja loonud veebilehed, mis näisid sõltumatute, kohalike uudisteagentuuridena. Hiina mõjutusprogramm Glassbridge on tegutsenud 2022. aastast peale ja eesmärk on sedasi levitada Hiina kommunistliku partei heakskiidetud sõnumeid, vahendab Taiwan News.
Google’i hinnangul on nende lehtede taga väike arv iseseisvaid PR-firmasid, mis pakuvad uudisteagentuuri, ajakirjandusliku sündikaadi ja turundusteenuseid. Esinetakse sõltumatu väljaandena, aga levitatakse Hiina riigimeedia artikleid ja kommunistliku valitsuse pressiteateid. Aruandes ei ole küll märgitud PR-teenuste tellijat, kuid usutavasti annab juhiseid üks klient, kes on hiinameelse sisu levitamise sisse ostnud. Google järgi on säärane tegutsemisviis kõigi mõjutuskampaaniate ühine taktika ning need näitavad, kuidas erasektori PR-firmad korraldavad kooskõlastatud kampaaniaid, aga tegelik “allikas” jääb varju.
Endale sobivas võtmes kajastatakse enamasti Taiwani teemasid, Lõuna-Hiina mere territoriaalseid vaidluseid, Kagu-Aasia maade assotsiatsiooniga (Association of Southeast Asian Nations – ASEAN) seotut, Xinjiangi (Uiguuri autonoomne piirkond) küsimusi ja koroonapandeemiat. Näiteks koroonakriisi ajal levitati jõuliselt infot sellest, kuivõrd efektiivselt Hiina totaalse lukustamise meetodid on ülitõhusad ja eeskujuks teistele. Nagu mäletame, siis seda eeskuju ka pea kõikjal järgiti.
Usaldusväärsuse heaks pikitakse vahele kohalikke uudiseid, meelelahutust ja teateid tehnoloogia kohta. Google’i sõnutsi ei ole säärased uudistesaidid üldjuhul kuigi kvaliteetsed ja korduvat sisu avaldatakse palju. Küll aga on kõik uudised mitmes keeles ja väljaande nimigi kõlab enamasti süütuna, nt Jaapani Ginza Daily, Itaalia Milano Moda Weekly ja Lõuna-Korea Incheon Focus.
Tahtmatult (või tahtlikult) on rahvusvaheliste uudisteagentuuride kaudu Hiina propagandat vahendanud ka uudisteagentuurid. Juulis 2023 leidis USA küberturbefirma Mandiant, et Haixun kasutas hiinameelse sisu levitamiseks ka Times Newswire’it ja World Newswire’it.
Glassbridge’i hallatud ebaautentsed uudistesaidid näitavad, kuidas infooperatsioonides kasutatakse sotsiaalmeediast palju kaugemale ulatuvaid meetodeid. Google’i andmetel on sarnast käitumist täheldatud ka Venemaalt ja Iraanist. Kohaliku uudisteallikana esinedes saab sisu kohandada konkreetse piirkonna jaoks ja esitada infot näiliselt ausa toimetuse legitiimse uudisena.