Lõuna-Korea üks suurimaid muusikatööstusettevõtteid HYBE plaanib oma artistide kontsertidel loobuda traditsioonilisest isikutunnistusest ja piletikontrollist ning võtta kasutusele näo skaneerimise. Ettevõte plaanib uue tehnoloogia kasutusse võtta juba sel aastal ja eesmärk on tagada kiirem sissepääs kontserdipaikadesse. Näotuvastus kui piletikontroll on aga põhjustanud kriitikat tulenevalt eraelu puutumatuse ja andmete turvalisusega, kirjutab The Korea Times.
HYBE’i sõnutsi asendab süsteem senise ID- ja piletikontrolli, mis põhjustab pikki järjekordi. Kiire näotuvastustehnoloogia aitab HYBE’i sõnutsi vältida järjekordi ja külastajad pääsevad kiiresti sisse. Teenust saavad kasutada ka muude riikide kodanikud, kellel on kehtiv isikutunnistus.
Näotuvastussüsteemis on ühendatud ettevõtte Viva Republica finantsrakenduse Toss näotuvastussüsteem ja piletimüügiplatvorm Interpark Triple. Tossi näotuvastusteenuses registreeritud kasutajad saavad Interparki kaudu pileteid osta ilma täiendava registreerimiseta. Uued kasutajad peavad oma näoandmed registreerima Interparki Face Pass funktsioonis. HYBE’i tegevjuht Kim Tae-Ho rõhutas uue süsteemi mugavust, et vaid ühekordse näo registreerimisega saab üritusele lihtsasti ja kiiresti. Ettevõte soovib tulevikus sama süsteemi kasutada kontsertidel ja üritustel kogu maailmas.
Esimest korda on uus näotuvastussüsteem kasutusel juba veebruaris, mil HYBE korraldab bändi TWS fänniürituse. Selle ürituse puhul võivad HYBE’i sõnutsi osalejad veel valida, kas Face Pass süsteemi kasutada või mitte. Näotuvastuse kasuks otsustanutele on ettevõte lubanud, et kaameratega väravate kaudu saab üritusele palju kiiremini võrreldes nendega, kes näotuvastusega piletist loobuvad. Viimased peavad läbima tavapärase kontrolli: esitama isikut tõendava dokumendi ja pileti.
Lõuna-Korea meelelahutusagentuurid on juba mõnda aega võidelnud vaheltkauplejatega. Nii kasutati mõni aasta tagasi isikutuvastussüsteeme, kus kontrolliti, kas üritusele tulnud isik on sama piletil olevaga. Need meetmed lisasid aga kontserdipaigas tegevusi, mis põhjustasid sageli probleeme ja ebamugavusi.
Nüüdne uus näotuvastussüsteem pidavat protsessi lihtsustama, aga on andnud alust peljata privaatsuse ja turvalisuse pärast, eelkõige biomeetriliste andmete puhul. Kriitikute järgi peab näoandmeid kohtlema ettevaatlikult ja usaldades selliseid andmeid ettevõtetele, nagu Interpark, HYBE ja Toss, on põhjendatud küsida, kuidas andmeid kasutatakse ja töödeldakse. Näiteks on varem lekkinud isikukoodid ja telefoninumbrid, seega võivad ka näoandmed muutuda haavatavaks rikkumiste suhtes ja väärkasutuse oht on arvestatav.
Ka muude riikide muusikahuvilised on väljendanud muret uue süsteemi üle, sest isikuandmeid peaks jagama välismaa ettevõtetele. Veel leitakse, et süsteem on liiga nõudlik, sest välismaalased ei tea vajalikke rakendusi ega oska korea keelt. Ühtlasi kardetakse, et kui praegu on süsteem vabatahtlik, siis tulevikus võib pigem eeldada selle kohustuslikkust. Kriitiliselt meelestatud on juhtinud tähelepanu ka sellele, et praegusedki kontrollimeetmed on olnud äärmiselt ranged ja invasiivsed, kusjuures on juhtumeid, kus ausalt ostetud pileti omanikku pole ikkagi kontserdile lubatud ja osaleja on lisatud hoopis vaheltkauplejate nimekirja.