Poola kehtestas piirikontrolli Saksamaa ja Leedu piiril

Peamine põhjus on Saksamaa otsus saata immigrandid tagasi “päritoluriiki”.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Esmaspäevast kehtib Poola ning Saksamaa ja Leedu piiril taas piirikontroll. Otsus on tingitud Berliini otsusest saata tagasi Poola tuhanded sisserändajad, kes väidetavalt ületasid piiri ebaseaduslikult.

Poola valitsuse julgeolekukeskus (The Polish Government Security Centre, RCB) teatas, et 7. juulist kehtib Saksamaa ja Leedu piiril ajutine piirikontroll. Tegemist on Poola vastusega Saksamaa otsusele, mille järgi riik tahab tagasi Poola saata tuhandeid sisserändajaid, kes Saksamaa hinnangul on piiri ebaseaduslikult ületanud. Leedu piiril kontrolli taastamist on Poola samuti põhjendanud sinna Valgevenest ja Balti riikidest sisenevate immigrantidega, kirjutab Euronews

Poola siseminister Tomasz Siemoniak sõnas: „Selle otsuse põhjus on ühine probleem, mis meil on Leedul, Poolal ja Euroopa Liidul, nimelt võitlus ebaseadusliku rände vastu.“ Siemoniak rõhutas, et otsus võidakse tühistada, kui Saksamaa tühistab kontrollid. Igal juhul töötab nüüd piirikontroll Leedu piiri 3 piiripunktis ning 10 piiripunktis on nn ad hoc kontrollpunktid, mida saavad kasutada kohalikud elanikud. Saksamaa piiril on 52 punkti, kus Poola kontrollib piiriületajaid. Kusjuures taastatud piirikontrolli esimestel tundidel pidas Poola piirivalve Leedu piiril kinni Eesti kodaniku, kes vedas nelja Afganistani kodanikku. Eesti kodanikku ootab nüüd ebaseadusliku piiriületuse organiseerimise süüdistus, aga afgaanid saadeti tagasi Leetu.  

Poola siseminister Tomasz Siemoniaki sõnutsi oli piirikontrolli vaja taastada ebaseadusliku sisserände tõttu. Foto: Ministry of the Interior and Administration of Poland/Wikimedia Commons.

Poola piirikontolli kohta ütles Saksamaa kantsler Friedrich Merz: „Muidugi tahame säilitada Schengeni ala, kuid liikumisvabadus selle piires toimib ainult siis, kui seda ei kuritarvita ebaseaduslikku rännet soodustavad isikud, eriti inimkaubitsejad.” Kusjuures Saksamaa ise on sisserände tõttu juba 2023. aastast kontrollinud Poola ja Tšehhi piiri ning mullu laiendanud piirikontrolli kogu maismaa piiri ulatuses. Saksamaa viimane otsus järgnes mitmele tõsisele noarünnakule, sh Solingeni rünnak, kus Süüria päritoluga islamiäärmuslane surmas kolm inimest, ning Baden-Württembergi rünnak, kus Afganistani päritoluga illegaalne immigrant surmas ühe ja vigastas mitut isikut. Islamistide ja teiste sisserändajatega seotud vägivallakuritegudestseksuaalkuritegude plahvatuslikust kasvust ja Saksamaa võimetusest nendega toime tulla, oleme korduvalt kirjutanud ka varem.

Leedu välisminister Kęstutis Budrys rõhutas, et Leedul ei ole kavas piirile taas kontrolli kehtestada. Siiski kutsus Leedu kaht riiki üles tegema tihedamat koostööd. Siseminister Vladislav Kondratovič aga selgitas, et peamiselt põhja poolt Leetu jõudvad immigrandid püüavad sealt mujale edasi liikuda. Seega peab riik hoolikalt kaaluma, kuidas selda liikumist Läti ja Valgevene kaudu lõpetada.  

Poola, Saksamaa ja Leedu kuuluvad kõik Schengeni alasse, kus kehtib vaba liikumise poliitika ja kus võib piirikontrolli kehtestada ainult erandjuhtudel ning sedagi ajutiselt. Sellised on olukorrad, mida riik peab erakorraliseks või viimaseks abinõuks julgeolekuohu korral, nagu näiteks COVID-19 pandeemia ajal. Ajutist piirikontrolli võib mitu korda pikendada. 

Viimase aastaga on paljud Euroopa riigid otsustanud ajutise piirikontrolli taastada. Peale Saksamaa ja nüüdse Poola on mullu piirikontrolli taastanud ka Prantsusmaa, tuues põhjuseks samuti kontrollimatu sisserände ja üha suurema terrorismiohu, ning veel näiteks Holland, Austria ja Taani, kusjuures Taani viitab Saksamaalt lähtuva terrorismi ja organiseeritud kuritegevuse ohule.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments