Uudised maailmast: Covid-vaktsiinide roll liigsuremuses, ÜRO peasekretär kliimahirmu kütmas ja Saksamaa vasakpoolsed immigratsiooni suurendamas

Lisaks: Austraalia osariik meeste käitumist muutmas ja laste soosegadust hoogustav CNN.

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust! Vaata lähemalt siit!

Teadusuuring viitab Covid-vaktsiinide rollile liigsuremuses

Covid-vaktsiinid võisid kaasa aidata liiguremuse suurenemisele, kirjutab The Telegraph. Väljaande artikkel põhineb Hollandi Amsterdami Vaba Ülikooli (Vrije Universiteit Amsterdam) teadlaste poolt mainekas meditsiiniteaduse ajakirjas BMJ Public Health hiljuti avaldatud uuringul, mis vaatles 47 lääneriigi suremuse andmeid alates 2020. aastast. Uuringu autorid märgivad, et hoolimata vaktsiinide laiaulatuslikust kasutuselevõtust ja Covid-viiruse leviku piiramiseks kasutatud meetoditest, liigsuremust piirata ei õnnestunud ning vaktsiinide kasutusele võtmise aastal see hoopis suurenes. Uuringu järgi oli Euroopas, Ameerika Ühendriikides ja Austraalias 2020. aastal üle miljoni liigsurma, 2021. aastal 1,2 miljonit ja 2022. aastal 800 000. Liigsuremuse sees on nii otseselt Covid-st põhjustatud surmad kui kõik need juhtumid, mida põhjustasid kas otseselt või kaudselt viiruse vastu võitlemiseks riikide poolt rakendatud meetmed, sh vaktsiinid. Teadaolevalt võib Covid-vaktsiin põhjustada erinevaid raskeid ning eluohtlikke kõrvalmõjusid, sh südameinfarkti, insulti, trombi, muid südame-veresoonkonnaga seotud probleeme jm. Hollandi teadlaste hinnangul oli kõrgemas liigsuremuses oma roll tõenäoliselt ka igasustel ühiskonnaelu piiramise meetmetel ehk lukustamispoliitikal, mille tõttu suleti koole, pandi kinni inimeste ärisid ja piirati tervishoiuteenuste kättesaadavust.

Tegelikkuses on selliseid uuringuid, mis näitavad vaktsineerimiskampaania ja liigsurmade omavahelist korrelatsiooni, tehtud ka varem. Näiteks üks eelmise aasta alguses avaldatud Norra teadlaste uuring näitas Euroopa riikide põhjal, et mida kõrgem oli riigis vaktsineerituse tase 2021. aastal, seda kõrgem oli suremus järgmisel aastal. Mullu augustis avaldatud sama töö täiendatud versioon jõudis järeldusele, et esimese vaktsiinikuuri järel suremus vähenes, kuid tõhustusdoosi järel see tõusis. Mõistagi tuleb siin arvestada, et ajaline kokkulengevus vaktsineerimise alustamise ja liigsurmade kasvu vahel ei tähenda veel põhjuslikku seost. Samas peaks sellised andmed panema riike teemat tähelepanelikult uurima, kuid selle vastu on huvi silmapaistvalt väike.

Just sel põhjusel on Hollandi teadlaste uuring oluline. Nimetatud uuring küll 100%lise kindlusega ei tuvastanud põhjuslikku seost vaktsiinide ja liigsuremus vahel, kuid uuringu on avaldanud mainekas meditsiiniteaduse ajakiri ning sealtkaudu on teema jõudnud lisaks The Telegraph-le ka teistesse tavameedia väljaannetesse ehk on selgelt avalikkuse silme ees. “Lõpuks ometi peavoolumeedia tunnistab seda. Me saime sellega hakkama,” kommenteeris artiklit sotsiaalmeedias Briti kardioloog Aseem Malhotra, kes on pikalt Covid-vaktsiinide ohtlike kõrvalmõjude eest hoiatanud.

ÜRO peasekretär võrdleb fossiilkütust tubakaga ja nõuab selle reklaamimise lõpetamist

ÜRO peasekretär António Guterres ütles kolmapäeval ehk maailma keskkonnapäeval Ameerika Loodusloomuuseumis (American Museum of Natural History) esinedes, et inimkond on kiirteel kliimapõrgusse. Et põrgusse sattumist vältida, tuleks ühe sammuna keelata fossiilkütuste reklaamid.

Guterres ütles, et just praegu on käes tõe hetk, sest eesmärk piirata temperatuuri tõus 1,5 kraadiga võrreldes eelindustriaalse ajaga ei täitu, kui me CO2-emissioone kiiresti vähendama ei hakka. Tema sõnul peab seda tegema tempoga 9% aastas. “Me mängime oma planeediga vene ruletti. Meil on tarvis mahasõitu kiirteelt kliimapõrgusse. Meenutame – see eesmärk on pikaajaline ja seda mõõdetakse läbi kümnendite, mitte kuude või aastatega. Seega 1,5 kraadi ületamine ei tähenda, et pikaajaline eesmärk täitmata jääb. See tähendab, et peame kõvemini võitlema. Kohe,” teatas Guterres. Guterres on selliste alarmeerivate sõnavõttudega esinenud ka varem – näiteks mullu juuli lõpus kuulutas ta lõppenuks globaalse soojenemise, sest tema sõnul algas siis uus globaalse keemise ajastu.

ÜRO peasekretär António Guterres võrdustas naftatooted tubakatoodetega ja nõuab nende reklaamimise lõpetamist. Foto: Wikimedia Commons/Public domain.

Arusaadavalt võivad sellised hirmutavad sõnumid tekitada ärevust. Seetõttu – kes ei ole seda veel jõudnud teha – soovitame vasturohuna vaadata ära Briti dokumentalisti Martin Durkini kliimateemalise dokumentaalteose “Kliimafilm: külm tõde” (eestikeelsete subtiitritega), mis sellised CO2-ga seotud kliima-alarmismi väited kriilise vaatluse alla võtab ja annab neile maailmas tuntud ja tunnustatud teadlaste abil hävitava hinnangu.

Guterres aga lisas oma sõnavõtus, et tema hinnangul võiks üks samm õhutemperatuuri tõusu vastu võitlemisel olla fossiilkütuste reklaamimise keelustamine. “Paljud valitsused piiravad või on keelustanud toodete reklaami, mis kahjustab inimeste tervist – näiteks tubaka. Mõned teevad nüüd sama ka fossiilkütustega. Ma kutsun kõiki riike üles keelustama fossiilkütuseid müüvate ettevõtete reklaame. Ma kutsun üles meediafirmasid fossiilkütuste reklaamimist lõpetama,” ütles ta.

2022. aastal keelas fossiilkütuste otsese reklaamimise Prantsusmaa, jättes küll maagaasi keelu alt välja. Samuti võivad naftafirmad endiselt sponsoreerida avalikke üritusi. Sarnaseid reklaamipiiranguid kaalutakse Kanadas ja Iirimaal. Ka Hollandi pealinn Amsterdam on osaliselt kütuste reklaami keelanud. Šotimaa pealinn Edinburgh aga kaalub lisaks kütusemüüjate reklaami keelamisele piirata ka lennufirmade, lennujaamade, linnamaasturite, diiselautode ja kruiisilaevade reklaamimist.

Saksamaa: vasakpoolsed ja liberaalid tahavad ka jõhkra noarünnaku järel endiselt rohkem immigratsiooni

Eelmisel reedel hakkas sotsiaalmeedias levima video jõhkrast noarünnakust Saksamaal Baden-Württembergi liidumaal asuvas Mannheimi linnas. Rünnaku sihtmärgiks oli islamiimmigratsiooni vastane aktivist Michael Stürzenberger, kes valmistus avalikuks koosolekuks. Tema ründajaks oli Afganistanist pärit Sulaiman Ataee, kes oli Saksamaal illegaalselt elanud vähemalt viimased kaheksa aastat ja karjus rünnakut toime pannes “Allahu Akbar” (Allah on kõikvõimas). Jõhkras suure jahinoaga toime pandud rünnakus said viga mitu inimest, sh Stürzenberger ja üks politseinik, kes hiljem suri.

Seejuures on sündmusest avaldatud videos selgelt näha ka see, et politseinik tegi sündmusse sekkudes selge vea või valearvestuse. Nimelt oli ründaja Ataee mitme kodaniku poolt juba tegelikult maha surutud ning rünnak peaaegu peatatud ehk politsei abil saanuks selle lõpetada. Sündmusse sekkunud politseinik aga tõmbas ühe ründajat kinni hoidva mehe tema pealt ära, lükkas pikali ning hakkas hoopis teda kinni hoidma, arvates ilmselt, et ründaja on hoopis see mees. Seepeale vabanes aga Ataee, tõusis püsti ja ründas selja tagant politseinikku, pussitades teda mitu korda suure jahinoaga kaela piirkonda. Ründe lõpetasid teised politseinikud, kes Ataeed tulistasid, mille peale too liikumatult maha lebama jäi. Viga saanud politseinik suri saadud haavadesse pühapäeval.

Kolleegid mälestamas tapetud politseinikut.

Esmaspäeval toimus aga Saksamaa parlamendis Bundestagis migratsioni teemaline konverents, kus riigis võimul olevad vasakliberaalsed parteid noarünnaku toimumist ignoreerisid ning arutasid selle üle, kuidas sisserännet suurendada. Näiteks kutsus sotsiaaldemokraadist (Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD) Saksamaa arenguabi minister Svenja Schulze üles suurendama sisserändajate arvu Süüriast, Afganistanist ja teistest sarnastest riikidest.

Valitsusvastutust jagava Saksamaa liberaalide partei (Freie Demokratische Partei, FDP) esindaja Joachim Stamp nõudis aga väljasaatmiste peatamist sellistesse riikidesse, nagu Afganistan. Tema sõnul on võimatu inimesi sinna tagasi saata, “kui seal valitsevad sellised lihunikud nagu Assad“. Assad on võimul loomulikult Süürias ehk ilmselt ütles poliitik nõnda teadmatusest või tegi lihtsalt sellisel tasemel üldistuse.

Mõistagi ei ole selline jõhker noarünnak Saksamaal üksikjuhtum ja sisserändajatega seotud vägivaldne kuritegevus, sh vägistamised jm seksuaalrünnakud, on suur probleem kogu ühiskonnas. Hiljuti juhtisime tähelepanu asjaolule, et Saksamaa rongivõrgus on kuritegude, sh seksuaalkuritegude, arv järsult kasvanud. Seejuures ei ole õiguskaitseasutused ja prokuratuur avaliku korra kaitsmisel ning vägistamiste ärahoidmisel oma ülesannete kõrgusel. Näiteks ründas Süüriast pärit immigrant Berliinis seksuaalselt 78-aastast naist ja vahistati, kuid prokurör lasi mehe uuesti vabadusse. Mõned tunnid hiljem vägistas mees 23-aastase naise.

Samal ajal sai mullu Saksamaa statistikaameti andmetel 200 000 hiljutist sisserändajat Saksamaa kodanikuks, mis on viimase 25 aasta suurim arv.

CNN soovitab: võtke tõsiselt oma 4-aastaseid lapsi, kui nad ütlevad, et on transsoolised

CNN-i uudisteportaal avadas eelmisel pühapäeval artikli, mis kannab pealkirja: “Kui su laps ütleb sulle, et ta on trans, siis peaksid neid asju teadma” (“If your kid just told you they’re trans, here’s what you should know”). Artikkel räägib erinevate laste ja vanemate näitel sellest, kuidas lapsed on oma soo vastu hakanud huvi tundma ja arvama, et nad on teisest soost.

Aritklis saab sõna Maryhope Howland, ema, kes tunnistab, et arvas end olevat sünnitanud poja. Howlandi sõnul aga hakkas poiss 6-aastaselt küsima, kuskohast ema ikkagi teab, et ta poiss on. Seepeale selgitas ema lapsele miskipärast, et arstid tegid tema sündides sellise oletuse. 8-aastaselt mõtles laps, et on mittebinaarne ja 10-aastaselt pidas end juba transsooliseks ehk poiss hakkas arvama, et on tüdruk. Lapse emast Maryhope Howlandist on nüüdseks saanud peredes transideoloogiat edendava organisatsiooni kaasjuht.

Artikkel ilmus CNN-i tervise rubriigis loona, mis räägib peresuhetest. Foto: kuvatõmmis.

Teine näide artklis on aga seotud 4-aastase tüdrukuga. CNN kirjutab, et lapse sooks oli sünni hetkel “määratud naine”. Lapse ema Rachel Cornwell, metodisti kiriku pastor, ütleb artiklis, et küsis 4-aastaselt lapselt, kas too on pahane, et on sündinud tüdrukuna. “Jah, emme. Ma ütlesin jumalale, kui olin taevas täheks, et olen poiss, aga jumal tegi minust tüdruku ja nüüd pean ma lihtsalt sellega elama,” sai ta vastuseks. Cornwell tegi sellest järelduse, et tema laps teadis enda kohta midagi sügavat ja tõelist. 6-aastaselt otsustas tüdruk, et soovib – esialgu küll vaid kodus – olla poiss.

Et laste sellised tundeid peaks tõsiselt võtma, ütlevad ka artiklis sõna saavad kommenteerijad. “Üks raskemaid asju, mida me lapsevanematena tegema peaksime, on korraks aeg maha võtta, kui meie nägemus (lapse soost – HS) katkeb ja tõesti kuulata, mida meie lapsed meile ütlevad,” kommenteerib ühe transideoloogiat edendava ühingu juht Nova Bright-Willams, kes nimetab end transnaiseks ehk on mees, kes väidab, et ta on naine.

Artiklist ei selgu, mida teha olukorras, kus 4-aastane laps mängib rollimängu, et on kass või koer, mõni multikakangelane või midagi muud.

Austraalia osariik määras ametisse meeste käitumise muutmise ministri

Austraalia Victoria osariik lõi naistevastase vägivallaga võitlemise nimel uue ametikoha – meeste käitumise muutmise abiminister (men’s behavior change parliamentary secretary). Sellise uue ametikoha sai endale parlamendi liige Tim Richardson, kes nentis, et see töö ei saa kindlasti kerge olema, vahendab The Washington Post.

Ametikoha eesmärk on muuta Victoria osariik naistele ja lastele turvalisemaks kohtaks ning töötada selle nimel, et osariigis lõppeks naiste surm meeste käe läbi, selgitas Richardson. “Aeg tegutseda naiste vastase vägivalla vastu meeste poolt on nüüd ja see algab meist, meestest ja poistest,” lisas ta.

Tegemist on esimese sellise ametikohaga maailmas. Vasakpoolsesse Tööparteisse (Australian Labor Party) kuuluv Victoria osariigi peaminister Jacinta Allan ütles, et uus ametnik keskendub peamiselt interneti ja sotsiaalmeedia mõjule, mis mõjutab poiste ja meeste suhtumist naistesse. Samuti lugupidavate suhete loomisele.

Austraalia Victoria osariigi peaminister Jacinta Allan loodab, et uus ametikoht vähendab interneti ja sotsiaalmeedia mõju poistele ja meestele ning parandab seeläbi nende suhtumist naistesse. Foto: Wikimedia Commons/Public domain.

Lähisuhtevägivald on loomulikult tõsine probleem, kuid selliste ametikohtade loomine koos sellise kirjeldusega töö olemusest selle lahendamisele kahjuks suure tõenäosusega kaasa ei aita.

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments