Sõnumivahetusrakendus Telegram andis Prantsusmaa võimude survele alla

Telegram modereerib nüüd kasutajate sisu ja jagab andmeid võimudega.

Epp Tuul

1. okt. 2024

Epp Tuul

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Kui varem keeldus suhtlusplatvorm Telegram kasutajate andmeid sõnavabaduse ja privaatsuse kaitsmisele viidates võimudega jagamast, siis nüüd teatas platvormi omanik Pavel Durov, et edaspidi seda tehakse. Sellise otsuseni viis muu hulgas Durovi isiklik survestamine Prantsusmaa võimude poolt.

Seni on Telegram seisnud rakenduse kasutajate privaatsuse ja sõnavabaduse eest, kuid pärast platvormi omaniku Pavel Durovi arreteerimist Prantsusmaal mõni aeg tagasi on nende seisukoht muutunud. Mäletatavasti arreteeriti Durov augustis Prantsusmaa pealinnas Pariisi lennujaamas selle eest, et tema rakendus ei tee võimudega koostööd ega modereeri kasutajate postitusi. Sel moel toetavat Durov pettuseid, narkokaubandust, küberkiusamist, organiseeritud kuritegevust ja terrorismi. Sellise võimude surve tõttu on Telegram pidanud tänaseks nõustuma võimude nõutud meetmetega. Nüüd lubab Telegram jagada võimudega kasutajate IP aadresse ja telefoninumbreid juhul, kui selleks on kohtu vms luba, kirjutab BBC.

Pavel Durov on Telegrami teenuse tingimuste ja privaatsusreeglite muudatust nimetanud meetmeks, mis peaks kriminaale heidutama. Tema sõnutsi pole Telegrami kasutajatest 99,999%-l mingit tegemist kuritegevusega, kuid need 0,001%, kelle tegevus on ebaseaduslik, seavad ohtu kogu rakenduse ja kõik teised kasutajad.

Telegrami asutaja ja omanik Pavel Durov on oma Telegrami kanalil teatanud, et rakenduse otsisüsteemi modereeritakse ja probleemset sisu sedasi enam ei leia. Foto: Du Rove’s Channel/Telegram.

Peale IP aadresside ja telefoninumbrite jagamise, on Durov rakendanud meedet, kus tehisintellekti abil keelavad moderaatorid probleemse sisu ilmumist otsitulemustesse. Selleks on platvorm palganud „pühendunud modereerijate tiimi“.

Seega on ka Telegram pidanud tagasi võtma täieliku sõnavabaduse lubadused. Edaspidi on õigustatud küsimus, kas poliitiliselt taga kiusatud isikutel on enam võimalik rakendust vabalt kasutada ja kas üksnes otsitulemustes kuvamata jäetud sisu on piisav meede võimude jaoks. Või võib pigem oodata tõsisemat tsensuuri platvormil.

Sarnaselt andis eelmisel nädalal võimude survele alla ka sotsiaalmeediaplatvorm X. Muu hulgas nõustus X Brasiilia võimude nõudmisel kontode kustutamisega platvormil.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments