Inglismaa ja Walesi andmed näitavad, et välismaalasi vahistatakse kuritegevusega seoses enam kui kaks korda rohkem kui britte, vahendab The Sunday Telegraph. Kui 1000 briti kohta vahistatakse 10,3 britti, siis 1000 välispäritolu isiku kohta 22,2. Kuigi alusandmed on pärit ametlikest allikatest, on tegemist esmakordse katsega võrrelda andmeid sel moel, sest riigi valitsusasutused ei soovi avaldada immigrantide kuritegevuse andmeid.
Eelmise parlamendikoosseisu ajal prooviti küll kehtestada korda, mis nõuaks kuritegevuse andmete avalikustamist kurjategija rahvuse alusel, kuid selle nurjas toonane peaminister Rishi Sunak otsusega korraldada ennetähtaegsed valimised. Toonane eelnõu oleks nõudnud, et valitsus esitab parlamendile aruande, kus on täpselt kirjas kõigi kuriteos süüdi mõistetud isikute kodakondsus, viisa- ja varjupaigastaatus. Toetajate, sh endise immigratsiooniministri ja praeguse konservatiivide juhikandidaadi Robert Jenricki ning teise endise ministri Neil O’Brieni sõnutsi võimaldaks andmete selline kuvamine karmistada viisa- ja väljasaatmispoliitikat, kuid siseministeerium olevat teinud kõik endast oleneva, et takistada ausat arutelu.
Nii küsis The Telegraph 26 politseijaoskonnalt vahistamiste andmeid. Kokku arreteeriti nendes jaoskondades kolme aasta kestel 140 163 mittekodanikku. See teeb umbes 66,7 vahistamist 1000 inimese kohta ehk keskmiselt 22,2 vahistamist 1000 inimese kohta aastas.
Mõneti haakub teemaga mõni aeg tagasi ilmunud uudis, et Suurbritannia määrab välismaalastest kurjategijatele kergemaid karistusi ja nende vangistus kestab lühemat aega.
Väidetavalt võidakse mittekodanik ennetähtaegselt vabastada kuni poolteist aastat varem, kui võiks vabaneda sama kuriteo eest karistust kandev britist vang. Seda põhjendatakse asjaoluga, et sisserändajast vang saadetakse riigist välja tagasi kodumaale, kus ta vanglakaristust edasi kandma ei peaks, kuid ei tohiks ka Suurbritanniasse naasta. Seda poliitikat on nimetatud välismaiste kurjategijate karistuse vähendamiseks, et Suurbritannia kodanike jaoks vanglates kohti jaguks. Iseasi, kuivõrd selle poliitika puhul vabastamise kõrval tegelikult ka väljasaatmist rakendatakse.
Ühtlasi vabastab riik praegu vange ennetähtaegselt seetõttu, et vanglates on ruumipuudus. Ruumi tuleb teha ka suvistele immigratsioonivastastele protestijatele, kellele mõistetakse karme karistusi nii protestidel osalemise kui ka neile sotsiaalmeedias tehtud mõnevõrra reljeefsemate toetusavalduste eest. Mäletatavasti algasid kohati rahutusteks kasvanud protestid sellest, kui üks 17-aastane Rwanda päritolu sisserändajate järeltulija ründas pussnoaga tüdrukuid tantsutunnis ja tappis kolm noort tütarlast.