Briti valitsus vabastab vange: ruumi tehakse immigratsioonivastastel protestidel osalenutele

Vihaste kommentaaride eest sotsiaalmeedias pikad vanglakaristused.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Ühendkuningriigi valitsus kavatseb järgnevatel kuudel vabastada tuhendeid vange, et teha ruumi nendele, keda riigi kohtud praegu kiirkorras kohati rahutusteks kasvanud protestidel osalemise või neile protestidele sotisaalmeedias kaasa elamise eest vangi mõistavad.

10. septembril vabastatakse Ühendkuningriigi vanglatest ennetähtaegselt umbes 2000 vangi. Tegemist on selliste süüdimõistetud kurjategijatega, kellele määratud vanglakaristused jäävad viie aasta piiresse. Kuni 1700 vangi, kellele määratud karistus ületab viit aastat ja kes on sellest ära kandnud vähemalt 40%, vabastatakse oktoobris.

Kuigi vanglate ülerahvastatus on Ühendkuningriigis niigi probleem, tingib praeguse vabastamiste-laine järsult kasvanud vajadus vanglakohtade järele, mis on seotud riigis äsja toimunud laiaulatuslike immigratsioonivastaste protestidega. Protestide algtõukeks oli kolme tüdruku, 6-, 7- ja 9-aastased, mõrvamine ühes Southporti linna laste tantsutunnis ruanda pärtiolu, kuid Walesis sündinud 17-aastase Axel Rudakubana poolt. Lisaks hukkunud tüdrukutele pussitas Rudakubana ka teisi inimesi, kes toimetati raskete vigastustega haiglasse.

Seepeale algasid mitmel pool Ühendkuningriigis immigratsioonivastasted väljaastumised. Sisseränne Ühendkuningriiki on juba mõnda aega püsinud rekordtasemel ja paljud britid tunnetavad, et see toimub nende heaolu ja turvalisuse arvelt. Kogunemistel osalenud soovisid mõista anda, et neil on laiaulatuslikust ebaseaduslikust immigratsioonist küllalt saanud ja kuivõrd just islamiusulisi on sisserändajate seas rohkearvuliselt, protesteeriti ka nende vastu. Samuti kasvasid osad protestidest üle rahutusteks ja nii rünnati näiteks üht mošeed ning rahvahulgad kogunesid ka hotellide juurde, kuhu on majutatud ebaseaduslikult riiki sisenenud immigrandid. Erinevatel kogunemistel toimus kokkupõrkeid politseinikega.

Peaminister Keir Starmer lubas augusti alguses rahutustele karmilt reageerida ning protestidel osalenud kriminaalvastutusele võtta. Täpselt seda on võimud ka teinud. Kusjuures karm reaktsioon ei puudata mitte ainult neid, kes füüsiliselt protestidel osalesid, vaid ka neid, kes noorte tüdrukute mõrvast kuuldes oma seesmiselt paisunud viha sotsiaalmeediasse välja elama läksid.

Protestijad Liverpoolis 3. augustil. Foto: Wikimedia Commons.

Värskeks näiteks süüdimõistetud sõnakurjategijast on 35-aastane Wayne O’Rourke, kellel on X-s 90 000 jälgijat. Ühes oma 29. juuli postituses ütles ta ekslikult, et Southporti tantsutunni pussitamine oli terrorirünnak, mille pani toime moslem. Tõepoolest, ruanda päritolu Rudakubana ei ole moslem ja seetõttu pandi sellise postituse tegemist O’Rourke’le ka süüks kui valeinformatsiooni levitamist. Ühes järgmises postituses pöördus O’Rourke Southporti inimeste poole ja kutsus neid üles tänavatele minema. Kohtus toodi välja, et seda postust nähti X-platvormil 1.7 miljonit korda. Veel ühte postitusse oli O’Rourke lisanud fotod ühest Liverpooli mošeest ja Sunderlandis põlevast autost. Sellele postitusele lisas ta järgmise, kus märkis: “Sunderland, hästi panete, poisid.” Ühes postituses kirjutas ta veel, et peaminister Starmer on põhimõtteliselt öelnud, et tegemist on meie-nende vastu olukorraga ja tuleb vastu pidada. Veel ühest tema postitusest võis lugeda, et oluline on, kui palju inimesi protestidel kohal on ning samuti kutsus ta üles neile (ilmselt siis võimudele – HS) “põrgut tegema”. Neid postitusi pidas kohus rahutuste õhutamiseks ning O’Rourke mõisteti kolmeks aataks vangi.

20 kuu pikkune vanglakaristus määrati aga 34-aastasele kolme lapse isale Bradley McCarthy’le, kes osales rahututel protestidel Bristolis. Väidetavalt oli tal vastasseis nii vasakaktivistidest vastuprotestijate kui politseinikega, kusjuures eraldi pandi talle süüks politseinike ning politseikoera peale karjumist.

Juuli lõpus Londoni protestidel osalenud 67-aastane David Notley sai 20 kuud selle eest, et oli politseinke ees nö võitlevas poosis ja skandeeris neile koos ülejääanud rahvaga, et politseinike näol ei ole enam tegemist inglastega. Samuti olevat ta hüüdnud halvustavaid sõnumeid islami kohta.

Sarnases stiilis juhtumeid on mõistagi palju ning kokku on Briti võimud protestidega seoes arreteerinud üle 1000 inimese. 470 neist on juba saanud ka süüdistuse või süüdi mõistetud. Et need inimesed nüüd karistust kandma saata, teevadki võimud vanglatesse ruumi ning vabastavad hulgakaupa seal praegu karistust kandvaid kriminaale.

Midagi läks valesti. Palun proovi uuesti.
Sinu meiliaadress on lisatud meililisti.

Vabadused uudiskiri 

on kindlaim viis hoida ennast jätkuvalt kursis maailmas toimuvaga, kui suured platvormid soovivad midagi tsenseerida.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments