Ühendkuningriigi valitsus ajab kätt farmerite taskusse: maksumuudatused tabavad põllupidajaid rängemini kui maksupettureid

Maksutõus ohustab tuhandete peretalude tulevikku.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Suurbritannia põllumajandustootjad protestisid eelmisel nädalal Londonis pärandimaksu muudatuste vastu, mida rahandusminister Rachel Reeves kavandab ja mille tõttu peaksid peagi kõik põllumajandusettevõtete omanikud oma vara eadsi pärandades hakkama maksma kopsakat maksu.

Suurbritannia valitsus loodab kavandatud muudatusega eelarvesse saada kuni 520 miljonit naelsterlingit (624 miljonit eurot). Põllupidajate ja aktivistide sõnutsi ohustab maksutõus aga tuhandete peretalude tulevikku, vahendab Sky News

Ühendkuningriigis kehtib küll ka praegu 40% suurune pärandimaks, kuid erinevate soodustuste tõttu puudutab see vaid 4% eraisikute varadest. Sisuliselt maksuvabalt on seni saanud oma vara pärandada ka põllumajandustootjad, kuid 2026. aastast plaanib võimul olev leiboristide valitsus soodustused lõpetada ja maksuvabastusi piirata. Uue süsteemi järgi kohalduks maksusoodustus kuni 1 miljoni naelsterlingi (1 200 869 euro) väärtuses varale, lisasoodustus võib ulatuda kuni 500 000 naelsterlingini. Abikaasadele kuuluva põllumajandustootmise korral on soodustusega kaetud vara väärtus kahekordne ehk 3 miljonit naela (3 602 608 eurot). Neid summasid ületav vara on maksustatud 20% pärandimaksuga tavapärase 40% asemel. Kui aga püüda kinkega pärandimaksu vältida, siis see on võimalik vaid juhul, kui vara on pereliikmele kingitud vähemalt seitse aastat enne surma.

Põllumajandustootjate hinnangul hakkab uus maksusüsteem mõjutama ligikaudu 70 000 ettevõtet. Maksuvabastuse summad võivad tunduda küll suured, kuid arvestada tuleb, et põllumajandus on ka kapitalimahukas tegevus. Näiteks uued traktorid ja põllumajandusmasinad või -seadmed maksavad sadu tuhandeid ja see kasvatab pärandvara väärtust. Ka maa väärtus on inflatsiooni mõjul tõusnud. Põllumajandustootjad ja -maa omanikud on sageli väärtusliku maa ja hinnaliste seadmete tõttu küll pealtnäha rikkad, aga sularaha poolest vaesed. Põllupidajate hinnangul ei saavuta valitsus sedasi ka loodetud eesmärki maksustada jõukaid ja maksudest kõrvale hoidvaid investoreid, sest suurem osa maast kuulub toimivatele põllumajandustootjatele. 

Ühendkuningriigi põllumajandustootjad protestivad valitsuse plaani vastu kehtestada uued pärandimaksu reeglid, mis tulevikus ohustaksid kõige enam väikeseid pereettevõtteid.

Valitsuse üks põhjendus senise süsteemi muutmiseks ongi see, et soodustused on põllumajandusest teinud hea investeeringu nende jaoks, kes soovivad varandust maksuhalduri eest varjata. Põllumajandusmaad ostavad investeerimise esmärgil era- ja institutsionaalsed investorid, aga ka nn elustiilipõllumehed, kes rahastavad ostu varasemast karjäärist teenituga, nt endine „Top Geari“ saatejuht Jeremy Clarkson ja Blur’i bassist Alex James. Kinnisvarafirma Strutt & Parkeri andmetel moodustasid need kategooriad eelmisel aastal üle poole kõigist Inglismaa põllumajandusmaa ostudest ja vaid 47% müüdud maast ostsid traditsioonilised põllumajandustootjad. Samas rõhutab Strutt & Parker, et igal aastal vahetab omanikku vähem kui 1% maast ning suurem osa jääb põllumajandustootjate ja traditsiooniliste maaomanike kätte. 

Tootjad hoiatavad, et maksumuudatus tõstab toiduainete hindu ja et iga järgmine põlvkond peaks pärandimaksu jaoks hakkama maad müüma. Seejärel puudub aga igasugune kindlus, et müüdud maa jääb toidutootmisse. See omakorda võib kaasa tuua väiksema tootmise ja uued hinnatõusud.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments