Uudised maailmast: EL alustas Muski X-i suhtes uurimist, Briti politsei määratleb vägistavaid mehi naistena ja CO2 mõjust temperatuurile

Lisaks: metsapõlengud Ühendriikides ja meelsuse tõttu suletud pangakontod Kanadas.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

  • Euroopa Liit algatas X-i suhtes digiteenuste õigusakti alusel esimese “illegaalse sisu” uurimise.
  • Uuring: inimtekkeliste CO2 heitkoguste mõju temperatuurile ei tundu tugev.
  • Suurbritannia politsei registreerib meesvägistajaid nende soovi korral naistena.
  • Ühendriikides põles mets tänavu väikseimal pindalal alates aastast 2000.
  • Sajad kanadalased on oma meelsuse tõttu finantsteenustest ilma jäetud.
Toeta

Euroopa Liit algatas X-i suhtes esimese “illegaalse sisu” uurimise

Euroopa Liit (EL) algatas uurimise Elon Muskile kuuluva sotsiaalmeediaplatvormi X suhtes seoses nn ebaseadusliku sisu ja desinformatsiooni levitamisega platvormil, kirjutab Financial Times. Uurimist põhjendatakse Iisraeli-Palestiina konflikti ägenemisega eelmise nädala laupäeval, kui palestiinlaste äärmusrühmitus Hamas ründas ja tappis jõhkralt Iisraeli tsiviilelanikke. Iisrael vastas sellele laiaulatusliku sõjategevuse ja valimatu pommitamisega palestiinlaste aladel, mis samuti toonud hulganisti inimohvreid.

EL heidab nende sündmuste valguses X-le ette, et platvormil on hakanud levima valeinfo ning terroristlik ja vägivaldne sisu. Tegemist on esimese EL-i uurimisega suure sotsiaalmeediaplatvormi suhtes, mis algatatud pärast digiteenuste õigusakti vastuvõtmist tänavu augustis (Digital Services Act – DSA). DSA järgi peavad suured meediaplatvormid, nagu X, Facebook jt eemaldama illegaalseks nimetatud sisu ja kui nad seda ei tee, võivad neid pidavaid ettevõtteid ees oodata kopsakad rahatrahvid – kuni 6% ettevõtte globaalsest käibest – või ka platvormi sulgemine EL-s.

Ilmselt on enamik inimesi nõus, et päriselt ohtlik sisu, nagu üleskutsed terroritegudele ja vägivallale, on midagi, mille levitamist tuleb takistada. Kuid ettevaatlikuks peaks meid tegema konkreetse uurimise laiem taust ja sellele eelnenud näpuviibutused X-i suunal. Oleme varem kirjutanud, et Euroopa tipp-poliitikud eesotsas Euroopa Komisjoni siseturu voliniku Thierry Bretoniga on X-i juba pikalt hoiatanud. Näiteks mais, kui toona veel Twitteri nime kandnud platvorm otsustas lahkuda EL-i vabatahtlikust valeinfo vastu võitlemise kokkuleppest, ütles Breton peatsele DSA kehtima hakkamisele viidates: “Te võite põgeneda, kuid ei saa end peita. Meie meeskonnad on [reeglite – HS] jõustamiseks valmis.”

Nüüdsele uurimisele aga eelnesid kaks Bretoni allkirjastatud hoiatuskirja, millest üks oli adresseeritud Muskile ja teine Mark Zuckerbergile, kelle Meta grupi alla kuuluvad sotsiaalmeediaplatvormid Facebook ja Instagram.

Euroopa Komisjoni siseturu volinik Thierry Breton avalikustas nii Muskile kui Zucerbergile saadetud nõudlikud kirjad oma X-i kontol.

Kui Muskile saadetud kiri viitas ainult Hamasile ja Iisraelile ning tuletas meelde, et DSA kirjutab ette ranged reeglid, kuidas nn illegaalse sisu teadetele tuleb reageerida ja kuidas käituda, siis päev hiljem Zuckerbergile adresseeritud kirjas oli teemadering laiem. Iisraeliga seotud teemade kõrval juhtis Breton Zuckerbergi tähelepanu sellele, et Facebook laseb levitada valeinfot, mis seostub erinevate Euroopa Liidu liikmeseriikide valimistega. Näitena sellest tõi Breton välja äsjased Slovakkia valimised, kus Meta küll tema sõnul parandas näiteks nn faktikontrolli ja sellega seotud tegevusi, kuid esines ka puudusi. “Meile on samuti teatatud märkimisväärsest arvust süvavõltsingutest ja manipuleeritud sisust, mis ringlesid teie platvormidel ja millest mõned on ikka veel üleval,” kirjutas Breton. “Kutsun teid üles teavitama minu meeskonda viivitamatult meetmete üksikasjadest, mida olete rakendanud, et leevendada selliseid süvavõltsinguid, pidades silmas ka eelseisvaid valimisi Poolas, Hollandis, Leedus, Belgias, Horvaatias, Rumeenias, Austrias ja Euroopa Parlamendi valimisi,” nõudis Breton.

Ta andis nii Muskile kui Zuckerbergile vastamiseks 24 tundi. Musk vastas talle saabunud kirjale, et nende ettevõtte poliitika on avatud ja läbipaistev. “Ma tean, et EL toetab seda lähenemisviisi. Palun loetlege rikkumised, millele te X-is viitate, et avalikkus saaks neid näha,” ütles ta.

“Te olete hästi teadlik oma kasutajate – ja ametiasutuste – teavitustest võltsitud sisu ja vägivalla ülistamise kohta. Teie asi on näidata, kas te käitute oma sõnade kohaselt,” vastas Breton.

Toeta

Uuring: inimtekkeliste CO2 heitkoguste mõju temperatuurile ei tundu tugev

Norra statistikaamet avaldas oma lehel uuringu, milles proovitakse välja selgitada, kuivõrd suurt mõju avaldavad kasvuhoonegaasid temperatuurile. Töö autorid – statisitakameti uurija John K. Dagsvik ja insener Sigmund H. Moen – selgitavad oma töös, et ilmastik ja temperatuurid varieeruvad viisil, mida on raske selgitada ja täpselt ennustada. “Praegu valitseb paljude kliimateadlaste seas ilmselgelt suur üksmeel, et viimaste aastakümnete temperatuuritõus on süstemaatiline (ja osaliselt inimtegevusest tingitud),” kirjutavad nad ja lisavad, et sellist seisukohta edastab laialdaselt ka massimeedia. Samas on nende sõnul mitte-ekspertidel keeruline kliimaküsimustest tervikpilti saada ning mõista, miks selline konsensus on teadlastel tekkinud. “Neid küsimusi üksikasjalikumalt uurides vaadeldakse käesolevas artiklis minevikus täheldatud ja rekonstrueeritud temperatuuriandmeid ning globaalsete kliimamudelite omadusi,” kirjutavad autorid. Nad lisavad, et globaalsete kliimamudelite järgi on enamus alates 1950. aastast toimunud soojenemisest tingitud inimtegevusest, kuid samas on teada, et ajalooliselt on olnud suuri kliimakõikumisi. “Temperatuuri rekonstruktsioonid näitavad, et “soojenemise” trend näib olevat olnud pidev juba umbes 400 aastat. Enne viimast 250 aastat võis selline trend olla tingitud ainult looduslikest põhjustest,” kirjutavad autorid.

Kaugema mineviku temperatuuride rekonstruktsioone uurides lähevad nad tagasi tuhandeid ja isegi sadu tuhandeid aastaid ning selgitavad, et elame praegu jääaegade vahelisel ajal. “Eelnenud neli jääajavahelist perioodi on näha umbes 125 000, 280 000, 325 000 ja 415 000 aastat enne praegust, kusjuures nende vahele jäävad palju pikemad jääaja perioodid. Kõik neli eelnevat jääajavahelised perioodi on olnud soojemad kui praegune,” kirjutavad nad.

Uuringu autorid on esitanud graafiku, mis näitab, et viimase 420 000 aasta jooksul on temperatuurid praegusest paiguti ka kõrgemal tasemel olnud. Foto: kuvatõmmis.

Autorite poolt esitatud andmete järgi on ka viimase 4000 aasta jooksul olnud praegusest soojemaid perioode. “Need andmed näitavad, et soojemad temperatuurid olid normiks viimase 4000 aasta esimeses osas, sealhulgas sajandipikkused ajavahemikud, mis olid peaaegu 1°C soojemad kui selle sajandi esimene aastakümme (2001-2010),” kirjutavad nad.

Oma kokkuvõttes jõuavad autorid järeldusele, et isegi kui nüüdne temperatuuri kõikumine peaks osutuma süstemaatiliselt erinevaks varasematest, osutub ikkagi üsna raskeks ülesandeks teha kindlaks, kui suur osa sellest muutusest on tingitud inimtekkeliste heitkoguste suurenemisest ehk süsinikdioksiidi (CO2) ja teiste kasvuhoonegaaside heitkogustest. “Inimtekkeliste CO2 heitkoguste mõju ei tundu olevat piisavalt tugev, et põhjustada süstemaatilisi muutusi temperatuuri kõikumistes viimase 200 aasta jooksul,” kirjutavad autorid.

Suurbritannia politsei registreerib meesvägistajaid nende soovi korral naistena

Viimase nelja aasta jooksul on Suurbritannia politseiasutused edastanud prokuratuurile 260 vägistamisjuhtumit, mille puhul teo toimepanijaks on tegelikult olnud mees, kuid mehe enda soovil on ta dokumentides naiseks nimetatud, vahendab The Telegraph. Veel 209 kahtlusaluse puhul on politsei märkinud, et inimese sugu ei ole teada – sinna alla kuuluvad näiteks need, kes väidavad end olevat mittebinaarsed ehk ei mehed ega naised.

Olukord on seda arusaamatum, et tegelikult andis Suurbritannia siseminister Suella Braverman eelmisel aastal politseile suunise, et vägistamises kahtlustatavate meeste sildistamine naisteks on vale. Ta soovitas neil selle asemel jääda inimese soo määratlemisel tervemõistuslikuks. Selle aasta alguses ütles minister ka, et mitte ühelgi juhul ei ole bioloogiliselt ega juriidiliselt õige, et vägistajat kirjeldatakse kui naist. “See ei ole mitte ainult vale, sest naine ei saa juriidiliselt olla vägistaja, vaid see on ka äärmiselt tundetu ja solvav vägistamise ohvrite suhtes, kes on bioloogilised naised,” ütles ta. Suurbritannia seaduste kohaselt saabki vägistamise toime panna vaid mees. Lisaks sellele, et meesvägistaja naiseks nimetamine on solvav ja alandav vägivalla ohvitele, on sellise segaduse tekitamisel praktilised tagajärjed, sest andmed muutuvad kuritegevuse vastu võitlemisel kasutuks ja nende alusel ühiskondlikke riske enam hinnata ei saa.

Ühendkuningriigi siseminister Suella Braverman. Foto: Wikimedia Commons.

Peaminsiter Rishi Sunaki valitsus on astunud ka teisi samme, et selline soolise enesemääratlemise segadus ja võltssugude pealesurumine lõppeks. Näiteks eelmise nädala uudiste ülevaates kirjutasime, et end naisteks pidavate meeste erikohtlemine sealses meditsiinisüsteemis lõpetatakse ehk näiteks naistele mõeldud haiglaosakonnad jäävadki päriselt naistele. Samal teemal võttis konservatiivide konverentsil sõna ka Sunak, tuues välja, et sellist nn sooideoloogiat, kus igüks valib endale tunde järgi sobiva soo, ei tohiks peale suruda ei hariduses ega meditsiinisüsteemis. “Meid ei tohiks kiusata,” ütles ta. “Meid ei tohiks sundida uskuma, et inimesed võivad olla sellest soost, mis nad tahavad. Ei või. Mees on mees ja naine on naine, seda ütleb terve mõistus,” märkis Sunak.

Toeta

Ühendriikides põles mets tänavu väikseimal pindalal alates aastast 2000

Ameerika Ühendriikide atmosfääriteadlane Cliff Mass kirjutab oma blogis heast uudisest, et metsa- ja maastikupõlengute mõttes oli tänavune aasta vähemalt Ühendriikides väga rahulik – põlengute pindala oli väikseim alates 2000. aastast. Washingtoni osariigis elav teadlane märgib, et oktoobri alguseks tema koduosariigis aktiivseid metsapõlenguid enam ei olnud. “Kuna oleme jõudnud oktoobrisse ja lähenevad väga veerohked ilmasüsteemid, võime olla kindlad, et enamik metsatulekahjusid on sel aastal Loode-Ühendriikides lõppenud,” märkis ta.

Mass’i hinnangul pakuvad ka pikemaajalised graafikud vähe tõestust arvamusele, et metsa- ja maastikupõlengud järjepidevalt laienevad. Ta toob viimase kümne aasta lõikes välja, et metsa- ja maastikupõlengute pindala varieerub suures ulatuses. Näiteks California osariigis, kus tulekahjud on väga suureks probleemiks, oli tänavuse aasta tulekahjude pindala viimase kümne aata väikseim, olles seejuures samal tasemel eelmise aastaga. Mass ütleb ka, et tahkete osakeste ja suitsu osakaal välisõhus on viimase viie aasta jooksul samuti vähenenud ehk olukord on paranenud.

Atmosfääriteadlane Cliff Mass toob oma blogis välja, et metsatulekahjude pindala Ameerika Ühendriikides oli tänavu õnneks viimase 23 aasta väikseim. Foto: Cliff Mass Weather Blog.

Samas lisab ta, et kui jälgida meediat ja mõndasid aktivistide rühmitusi, siis võib tunduda, et põlengute oht muutub väga kiiresti halvemuse suunas ja selle põhjuseks on globaalne soojenemine. “Te ei tohiks olla üllatunud, et metsatulekahjude oht on viimastel aastatel jäänud vaoshoituks ja tõenäoliselt ei hakka see ka eelolevatel aastatel kiirenema,” ütleb ta kommentaariks. Esiteks on globaalne soojenemine tema sõnul üsna tagasihoidlik – Ühendriikide lääneosas on see viimase poole sajandi jooksul olnud 1.1 kraadi ja sademete hulk on sama aja jooksul väga vähe muutunud. Mass’i sõnul ei ole need muutused piisavad, et tulekahjusid puudutavaid ohte tegelikkuses mäkrimisväärselt suurendada. Mass toob välja ka, et juba põlenud aladel on uute põlengute oht väiksem ning suur osa põlengutest Ühendriikide lääneosas on põhjustanud elektritaristu rikked. Nüüdseks on suur osa elektriettevõtjaid liinide olukorda parandanud ja tugeva tuule korral lülitakse vool suurte kahjude kartuses välja. Tõsisemalt on Mass’i sõnul hakatud suhtuma ka metsahooldusse, mis samuti vähendab katastroofiliste tulekahjude võimalust.

“Kokkuvõte on see, et kogu hirmutav jutt meie tulevase metsatulekahjuohu kiirest kasvamisest ei põhine tegelikult kindlatel faktidel ja tegelikkus läheb hoopis teistmoodi,” ütleb Mass.

Toeta

Sajad kanadalased on oma meelsuse tõttu finantsteenustest ilma jäetud

Alates 2018. aastast on Kanada pangad ja muud finantsteenuste pakkujad keeldunud teenindamast enam kui 800 Kanada kodanikku, vahendab väljaanne Reclaim The Net üht hiljutist teemakohast uuringut. Isikute seas, keda on sel viisil taga kiusatud, on üksjagu ka neid, kes osalesid Kanada vaktsiinisunnivastastel meeleavaldustel 2022. aasta alguses, mida tuntakse Vabaduse Konvoi (Freedom Convoy) nime all.

2022. aasta veebruaris protestisid paljud kanadalased riigi pealinnas Ottawas sundvaktsineerimise ja ebainimliku Coivd-korra vastu. Foto: Wikimedia Commons.

Täpsemalt tuli välja, et Vabaduse Konvoiga seoses suleti 267 pangakontot ja 170 krüptorahakotti. Hinnanguliselt konfiskeeris Kanada riik sel viisil 7.8 miljonit Kanada dollarit (5.4 miljonit eurot). Lisaks on selgunud, et pankadele anti politsei poolt isikute nimekirjad, kelle kontod soovitati sulgeda.

Sellistel ideoloogilistel põhjustel on viimase viie aasta jooksul Kanadas panga- ja finantsteenuste osutamisest keeldutud 837-le inimesele.

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments