Briti matemaatikaprofessori konverentsi-ettekanne tühistati Covid-narratiiviga mittenõustumise tõttu

Ettekanne polnud Covid'ga seotud ja pidi rääkima riskide hindamisest.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Tuntud briti matemaatik ja arvutiteadlane Norman Fenton kutsuti hiljuti Suurbritannia riikliku tervishoiuteenistuse (National Health Sevice – NHS) toetusel korraldatavale konverentsile erialast ettekannet pidama. Mõni aeg hiljem kutse tühistati – põhjuseks toodi “vaktsineerimisega seotud poleemika” tema Twitteri kontol.

Juulis Suurbritannias Birminghamis toimuv tervishoiu analüütika konverents (Health and Care Analytics Conference) toob reklaami järgi kokku parimad Ühendkuningriigi andmeanalüütikud, et asjakohaseid teadmisi omavahel jagada, teineteiselt õppida, teisi inspireerida ja tulevikku kujundada. Konverentsile oli esialgu oma teadmisi jagama oodatud ka Londoni Queen Mary Ülikooli riskide haldamise emeriitprofessor Norman Fenton. Fenton on tuntud teadlane, kes koos kaasautoritega kirjutanud seitse erialast raamatut ja avaldanud üle 400 teadusartikli. Koos oma meeskonnaga tegeleb ta ka masinõppe ja Bayesi võrkude tõenäosusmudelitega – nende rakendamist on Fenton kasutanud meditsiini ja tervisega seotud riskide hindamiseks ning just sellest kutsuti ta konverentsile rääkima.

Fenton võttis kutse vastu ja kirjutab, et mingit raha talle selle eest ei pakutud ning seda ta ise ei küsinud. “Ma kulutasin ettekandeks valmistumiseks viimasel nädalal palju tunde, tagamaks, et see vastaks konverentsi teemale ja sisaldaks meie viimaseid uurimistulemusi koos näidetega Bayesi võrkude riskimudelitest mitmete krooniliste haiguste kohta (diabeet, reumatoidartriit, sclerosis multiplex ja Alzheimeri tõbi),” lisab ta.

Korraldajad kuulutasid tema osaluse ka Twitteris välja.

Konverentsi korraldajad kuulutasid Fentoni osaluse Twitteris välja. Foto: Twitter.

Konverentsi Twitteri-lehelt on postitus tema osaluse kohta tänaseks aga kustutatud, sest eelmise nädala teisipäeval sai Fenton kirja, et ta ei ole siiski oodatud. “Mul on kahju öelda, et konverentsi korralduskomiteed on äsja teavitatud teie Twitteri kontol toimuvast vaktsineerimisega seotud poleemikast ja kardan, et see võib konverentsi teemadelt tähelepanu kõrvale juhtida. Nad on palunud, et me jätaksime planeeritud Bayesi võrke käsitleva sessiooni ära. See on väga kahetsusväärne, arvestades teie asjatundlikkust BN (Bayesian Networks, Bayesi võrkude – HS) valdkonnas,” seisis kirjas.

Fentonit teavitati, et ta oma vaktsineerimisega seotud postituste tõttu Twitteris siiski konverentsile oodatud ei ole. Foto: kuvatõmmis.

Teisisõnu otsustati Fentoni kui oma ala vaieldamatu tipu esinemine konverentsil ära jätta, kuna ta on avaldanud koroonavaktsiinide efektiivsuse ja nende süstimisega seotud riskide kohta kriitilisi hinnanguid. Tõepoolest – koos oma kolleegiga samast Queen Mary Ülikoolist, arvutiteaduse ja statistika professori Martin Neil’ga, on nad kogu pandeemia vältel nn ametliku narratiivi väidetel kriitiliselt silma peal hoidnud ja selle mõrasid näidanud. Koos kolleegidega arvutasid nad juba 2020. aasta kevadel välja, et haiguse ohtlikkust hinnati kordades üle. Samuti kirjutasid nad oma uurimistulemustele tuginedes PCR-testide ebausaldusväärsusest ja näitasid, et viiruse haigussümptomiteta levik ei saanud olla kuigi suur, ehkki valitsused inimesi sellega hirmutasid. Loomulikult on nad uurinud ka vaktsiinidega seotut ning kirjutanud palju liigsuremusest, mis kõikjal üle maailma pärast massvaktsineerimise algust pead tõstis. Hiljuti avaldasime loo ka Fentoni kolleegi Neil’ga tehtud intervjuu põhjal – seda saab lugeda siit. Videointervjuus märkis Neil, et akadeemiline vabadus võrdub tema hinnangul tänaseks nulliga. Lisaks Covid-teemade nö mitteortodokssele käsitlemisele võib Neil’i hinnangul ka üldtunnustatud kliimanarratiiviga vastuollu minek teadlasele karjäärilist enesetappu tähendada.

Fentoni ettekande tühistamine ongi akadeemilise vabaduse piiramise ja tsensuuri kehtestamise esinduslikuks näiteks.

Oma lehel oleme samu probleeme ja nende süvenemist samuti käsitlenud. Käsitlust akadeemilise vabaduse puudujääkidest ja sellest, kuhu see välja viib, saab lugeda siit. Analüüsi sellest, kuidas tsensuur viimastel aastatel on paisunud, saab lugeda kahes osas – osa 1 ja osa 2.

Liitu meie uudiskirjaga
See on kõige kindlam viis end vabaduste teemaga kursis hoida.
Midagi läks valesti. Palun proovi uuesti.
Sinu meiliaadress on lisatud meililisti.
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments