Hiinas on maailma suurim sotsiaalmeediaturg, kuid juurdepääs Facebookile on seal endiselt blokeeritud, nagu ka X-i ja YouTube’i puhul. Nüüd on Facebooki globaalse avaliku poliitika endine direktor Sarah Wynn-Williams välja tulnud aga avalduste ja raamatuga, mille järgi Facebooki asutaja Mark Zuckerberg arutas Hiina puna-režiimiga, kuidas positusi varjata seni, kuni Hiina võimud on postituse üle kontrollinud. Kõike selleks, et Facebook saaks juurdepääsu Hiina miljonitele kasutajatele, kirjutab BBC.
Uus-Meremaa endine diplomaat Sarah Wynn-Williams liitus Facebookiga 2011. aastal. Oma kogemused Facebooki tippmeeskonnas töötamise kohta on naine kirja pannud uude raamatusse “Hoolimatud inimesed” (“Careless People”). Raamatu avaldamise eesmärk on autori sõnutsi vajadus näidata moraalseid kompromisse otsuste tegemisel, mida ettevõte tema seal töötamise ajal tegi. Seejuures on naise hinnangul just praegu kriitiline aeg, sest nüüd kerkivad sarnased moraalsed küsimused seoses tehisaru kasusuelevõtuga.
Üks olulisemaid väiteid tema raamatus on see, et Facebook tegi 2010. aastatel tihedat koostööd Hiina punavõimudega, et pääseda ligi sealsete kodanike kasutajaandmetele. Ehk koostöös kommunistliku režiimiga ehitas sotsiaalmeediaplatvorm tsensuurivahendit. Wynn-Williamsi sõnutsi oli “Hiina Mark Zuckerbergi valge vaal”, mis tähendas lausa kinnisideeks kujunenud eesmärki. Seejuures kinnitab naine, et kui muud valitsused küsisid tarkvara toimimise kohta selgitusi, oli vastuseks alati, et tegemist on salajase teabega. Kuid kui infot päris Hiina, “tõmmati eesriie tagasi”. Facebook olevat kõigiti hoolitsenud selle eest, et Hiina ametnikud oleksid piisavalt kvalifitseeritud ja oskaksid katsetada Facebooki tsensuuriversiooni.
Wynn-Williams on esitanud ka ametlikke kaebuseid. Näiteks USA turgude väärtpaberite ja börsitehingute komisjonile (Securities and Exchange Commission – SEC) põhjusel, et Facebooki omanikfirma Meta on investoreid eksitanud. Kaebuses väidab Wynn-Williams, et Zuckerberg ja teised Meta juhid olid USA kongressi järelepärimistele andnud Hiina kohta eksitavaid vastuseid. Näiteks Zuckerbergi 2018. aasta vastus kongressile: „Facebook ei saa täpselt teada, kuidas [Hiina] valitsus püüab kohaldada oma seadusi ja eeskirju sisu kohta“.
Meta on mõistagi Wynn-Williamsi väited “ümber lükanud”, sest kunagine huvi laieneda Hiina turule ei ole iial saladus olnud ja seda käsitleti tollal laialdaselt. Lõpuks oli Meta otsustanud, et Hiina puhul kaalutud ideid ellu ei viida. Meta viitas ka Zuckerbergi 2019. aasta kommentaaridele, kus ütles: „Me ei suutnud kunagi jõuda kokkuleppele, mida oleks vaja, et me seal tegutseksime, ja nad [Hiina] ei lasknud meid kunagi sinna.“ Kongressile antud väidetavalt ekslike vastuste kohta ütles Meta, et Zuckerberg andis täpse tunnistuse ja kinnitas taas, et Meta ei paku Hiinas teenuseid.
Teise olulise väitena kirjeldab Wynn-Williams Facebooki katseid algoritmidega, mis andsid teada, kui teismelised tunnevad end psühholoogiliselt haavatavana. Näiteks, kui teismeline tüdruk oli Facebooki või Instagrami platvormil kustutanud selfie’d või kasutanud sõna “väärtusetu”, võisid platvormid teavitada näiteks ilusalongi, et see on hea hetk, mil lapsele reklaami saata. Kusjuures ettevõtte dokumendid sääraste algoritmide olemasolu kohta on 2017. aastal avalikkusse lekkinud.
Noorte “tabamiseks” kohandatud algoritmide puhul on Meta öelnud, et tegemist on valega ning ettevõte ei ole kunagi pakkunud vahendeid, et suunata reklaami inimese emotsionaalse seisundi alusel. Säärased uuringud olevat tehtud üksnes selleks, et aidata turundajatel mõista, kuidas inimesed end Facebookis väljendavad, mitte suunamaks reklaami. Ühtlasi on Facebook loonud teismeliste privaatsuskeskuse ja ”teismelistele sobiva reklaamikogemuse” põhimõtted, mille järgi suunatakse reklaame üksnes vanuse ja asukoha alusel. See pidavat aitama tagada, et teismelised näevad eakohast reklaami ning vaid tooteid-teenuseid, mis on saadaval nende elukohas.
Meta andmetel lõpetati Wynn-Williamsiga töösuhe 2017. aastal halva töötulemuse ja toksilise käitumise tõttu, sest naine oli esitanud eksitavaid ja alusetuid ahistamissüüdistusi. Kuid Wynn-Williamsi sõnutsi vallandati ta pärast seda, kui oli sobimatute kommentaaride pärast kaevanud ühe oma ülemuse – Joel Kaplani – peale, kes on nüüd Meta ülemaailmsete suhete juht. Meta on ka väitnud, et Wynn-Williamsi rahastavad Facebooki vastased aktivistid ning tema puhul pole tegemist rikkumisest teavitajaga (whistleblower).
Nii on Meta alustanud Wynn-Williamsi raamatu vastu kohtumenetlust, et autor ei saaks raamatut reklaamida ega sellest rääkida. Meta põhjendab astutud samme sellega, et raamat sisaldab aegunud väiteid ja ekslikke süüdistusi ning autor rikub töölepingu lõpetamisel allkirjastatud vaikimisklauslit. Praeguseks on kohus ajutiselt keelanud Wynn-Williamsil raamatut reklaamida ja anda Meta kohta kriitilisi kommentaare.
Kokkuvõtvalt on Meta kasutusse võtnud kaunikesti äärmuslikud meetmed, et lämmatada endise töötaja arvamuslugu. PEN America digitaalse turvalisuse ja sõnavabaduse direktori Viktorya Vilki arvates on üsna irooniline ja silmakirjalik, kuidas Meta üritab juriidilise hirmutamisega jultunult maha suruda sõnavabadust. Seda vaid mõni kuu pärast seda, kui Meta loobus just sõnavabaduse kaitseks faktikontrollijatest USA-s (kirjutasime sellest siin ja siin).