Mark Zuckerberg kahetseb: valitsus soovis Facebook’lt faktitäpsete Covid-postituste tsenseerimist

"See tõesti õõnestab usaldust."

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Facebooki asutaja ja platvormi omanikfirma Meta juht Mark Zuckerberg ütles eelmisel nädalal, et nad eemaldasid valitsuse soovil platvormilt sisu, mis tegelikult tõele vastas. Kahetsusest hoolimata jätkab Facebook sama praktikaga ka praegu.

Zuckerberg osales eelmisel nädalal ühes veebisaates, kus peatus põgusalt ka Facebooki “valeinfot” tõkestaval tegevusel. Ta märkis, et see töö võib teinekord olla “tõeliselt keerukas”. Ühe näitena tõi Zuckerberg välja Covid’ga seotud postitused. “Ja kahjuks, ma arvan, et ametiasutused vassisid terve rea faktide kohta ja soovisid paljude asjade tsenseerimist, mis tagantjärele vaadates osutusid vaieldavaks või tõeseks,” ütles ta. “See tõesti õõnestab usaldust,” lisas Zuckerberg.

Et Ühendriikide administratsioon Covid’i kohta postitatud infot tähelepanelikult ja ulatuslikult jälgis ning sotsiaalmeediafirmadelt ametnike poolt ebasobivaks tunnistatud postituste tsenseerimist nõudis, sai avalikuks juba mullu suve lõpus. President Joe Bideni administratsioonis olid tsensuurimasinaga seotud 12 agentuuri ja üle 50 teenistuja.

Valge Maja survestas sotsiaalmeediafirmasid ka avalikult. Juulis 2021 ütles Biden, et sotsiaalmeedias jagatav nn valeinfo “tapab inimesi”.

Tsensuurimasin töötas tõhusalt

Tegelikkuses töötas Facebooki tsensuurimasin tõhusalt juba enne Bideni hurjutamisi. Covid’it puudutava “valeinfoga” hakati tegelema kohe 2020. aasta alguses ja sama aasta aprillis teatati, et koostööd tehakse enam kui 60 faktikontrolli organisatsiooniga enam kui 50 keeles. Selle alusel, mida parajasti terviseametkondades tõena serveeriti, vaatasid faktikontrollid “kahtlasena” tunduvaid postitusi läbi ja märgistasid neid valeinfona või eemaldasid platvormilt. Eemaldamisele kuulusid Facebooki selgitusel “tervisele kahjulikud väited”, sh tõeliselt ohtlikud ehk soovitused viiruse vastu valgendajat juua, aga ka vaieldavad väited, mille kohaselt ei ole sotsiaalne distantseerumine viiruse leviku piiramisel efektiivne moodus.

2020. aasta detsembris keelas Facebook postitused, mis kahtlesid koroonavaktsiinide ohutuses ja tõhususes. 2021. aasta veebruaris, pärast “juhtivate terviseorganisatsioonidega, sh Maailma Terviseorganisatsiooniga konsulteerimist” punkti taas täiendati – nüüd ei tohtinud enam väita:

  • et Covid-19 võib olla inimese loodud
  • et vaktsiinid pole tõhus kaitse haiguse vastu, mille vastu see kaitsma peaks
  • et vaktsiinist ohutum on haigus läbi põdeda
  • et vaktsiinid on mürgised, ohtlikud ja põhjustavad autismi

2021 mai lõpus lubas Facebook uuesti oma platvormil kirjutada, et Covid-19 võib olla inimtekkelise päritoluga, st lekkinud laborist.

Facebook teatab, et oled postitanud “valeinfot”. Foto: kuvatõmmis.

Miljonid eemaldatud postitused

Ehk kokkuvõttes läks Covid’i puhul “valeinfo” alla üpris lai valik teemasid, mille märgistamise või eemaldamise üle otsustasid platvormi partneritest faktikontrolöride kõrval ka sellega tegelevad ametnikud. See kõik tõi kaasa täiesti jaburana näiva tsensuuri. Näiteks kui ajakirjanik John Tierny kirjutas 2021. aasta aprillis kahjust, mida koolide sulgemine ja maskide ette surumine laste vaimsele ja füüsilisele tervisele teeb – sealjuures teaduslikult tõendatud kahjust, millele autor viitas – märgistas Facebook artikli sildiga “osaliselt vale info”. Protesti platvorm ei arvestanud.

2021. aasta augustis ütles Zuckerberg, et Facebook on eemaldanud 18 miljonit postitust, mis on sisaldanud “väärinfot”.

Faktitäpne info Covid-19 ja pandeemia kohta pole loomulikult ainus, mille levikut sotsiaalmeediafirmad takistanud on. 2020. aasta oktoobris juhtus sama New York Post’i artikliga, mis põhines president Bideni poja Hunter Bideni sülearvutist leitud e-kirjadel ja dokumentidel ning seostas toona presidendiks kandideerinud Joe Bidenit mõjuvõimuga kauplemisega Ukraina ja Hiina suunal. Toona kuulutati kogu lugu Venemaa infooperatsiooniks, kuid hiljem on ka teised väljaanded info tõelevastavust tunnistanud. Nn Twitteri-failidest selgus, et julgeolekuasutused olid sotsiaalmeediafirmasid juba pikalt eelnevalt töödelnud ja neile teada andnud, et tulemas on Hunter Bidenit puudutav “infooperatsioon” ning soovitanud selle levikut piirata. Twitter ei lubanudki artikli linki postitada. Facebook küll lubas, aga samamoodi piiras selle levikut. Zuckerberg tunnistas hiljem Joe Rogani saates osaledes, et Födeeraalne Juurdlusbüroo käis neid Hunter Bideni sülearvuti-loost ennetavalt informeerimas. Twitteri-failidest ja Hunter Bideni sülearvuti-loost oleme oma lehel kirjutanud siin.

Meie kogemus

Mis aga Facebooki Covid-19 kohta käivaid reegleid puudutab, siis hoolimata Zuckerbergi tunnistusest, et nad on valefaktide alusel tugevat tsensuuri rakendanud, kehtivad need endiselt. Igasugust vaktsiinides kahtlemist peetakse sellel platvormil endiselt rikkumiseks.

Seda sai Vabaduste Portaal tunda eelmisel reedel, kui postitasime Facebooki video “Mis oli Covid-pandeemia suurim vale?”. Üsna pea pärast video üles laadimist teatati meile, et postitus läheb vastuollu Facebooki Covid-19 puudutavate kogukonnareeglitega ja selliste postituste tegemine võib lõppeda meie lehe eemaldamisega platvormilt. Mis täpselt video sisus ei sobinud, teates välja ei toodud. Videos vastasid neli teadlast, keda intervjueerisime, küsimusele: mis oli nende hinnangul koroonakriisi kõige suurem vale, mida inimestele räägiti? Tõenäoliselt häiris Facebooki faktikontrolöre enim molekulaarbioloogi dr. Jonathan Gilthorpe’i vastus, kes ütles otse, et väide, justkui koroonavaktsiinid oleksid “ohutud ja efektiivsed”, on vale. Ehkki Facebook seda järelikult tõese infona (veel) ei käsitle, põhinevad nii konkreetne väide, kui teised videos kõlanud väited, teadusuuringutel.

Viimastel aastatel laienenud tsensuurist maailmas oleme oma portaalis avaldanud põhjaliku kahe-osalise analüüsi “Kuidas tsensuur on paisunud”: 1. osa ja 2. osa.

Liitu meie uudiskirjaga
See on kõige kindlam viis end vabaduste teemaga kursis hoida.
Midagi läks valesti. Palun proovi uuesti.
Sinu meiliaadress on lisatud meililisti.
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments