Prantsusmaa kohus otsustas aprilli alguses, et Bernagues’i tuulepark tuleb aastaks kinni panna, sest tuuleturbiinide labade vahel hukkuvad kaitsealused linnuliigid. Täpsemini on põhjus tunamulluses, tõendatud juhtumis, kus labade tõttu hukkus kaljukotkas, kirjutab Watts Up With That?
Kohtuotsuse aluseks olnud juhtum leidis aset 10. jaanuaril 2023, mil GPS-seadmega varustatud kaljukotkas põrkas 50 km/h lennukiirusel kokku tuulegeneraatori pöörleva labaga ja hukkus. Tuuliku ohvriks langes isaslind kaljukotkapaarist, kes oli 2008. aastal rajanud pesa 3 km kaugusele kohast, kuhu tuulepark rajati alles 2016. aastal. Sellist kaugust peetakse küll suuremaks kui eluslooduse kaitseks tarvitatav tavapärane häiringupuhver, kuid käesolev juhtum näitas, et see ole piisav. Juhtumi alusel otsustas kohus, et tuulepargi operaator Energie Renouvelable du Languedoc peab aastaks sulgema tuulepargi tegevuse ning trahvis operaatorit ka 200 000 euroga. Ettevõtte direktor François Daumard sai 40 000 eurot trahvi.
Prantsusmaal ei ole see ainus säärane otsus. Paarinädalane sulgemiskohustus on pandud ka Montpellier’st (Hérault) umbes 20 km lääne pool asuvale Aumelas’i tuulepargile, kus tõendatult on hukkunud vähemalt 160 lindu, sh kaitsealused stepi-tuuletallajad. Operaator EDF Renewables peab tasuma ka 5 miljoni euro suuruse trahvi.
Viimastel aastatel on ilmunud ka teadustöid, mis rõhutavad tuuleparkide suuremat ohtu lindudele, sh kaljukotkastele. Näiteks ajakirjas Ecological Applications ilmunud artikli järgi ületab lindude suremus aastas juba praegu taseme, mida kotkapopulatsioonid suudavad taluda. Biological Conservation ilmunud teadustöös käsitleti tuulikutega seotud kotkaste surmajuhtumeid USA lääneosas aastatel 2013–2024. Selgus, et hukkunud kotkaste arv oli kahekordistunud ehk kui 2013. aastal hukkus 110 kotkast, siis 2024. aastal oli surmajuhtumeid juba 270.
Igal juhul näitavad Prantsusmaa kohtuotsused sulgeda tuuleparke kas või ajutiselt, et õigussüsteem on suuremate muutuste teel selles, kuidas hinnatakse tuulepargi mõjusid. Nimelt on tuulikute põhjustatud lindude surmajuhtumeid aastaid ignoreeritud ja alahinnatud. Neid on nimetatud küll kahetsusväärseiks, kuid talutavateks kompromissideks võidujooksus CO2-neutraalsuse suunas. Bernagues’i kohtuotsus aga näitab, et ka vaid ühel juhtumil on piisavalt kaalu, et peatada tuulepark üheks aastaks ning et kaitsealuste liikide ohud võivad ületada tuuleenergiast loodetavad kasud.