Kolmapäeval langes vaba võimsus Suurbritannia elektrivõrgus vaid 580 megavatini, kirjutab The Telegraph. Võrdluseks saab tuua, et Ühendkuningriigi riiklik võrguhaldur (National Energy System Operator – Neso) hindab tipunõudluseks jaanuaris 44,4 GW, kuid kolmapäeva oli see tegelikult 46,8 GW. Ehk tesisõnu oli tootmisel kukkumisruumi alles veel vaid protsendi jagu. Ka väljaandega rääkinud sõltumatu energiakonsultandi Kahtryn Porteri sõnul oli varu sedavõrd madal, et isegi mõne suhteliselt väikese elektrijaama rivist välja langemine võinuks kaasa tuua elektrikatkestusi.
Põhjus, miks võrku piisavalt voolu ei tulnud, on lihtne – tuulevaikne ilm. Kolmapäeval suutsid tuulikud toota vaid 2 GW elektrienergiat. Võrdluseks: 24 tundi hiljem oli tuulikute toodang juba 17 GW. Kuna kolmapäeval langes samal ajal ka temperatuur ja inimesed olid rohkem kodus, tarbiti ka elektrit rohkem. Võrguoperaator ise saatis kolmapäeval välja hoiatusi, et tootmine on eriti madal ajavahemikul 16-19 ning soovis päeva jooksul võrku rohkem tootmisüksuseid. „See peaks olema tõeline äratuskell, millised on ohud, kui toetutakse ilmastikupõhisele tootmisele,“ kommenteeris Porter.
Võrguoperaator Neso eitas, et olukord sedavõrd problemaatiline oleks olnud ja teatas, et sellega saadi hakkama hädaabinõusid kasutamata.
Samas see, et Suurbritannial enda elektritootmises pärast tugevat panustamist tuuleenergeetikale probleeme on, saab näha erinevate numbrite põhjal. Näiteks tegi Suurbritannia elektrienergia import mullu rekordi ehk enda puudujääkide korral tuulevaiksel ilmal toetutakse eelkõige Prantsusmaa tuumaenergiale, mida saadakse merealuste kaablite kaudu. Samal ajal ei ole Suurbritannia ise kinni pannud mitte ainult kivisöe-, vaid ka tuumajaamu ning tootmine on väiksem gaasijaamades. Kriitikute sõnul tähendab see liigset sõltuvust teistest ja võib samuti lõppeda elektrikatkestustega. Seda, millised probleemid käivad kaasas välisühendustele toetumisega, teame ju hästi ka Eestis.
Samas esineb Suurbritannias probleeme ka siis, kui tuult on liiga palju, sest võrgu ülekoormuse vältimiseks lülitatakse osa tuuleparke siis võrgust välja. Tuulikufirmadele tuleb aga selle eest samuti peale maksta – mullu said nad tarbijatelt selle eest enam kui mijard naelstterlingit (1,21 miljardit eurot).