Kahtlustatuna ahistamises, pahatahtlikus suhtlemises ja kooli territooriumil häiringute põhjustamises arreteeriti Maxie Alleni ja tema elukaaslane Rosalind Levine’i silmnähtavalt suure politseioperatsiooi käigus, kus osales lausa kuus politseiametnikku, kirjutab The Guardian. Vanemate kirjelduse järgi oli selle põhjuseks kriitika, mida nad kooli kohta lapsevanemate WhatsAppi rühmas jagasid.
Vahistamiseni eskaleerus olukord pärast seda, kui Allen ja Levine väljendasid oma lapse kooliga seonduvaid muresid vanemate privaatses WhatsAppi rühmas ja saatsid koolile mitu e-kirja, mis nende sõnutsi olid pigem õigustatud päringud kui ahistamine. Nimelt olevat Allen koolijuhile kirjutanud 2024. aasta mais, et pärast eelmise direktori pensionileminekut ei olnud uue direktori värbamisprotsess avatud. Paari väitel keelati seejärel neil kooli territooriumile siseneda ja nad pidid piirduma ainult meilidega.
Edasi pinged vaid kasvasid ja mullu detsembris olevat politsei soovitanud, et lapsevanemad võtaksid 9-aastase tütre kooli nimekirjast välja. Seda lapsevanemad ka 2025. aasta jaanuaris tegid, kuid vaid nädal hiljem tabas paari politseioperatsioon, mille käigus lausa kuus politseiametnikku saabusid neid vahistama. Allenit ja Levine’i peeti eri andmetel kinni 8 kuni 11 tundi, enne kui nad piisavate tõendite puudumise tõttu vabastati.
Allen on selgitanud, et nad ei olnud kunagi solvavad ega olnud keegi neile ka kunagi seletanud, missugune suhtlus on kuritegelik. Levine peab juhtumit seletamatuks ega mõista, miks nad vahistati pärast mõnda järelepärimist ja mõnda WhatsAppi sõnumit.
Kool kaitses end väitega, et pöördus politseisse „suure hulga otsekirjavahetuse ja avalike sotsiaalmeediapostituste“ tõttu, mis olid hakanud töötajaid, lapsevanemaid ja koolijuhte häirima. Koolijuhtide sõnutsi olid nad lapsevanemaid ka hoiatanud, et võtavad kasutusele meetmed igaühe vastu, kes püüab harmooniat lõhkuda. Ühtlasi on Cowley Hilli algkooli pressiesindaja selgitanud, et kool on küll õnnelik, kui vanemad probleemidest teada annavad, aga seda tuleb teha „sobival“ viisil.
Hertfordshire’i politsei järgi oli neile saadetud kaebus ahistamise ja pahatahtliku suhtlemise kohta ja neid loetakse juba kuritegudeks. Seetõttu olevat olnud vajalik lapsevanemaid vahistada ja süüdistusi täielikult kontrollida.
Juhtum on Suurbritannias põhjustanud laialdase arutelu sõnavabaduse, politsei sekkumise tsiviilvaidlustesse ning lapsevanemate ja haridusasutuste vaheliste suhete üle. Maakonna politsei- ja kriminaalkomissari Jonathan Ash-Edwardsi hinnangul ei oleks kooli ja lapsevanemate vaheline pidanud muutuma politseiasjaks. „Kuigi inimesed peaksid olema viisakad ja kasutama nõuetekohaseid kanaleid, kui väljendavad muret avaliku teenuse üle, peaks avalikkusel olema võimalik väljendada seisukohti ilma hirmuta, et politsei koputab uksele.“
Sellest, kuivõrd keerukad lood valitsevad Suurbritannias sõnavabadusega, oleme kirjutanud varem mitmes artiklis (vt nt siit, siit, siit ja siit). Näiteks alles hiljuti jõustus veebitsensuuriseadus, mille tagajärjed juba tasapisi ilmnevad, pannes pisemaid foorumeid oma saite sulgema. Briti politsei näitas karme sõnavastaseid meetmeid mullu Southporti tüdrukute mõrvale järgnenud immigratsioonivastaste protestide kohta ebasobivaid positusi teinud isikute puhul ja lubas kriminaalasjadega sihikule võtta ka välismaalased. Igal juhul soovib Ühendkuningriigi valitsus, et sotisaalmeediaplatvormid kiiresti nende poolt ebasobivaks määratud postitused eemaldaks ja nüüdne juhtum näitab, et vahistada võidakse ka privaatseina saadetud sõnumite eest.