VIDEO. Vabaduste Portaali podcast #4. Keres, Laur, Sarv: valimistest demokraatia alusena ja e-hääletuse usaldusväärsuse probleemist

Kas valimiste puhul on oluline mugavus või nende kontrollitavus ja usaldusväärsus?

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Liitu uudiskirjaga:
Liitu
Toeta järgmise loo valmimist:
Toeta täna

Ehkki e-valimised pälvivad üksjagu kriitikat ja muu hulgas on põhjendatud küsida, kas põhiseaduses nõutud hääletamise ühetaolisus ja salajasus on nende puhul tagatud, vormistas valitsuskoalitsioon mai esimeses pooles Riigikogus seadusemuudatuse, mis võimaldab tulevikus valida ka mobiiltelefoni abil. Seda tehti olukorras, kus usaldus tänaste e-valimiste suhtes on madalseisus, valimisvaatlejad ei saa täpselt aru, mida vaatlemas käivad ja tõsistele riskidele viitavad ka rahvusvahelised organisatsioonid. Lisaks on puudulik nii e-valimisi kui nende vaidlustamist puudutav seadusandlus. Vandeadvokaat Paul Keres, kirjanik ja filmilavastaja Katrin Laur ning vabadused.ee toimetaja Hannes Sarv arutlevad saates, kas e-valimised on meil tõesti vaid ühe kindla erakonna mure või märgib praegune laiem ühiskondlik umbusk hoopis seda, et valitsus peaks kriitkat tõsiselt võtma ja kriitika tegijate asjakohatu sildistamise asemel hoopis probleemiga tegelema?

Vabaduste portaal on loodud ja toetatud inimeste poolt nagu Sina.
Telli järgmine artikkel oma e-posti aadressile

Me hindame sinu privaatsust ja ei jaga sinu kontaktandmeid mitte kellegi teisega. Tutvu meie privaatsustingimustega.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
1 Kommentaar
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

E-valimiste lõpetamine on poolik lahendus. Rahvas valib ikka “Lehtmäesid”.

Lehtmäe juhtum on lihtsalt markantne näide ja seda on hea esile tuua, kuid petiseid ja kelme on poliitikas rohkem. Petiste ja kelmide hulka võib liigitada kõik poliitilised tuuliku-jutu-puhujad ja euro-rumaluste propageeriad. Sellise jutuga teenitakse lihtsalt endale palgaraha.
Nad võivad rääkida rahvale mis-tahes rumalusi (pea-asi, et asjalikul ja tõsisel ilmel) ja rahvas usub neid. Rahvas valib neid.

Saksamaal pole e-valimisi, kuid rahva valikud on olnud ikkagi ennast-hävitavad. Kui vaadata (põlis)sakslaste demograafiat siis nad liiguvad üsna kindlalt väljasuremise kursil (nagu jaapanlasedki). Kuningate ja keisrite ajal ei liikunud saksamaa sellise demograafilise kollapsi poole nagu liigub praegu, demokraatia ajal.

Demokraatia ei sobi rahvastele riigi-korrana (vähemalt mitte praegusel kujul). Demokraatia hävitab rahvad.