Elon Muski juhitud valitsustõhususe büroo (Department of Government Efficiency – DOGE) eelmise nädala teate järgi planeeriti riigi tervishoiuametis teha ligikaudu kahesaja tuhande dollari suurune kulutus juuli lõpus avatava Fauci näituse jaoks. Nüüd Fauci tegemisi kujutav näitus aga seda raha ei saa, sest DOGE pani käe sellisele kaheldava väärtusega kulutusele ette. Tervishoiuameti administratiivkulusid on kärbitud aga enamgi, kirjutab New York Post.
DOGE loodi USA president Donald Trumpi otsusega 20. jaanuaril. Elon Muski juhtimisel on selle eesmärgiks valitsussektori tõhusust ja produktiivsust suurenedada ja samal ajal bürokraatiat ning regulatsioone vähendada. Samuti on väga oluliseks eesmärgiks lõpetada maksumaksja raha raiskamine ning restruktureerida föderaalameteid. Musk on öelnud, et DOGE suudab kärpida valitsussektori kulusid kuni 1 triljonit dollarit (u 930 miljardit eurot).
DOGE kirjutas sotsiaalmeediaplatvormi X kontol, et tervishoiuamet tühistas nende survel kokku 62 lepingut koguväärtuses 182 miljonit dollarit (u 169 miljonit eurot). Lepingud sisaldasid ainult administratiivkulusid ja mitte ükski neist ei käsitlenud tervishoidu. Nende hulgas oligi 168 000 dollari (u 156 240 eurot) maksumuses leping, millega tervishoiuamet plaanis rahastada Fauci näitust riiklike terviseinsitutsioonide (NIH) muuseumis (Silver Springi äärelinnas).
Fauci (84) juhtis riiklikku allergia- ja nakkushaiguste instituuti (National Institute of Allergy and Infectious Diseases – NIAID) aastatel 1984–2022 ja oli Valge Maja koroonapoliitika koordinaator, kellena temast kujunes koroonakriisi “nägu”. Kogu pandeemia aja esitles Fauci mistahes viiruse tõrjumise meedet teaduslikult tõendatuna, kuigi hiljem on paljud tema väited osutunud valeks või vähemalt kaheldavaks (vt siit ja siit). Faucit on süüdistatud selles, et tema juhtimisel on USA tervishoiuametid rahastanud ka viiruseid võimendavaid teadusuuringuid välismaa teadusasutustes, sh on leitud meile, mille järgi Fauci aitas rahastada riskantset uurimistööd Wuhani viroloogiainstituudis, kust uute analüüside järgi sai suure tõenäosusega alguse koroonapandeemia. Mõistagi on Fauci süüdistusi eitanud, seega valetanud, kuid kongressile valetamine on USA-s kuritegu, mis võib kaasa tuua kuni 5-aastase vanglakaristuse. Seetõttu on tähelepanuväärne, et endine president Joe Biden andis viimastel ametitundidel Faucile ennetavalt armu. Kuigi endise presidendi sõnutsi avaldas ta sedasi tänu riigile pühendumise eest, siis on kindel, et Fauci on nõnda pääsenud edasistest võimalikest uurimistest.
Peale Faucile pühendatud näituse tühistamise on tervishoiuinstitutsioonid pidanud tegema eelarves muidki kärpeid. Näiteks teatas riiklike terviseinstituutide (National Institutes of Health – NIH) asutus, et vähendas administratiivkulude ehk nn kaudsete kulude määra, millega säästetakse enam kui 4 miljardit dollarit (u 3,7 miljardit eurot) aastas. Eelmisel aastal kasutasid tervishoiuasutused uuringute jaoks eraldatud 35 miljardist dollarist (u 33 miljardit eurot) administratiivkuludeks 9 miljardit dollarit (u 8 miljardit eurot).
Seni on DOGE’i eestvedamisel lõpetatud paljud mitmekesisuse, võrdsuse ja kaasamise (diversity, equity and inclusion – DEI) projektid, sh välismaal, nt “LGBTQIA+ põgenike võimestamine Kreekas” kogusummas 25 000 dollarit (u 23 250 eurot). Haridusamet on pidanud lõpetama näiteks nelja võrdsuse toetuskeskuse rahastamise kogusummas 33 miljonit dollarit (u 31 miljonit eurot) ja 29 DEI koolitusprogrammi kogusummas 101 miljonit dollarit (u 94 miljonit eurot). Kokku oli DOGE jaanuari lõpu seisuga mitme valitsusasutuse peale kokku kärpinud 104 DEI-ga seotud lepingut ja säästnud sedasi üle miljardi dollari (u 930 miljonit eurot).
Valitsuskulude suure kärpe eesmärgil on osaliselt suletud ka USA välisabi agentuur USAID. Musk on lubanud USAIDi täielikult kinni panna, sest agentuur raiskab maksumaksja raha. Näitena on DOGE toonud esile USAIDi DEI-koolitused Myanmaris 45 miljoni dollari eest (u 42 miljonit eurot), ESG konsultatsioonid Aafrikas 520 miljoni dollari eest (u 484 miljonit eurot) ja määramata saajatele 1,2 miljardi (u 1,1 miljardi euro) eest auhindu.
Eelmise nädala teisipäeval allkirjastas president Trump veel ühe korralduse, millega andis DOGE’ile õiguseid juurde, et veelgi enam täita valitsussektori kulude kärpimise eesmärki. Selle alusel on riigiasutused nüüd kohustatud DOGE’iga kooskõlastama, kui soovivad palgata uusi töötajaid, kusjuures järgida tuleb reeglit, et iga nelja lahkuva ametniku asemele võib palgata vaid ühe.
Siiani on DOGE säästnud maksumaksjatele miljardeid dollareid, kuid ilmselt ootab paljusid algatusi ees karm õiguslik kontroll ja kohtumenetlus.