Trump lõpetas viiruseid võimendavad uuringud

Eriti rangelt on keelatud rahastada selliseid uuringuid nn probleemsetes riikides.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Kogume 25 000€ uueks poolaastaks, et hoida portaali tasuta – palume Sinu toetust! Vaata ja toeta SIIN!

USA president Donald Trump allkirjastas esmaspäeval korralduse, millega lõpetas selliste teadusuuringute riikliku rahastamise, mille eesmärk on võimendada viiruse patogeene, et need oleks inimesele nakkavamad. Just selliseid katseid tehti USA riikliku rahastuse toel koroonaviirustega Hiina Wuhani viroloogia intstituudis ja suure tõenäosusega algas selle tõttu ka koroonakriis.

Trumpi korraldus peatas Ameerika Ühendriikides kõik sellised uuringud, mis kasutavad nakkusohtlikke patogeene ja toksiine, kirjutab Reuters

Korralduses seisab, et patogeenide võimendamise uuringud võivad ohustada ameeriklaste elu ja kui neid piiranguteta jätkata, võib järgneda laialdane suremus, häiringud tervishoiusüsteemis, kodanikud võivad kaotada elatise ja riigi julgeolek kahaneda. Seetõttu otsustas president, et keelatud on riiklikult rahastada uuringuid, mida korraldatakse nn probleemsetes riikides (nt Hiina, Iraan) ning mis püüavad võimendada patogeene ja võivad lõpuks tuua kaasa uue pandeemia. Samuti andis Trump Ameerika teadusasutustele õiguse tuvastada ja lõpetada selliste bioloogiliste uuringute rahastamine, mis võivad ohustada rahvatervist, turvalisust või julgeolekut. Seda vähemalt seni, kuni on koostatud ja rakendatud uuringuid reguleeriv ohutum, jõustatavam ja läbipaistvam poliitika.

Valge Maja faktilehe alusel on korralduse eesmärk vähendada laboriõnnetuste jms juhtumite riske, kus viiruse võimestamise (gain-of-function) uuringute käigus pääseb valla mõni ohtlik või uus viirus. Selliseks peab Valge Maja koroonaviiruste uuringuid Hiinas Wuhani viroloogialaboris ja sealset väga tõenäoliseks tunnistatud laborileket. Nende hinnang põhineb erinevate USA ametiasutuste hinnangutel: näiteks USA föderaalse juurdlusbüroo (FJB), USA luure keskagentuuri (LKA) ja USA energiaministeeriumi hinnangutel. Kaheaastase uurimise järel jõudis ka USA kongressi erikomitee  järeldusele, et ohtlikud viiruseuuringud Hiinas Wuhanis on kõige tõenäolisem koroonaviiruse päritoluallikas. Ka Saksamaa välisluureamet avaldas hiljuti oma kriisi puhkemise järgse hinnangu, et koroonapandeemia vallandus tõenäoliselt Wuhani viroloogiainstituudi laboris toimunud õnnetuse järel. 

Võimestamisuuringute rahastamisotsuste taga oli mõjukas Valge Maja koroonapoliitika koordinaator ja NIAID pikaaenge juht Anthony Fauci. Foto: Christopher Michel/Wikimedia Commons.

Wuhani koroonaviiruste uuringuid, millega võimestati viirust (gain-of-function research) ehk muudeti seda inimestele nakkavaks, oleme varem põhjalikut käsitlenud. Kui koroonakriisi alguses tehti selliste katstetega seotud teadlaste poolt märkimisväärseid jõupingutusi, et laboripäritolu naeruvääristada, tuli tegelikult juba kriisi ajal välja ühenduse EcoHealth Alliance 2018. aasta taotlus USA armee militaartehnoloogiate väljatöötamiseks loodud uurimiagentuurile DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency). Taotluses küsiti otsesõnu raha projektile, mille käigus sooviti nahkhiirtelt pärinevat SARS-koroonaviirust manipuleerida selliselt, et see oleks võimeline inimest nakatama. DARPA otsustas seda projekti mitte rahastada. See aga ei tähenda, et EcoHealth projektiga edasi ei tegelenud. USA rahvuslikud terviseinstituudid (National Institutes of Health, NIH) oli uurimisprojekte USA allergia- ja nakkushaiguste instituudi (National Institute of Allergy and Infectious Diseases, NIAID) kaudu katseid Wuhanis rahastanud juba aastast 2014. Kokku 3,1 miljoni dollariga toetati just nahkhiirtelt pärineva koroonaviirusega tehtavaid riskantseid viirust võimestavaid katsetusi.

Samas aga prooviti laboripäritolu uuringutega Wuhani instituudiga seotud teadlaste poolt naeruvääristada ja vandenõuteooriaks muuta. Teadusajakiri The Lancet avaldas juba 2020. aasta märtsis 27 teadlase avaliku kirja, milles teatati: “Üheskoos mõistame tugevalt hukka vandenõuteooriad, mille järgi COVID-19 pole looduslikku päritolu.” Kirjutatu hakkas töötama argumendina kõigi laboripäritolu võimalikkusest rääkivate inimeste vastu ja mõnda aega ei saanud COVID-19 laboripäritolu teemal arutleda ka sotsiaalmeedias, sest sellised postitused võeti maha. Hiljem tuli välja, et 27-st avalikule kirjale allakirjutanutest 26-l olid otsesed töised seosed sama Wuhani teaduslaboriga ehk neil oli selge huvide konflikt.  

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments