Uudised maailmast: Covid-vaktsiinidega seotud valedest, meestest naiste olümpiaujumises ja Briti leiboristide kliima-plaanidest

Lisaks: Viinis juba kolmandik kooliõpilasi moslemid ja transideoloogiline teater ei leia näitlejaid.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust! Vaata lähemalt siit!

Austraalia tipparst kritiseerib Covid-vaktsiine ja valitsuse valeinfot: need ei olnud ohutud ega efektiivsed

Endine Austraalia Arstide Liidu (Australian Medical Association, AMA) president Dr Kerryn Phelps on üks kümnetest arstidest, kes esitas oma avalikud kommentaarid föderaalvalitsuse Covid-19 uurimiskomisjonile, vahendab news.com.au. Oma arvamuses süüdistas ta valitsust valeinfo levitamises ja selles, et nii ohustati inimeste tervist. Phelpsi sõnul rääkisid ametkonnad pidevalt Covid-vaktsiinidest kui ohututest ja efektiivsetest, ignoreerides samal ajal kõiki neid, kes kannatasid samade vaktsiinide põhjustatud raskete tervisekahjude tõttu. Selle tagajärjeks on tema sõnul usaldamatus kogu tervisesüsteemi suhtes.

Phelpsi sõnul on selge, et esialgu ei teatud Covid-vaktsiinide ja nende kõrvalmõjude kohta palju. “Vajaduse tõttu kiireloomuliselt vaktsineerida võimalikult palju inimesi, julgustati ja kohustati patsiente, kes olid saanud märkimisväärse vaktsiinikahjustuse, süstima ka järgmisi annuseid, ilma, et oleks olnud piisavalt tõendeid selle kohta, millist kahju see võib tekitada inimesele, kes oli juba saanud vaktsiinist kõrvaltoime,” selgitas ta ja lisas, et meditsiinilist erandit vaktsineerimise kohustusele oli väga raske saada. Phelps ütles ka, et paljud vaktsiinikaju kannatanud ei saanud abi, sest neid kas ei usutud või ei tunnistanud arstid neile pandud diagnoosi ega määranud neile vajalikku ravi.

Dr. Kerryn Phelps tunnistas 2022. aasta lõpus, et kannatas ka ise Covid-vaktsiini põhjustatud tõsise kõrvaltoime tõttu. Foto: Wikimedia Commons.

Phelps ise teatas teda ja tema partnerit tabanud Pfizeri Covid-vaktsiini süstimisele järgenud laastavast kõrvalmõjust 2022. aasta lõpus. Toona lisas ta, et sellest hoolimata tegid terviseametkonnad pandeemia ajal palju õigeid otsuseid. Kusjuures märgiline ongi, et Phelpsi näol on tegemist inimesega, kes hoolimata oma kriitikast vaktsiinide aadressil on senimaani ebamõistlike viiruse leviku piiramise meetmete pooldaja, mis Austraalias kasutusel olid. Oma nüüdses kommentaaris kirjutas Phelps näiteks, et valmisolekut pandeemiateks tuleks parandada.

Briti valimised: leiboristid keelaks võimule saades sisepõlemismootoriga autode müügi plaanitust varem

Ühendkuningriigi juulikuistel valimistel häid šansse võimu võtmiseks omavad leiboristid lubavad bensiini- ja diiselmootoriga autode müügi keelustada 2030. aastaks, vahendab GB News. See tähendab, et praegu võimul oleva Rishi Sunaki konservatiivide valitsuse otsus lükata see tähtaeg edasi 2035. aasta peale, tehtaks taas ümber.

Leiboristide manifesi kohaselt on kliimakriisi näol tegemist suurima pikaajalise globaalse väljakutsega. Leiboristid väidavad seejuures, et nn süsinikunulli poole liikumine tähendab ka majanduskasvu võimalusi ning toob inimeste energiakulud alla. Seda, et tegelikkus saab olema vastupidine ja sellest, et taastuvenergia baasil on kasv võimatu, energiavarustus ebastabiilne ning kulud kõrged, räägivad nii mitmed analüütikud kui reaalsed kogemused elust enesest.

Leiboristide liidril Keir Starmeril on head võimalused saada Ühendkuningriigi järgmiseks peaministriks ja taaselustada kliimakriisi-poliitikad, millel Sunak pisut pidurit tõmbas. Foto: Wikimedia Commons.

Leiboristidel on ka teisi plaane, mida tasub silmas pidada. Näiteks teatasid nad juba mõni aeg tagasi, et nende hinnangul tuleks karmistada nn transsooliste ehk end oma bioloogilisest soost erinevalt määratlevate isikute vastu suunatud kuritegude eest ette nähtud karistusi. Seda siis põhimõttel, et nn sooline identiteet määratletaks eraldi kaitstava tunnusena, nagu seda on ka näiteks rass või usutunnistus. Seaduse mõttes tähendaks see kuritegude puhul raskendavaid asjaolusid, kui on võimalik tõendada, et kuriteo motiiv oli seotud sellise kaitstava tunnusega. Oluline on tähele panna, et küsimuse all ei ole siin ainult füüsilise vägivallaga seotud kuriteod, vaid ka inimeste keelekasutus ehk kokkuvõttes võib kriminaalasi ja vanglakaristus oodata kõiki, kes sugude olemasolus ei kahtle ehk ütlevad, et mehed ja naised on siiski olemas.

Hoolimata nendest ja teistest sarnastest tervet mõistust proovile panevatest plaanidest, on leiboristide edu konservatiivide ees mäekõrgune ja neljapäeval avaldatud küsitlustulemuste järgi annab oma hääle neile 4. juulil toimuvatel valimistel 39% valijatest. Kusjuures Sunaki konservatiivide toetus on 18%-ga kukkunud kolmandaks. Nende ette on tõusnud ka Reform UK, mida veab pika kogemusega poliitik Nigel Farage, kes on varasemalt vedanud Ühendkuningriigi Isesesivusparteid (United Kingdom Independence Party, UKIP), Brexit-i liikumist, seisnud massilise immigratsiooni vastu ja viimastel aastatel teeninud leiba ka saatejuhina telekanalis GB News.

Teatril on raskusi kirjanik J. K. Rowlingut mõnitavasse tükki naisnäitlejate leidmisega

Transideoloogilise teatri tegijatel Suurbritannias on raskusi kirjanik J.K. Rowlingu vaateid kritiseerivasse, et mitte öelda Rowlingut otsesõnu mõnitavasse, teatritükki naisosaliste leidmisega, kirjutab The Telegraph. Harry Potteri lugude autor ja naiste õiguste eest seisev kirjanik on tuntud selle poolest, et kritiseerib sugude eitamise ideoloogiat ehk eelkõige mehi, kes end transsooliseks peavad ja naiseks nimetavad. Sellised mehed soovivad osaleda nt naistega ühes arvestuses spordivõistlustel, kasutada naistele mõeldud tualett- ja riietusruume, tahavad vägistamise eest kohtu alla sattudes enda paigutamist naiste vanglasse ning nõuavad, et kõik teised inimesed neid naistena kohtleks. Rowling on selliste juhtumite kohta palju sõna võtnud ja selliseid inimesi ning süsteemi, mis sellist käitumist võimaldab ja kaitseb, teravalt kritiseerinud.

Transideoloogide seltkonnas on tema kriitika tekitanud märkimisväärset vastureaktsiooni ja talle on selle eest tehtud ka tapmisähvardusi. Ka näitlejad, kes tänu tema Harry Potteri lugude filmiversioonidele maailmakuulsaks said – Daniel Radcliffe, Rupert Grint ja Emma Watson – on teda nende vaadete eest avalikult hurjutanud.

Kirjanik J. K. Rowling on tuntud naisõiguslane, kes sugude küsimuses seisab eelkõige terve mõistuse eest. Foto: Daniel Ogren/Wikimedia Commons.

Tundub siiski, et näitlejate kogukonnas on Rowlingul vaikivat poolehoidu rohkem kui vastaseid. Plaani kohaselt augustis Šotimaa pealinnas Edinbughis toimuval teatrifestivalil Fringe esietenduv teatritükk, mille tööpealkirjas kutsutakse kirjanikku erakordselt ropu naiste genitaali tähistava sõnaga, on raskustes just naisnäitlejate leidmisega. Seni ei ole keegi vastu võtnud Rowlingu rolli ning leitud ei ole ka kedagi, kes mängiks Emma Watsonit. Praeguseks on keeldunud osalemast juba 90 näitlejat. Meesnäitlejad, kes kehastaks Rupert Grinti ja Daniel Radcliffe’i, on siiski leitud.

Austria: pealinna Viini kooliõpilastest moodustavad moslemid enam kui kolmandiku

Austria pealinna Viini kooliõpilaste seas on moslemi kogukonnast pärit õpilasi 35% ehk nüüdseks on tegemist õpilaste seas suurima religiooniga, vahendab Remix News. Neid on sisuliselt sama palju, kui õpilasi, kes pärit ükskõik millist kristlikku usutunnistust omaks pidavast perekonnast. Katoliiklasi on õpilaste seas 21%, õigeusklikke 13% ja protestante 2%. Ülejäänud õpilased on mitte-religioossed.

Võrreldes aastatega 2016/2017, kui viimati selline uuring tehti, on moslemite arvukus tuntavalt kasvanud. Toona moodustasid moslemid 28% õpilastest. Katoliiklasi oli siis 31%.

Haridusteemade eest vastutav Viini vasakpoolne abilinnapea Christoph Wiederkehr ütles, et tema sõnul ei anna sellised arengud põhjust muretsemiseks. “Usk on isiklik küsimus ja usuvabadus on väga väärtuslik vara,” ütles ta.

Viini vasakpoolne abilinnapea Christoph Wiederkehr ei arva, et moslemikogukonna kasv oleks põhjus muretsemiseks. Foto: Wikimedia Commons.

Samas on neid, kes ohte näevad. Austria valitsus nõustav sotsiaalteadlane Kenan Güngor näiteks soovitab õppekavasid muuta selliselt, et neis pandaks rohkem rõhku demokraatlikele väärtustele. Nii saaks tema sõnul võidelda sellega, mida õpetatakse neile väljaspool klassiruume. Ilmselgelt peab ta silmas mošeedes õpetatavaid elutõdesid. “Aina rohkem inimesi astub islami usku – nad kalduvad enam radikaalsusele,” hoiatas ta.

Et siin on pigem õigus Güngoril, saab selgeks, kui vaadata kasvõi viimase paari nädala radikaalsete islamistide poolt toime pandud vägivallajuhtumeid Austria naaberriigis Saksamaal. Näiteks eelmisel nädalal kirjutasime, kuidas radikaliseerunud islamist ründas Saksamaal Baden-Württembergi liidumaal asuvas Mannheimi linnas islamiimmigratsiooni vastast aktivisti Michael Stürzenbergerit ja tappis lõpuks olukorda lahendama tulnud politseiniku noahoopidega kaela. Selle nädala kolmapäeval ründas Afganistanist pärit immigrant Frakfurdis noaga aga Ukrainast sõja eest pagenud 41-aastast naist, kes sai raskeid vigastusi.

Need juhtumid ei puuduta otseselt koole Austria pealinnas, kuid peaksid kõik ametnikud ühtviisi valvsaks tegema ning panema radikaliseerumise ohtu tõsiselt võtma.

Rahvusvaheline Spordiarbitraaž otsustas: mees ei pääse naiste arvestuses olümpiale võistlema

Lia (varem William) Thomas’e nime all tuntud mehena sündinud, kuid nüüd end naiseks pidav ujuja ei saanud õigust taotleda kohta Ameerika Ühendriikide Pariisi olümpiale saadetavasse naiste ujumiskoondisse, vahendab Reuters. Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (The Court of Arbitration for Sport, CAS) lükkas kolmapäeval tagasi tema kaebuse, mille alusel ta lootis võistlema pääseda. Thomas on varasem Ameerika Ühendriikide ülikoolide (National Collegiate Athletic Association, NCAA) esimese divisjoni ujumismeistrivõistluste võitja 2022. aastast.

Lia Thomase võidukas ujumine USA üliõpilaste meistrivõistlustel.

Ent üsna pea pärast tema võitu seadis Rahvusvaheline Ujumisliit (World Aquatics) end naiseks pidavatele meestele ehk nn transsoolistele piirangud, mis takistavad neil naiste arvestuses võistlemist. Piirang tähendas, et meessoost sportlane peab olema nö sugu vahetanud enne 12-aastaseks saamist ning ei tohi olla läbinud poisslastele omast puberteeti. Teisisõnu peab olema lapse normaalne areng olnud pärsitud enne seda, kui poisslapsed oma kehalise arengu poolest tüdrukutest märkimisväärselt võimsamaks arenevad. Ehkki meetodid, mida selleks kasutatakse, on ebateaduslikud ja laste tervisele kahjulikud (vt nt siit), seisneb spordiametnike loogika selles, et end naiseks nimetavad mehed päris naiste ees kehalisi eeliseid ei saaks ja konkurents aus oleks.

Thomas, kes hakkas end avalikult naisena käsitlema ülikooli esmakursuslasena, lootis CAS-i abil sellise otsuse tühistada ja pääseda Ühendriikide olümpiakoondise katsevõitslustele, öeldes, et selline käsitlus pole tema hinnangul mitte ainult kehtetu ja ebaseadulik, vaid ka diskrimeerib teda. CAS nii ei arvanud ja Thomas peab leppima võistlustest eemale jäämisega.

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments