Uudised maailmast: sõnavabaduse toetamine kui vihakuritegu, mürkainete sisaldus näomaskides ja Alice Cooper’i transideoloogiline tühistamine

Lisaks: Suurbritannia hoogustamas Covid-paanikat ja Musk plaanib Soros'e ühingute vastu kohtuasja.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

  • Briti munitsipaalpoliitik arreteeriti sõnavabadust toetavate sotsiaalmeedia postituste tõttu
  • Covid-paanika sõnumid Suurbritannia meedias
  • Kosmeetikafirma tühistas transideoloogia tõttu rokilegendi
  • Uuring: näomaskides sisalduvad mürkained võivad vähki põhjustada
  • Musk lubab George Soros’e fondiga seotud ühingud Iirimaal kohtusse anda
Toeta

Briti munitsipaalpoliitik arreteeriti sõnavabadust toetavate sotsiaalmeedia postituste tõttu

Suurbritannias Northamptonshire’i maakonnas asuva Wellingborough linnavolikogu konservatiivist liige Anthony Stevens arreteeriti hiljuti vihakuriteos süüdistatuna, kuna ta tegi sotsiaalvõrgustikus X sõnavabadust väärtustavaid postitusi, vahendab The Telegraph. Ühes oma postituses jagas Stevens oma 79 jälgijaga 2019. aastast pärinevat videot sellest, kuidas politsei käitub Londonis Southgate’i metroojaama juures kristliku jutlustaja Oluwole Ilesanmi’ga. Politsei ilmus kohale, kuna keegi oli jutlustajat islamofoobias süüdistanud ja käskis mehel lahkuda või ta arreteeritakse. Ilesanmi keeldus lahkumast ja arreteeriti. Videos on näha, kuidas politseinik hoolimata jutlustaja protestist tal piibli jõuga käest tõmbab. Ebaseadusliku arreteerimise tõttu maksti Ilesanmi’le hiljem kompensatsioonina 2500 naela (2921 eurot).

Stevens’i postitatud videoversioonis esitleti Ilesanmi situatsiooni kõrval ka teist olukorda Londoni tänaval, milles politseinik ütles, et moslemi jutlustaja võib tänaval jutlust pidada.

Stevens’i sõnul heideti talle politsei poolt ette, et sama videot oli oma kontol jaganud ka Suurbritannia paremäärmusliku ja immigratsioonivastase partei Britain First liige. Stevens märkis, et ta seda asjaolu ei teadnud ega tea ka, mis on Britain First. Ta ütles, et postitas video vaid selle tõttu, et tegemist on “häiriva tõestusmaterjaliga religioossest diskrimineerimisest õiguskaitseasutuste poolt”.

Samuti heideti Stevens’le ette, et ta oli oma X-i kontol avaldanud toetust oma kolleegist volikogu liikmele King Lawal’le, keda tühistatakse tema kristlike vaadete tõttu. Nimelt peatati Northhamptonshire’i ainsa mustanahalise volikogu liikme Lawal’i volitused konservatiivide endi poolt juulis pärast seda, kui Lawal võttis sõna LGBTQ nn Pride paraadide kohta. Lawal kirjutas, et ei mõista, mis ajast on uhkus (i.k. pride) asi, mida tähistada. Tema sõnul langes saatan ingli kohalt just uhkuse tõttu. “Uhkus on patt, mitte voorus. Need, kes on uhked, peaksid oma patte kahetsema ja Jeesuse Kristuse juurde tagasi pöörduma. Ta võib teid päästa,” märkis Lawal.

Stevens jagas juulis oma kontol Lawal’i tühistamise vastast petitsiooni sõnumiga: kes vaba sõna väärtustavad, palun allkirjastage ja jagage.

Politsei küsis Stevens’lt, kas ta nõustub Lawal’i postitusega selle kohta, et uhkus on patt. Stevens vastas, et sel pole tähtsust, sest ta usub sõnavabadusse ehk sellesse, et inimesel on õigus oma vaateid avaldada ilma selleta, et ta seepeale tühistatakse.

Samuti küsiti Stevens’lt tema postituse kohta, mis esitles videot koraani põletavast mehest. Ka selle kohta märkis Stevens, et inimesel peab olema õigus end vabalt väljendada, ka näiteks pühakirja põletades.

Kaebuse Stevens’i kohta oli politseile esitanud leiboristliku partei liige. Kokkuvõttes teatas politsei Stevens’le, et teda kahtlustatakse kirjaliku materjali levitamises rassilise vihkamise õhutamiseks. Mis on seda jaburam, et tegelikult oli Stevens ju mh sõna võtnud hoopis mustanahalise kolleegi ja tema sõnavabaduse kaitseks. Ta vabastati kautsjoni vastu, kuid kriminaalmenetlus tema suhtes kestab.

Toeta

Covid-paanika sõnumid taas Suurbritannia meedias

Eelmise nädala uudiste ülevaates märkisime, et Covid on taas suurelt Ameerika Ühendriikide uudistes ja mitmed asutused ning ettevõtted on alustanud näomaskide nõudmist ja piirangute kehtestamist. Märke oli, et teema tuleb jõuliselt tagasi ka siinpool Atlandit. Suurbritannias ongi see selgelt juhtunud. “Suurim Covid-i surmajuhtumite arvu tõus sel aastal: Viiruse tõttu surnute arv hüppas nädalaga 57% – eksperdid kutsuvad juba üles taas näomaske kandma,” teatas Daily Mail.

Suurbritannia statistikaameti andmetel suri Inglismaal ja Wales’is Covid-i tõttu nädalaga 74 inimest. Sellest eelneval nädalal oli Covid-surmasid 47. Artiklis viidatud teadlaste sõnul, on suremuse suurenemist põhjustanud uued ringlusse jõudnud viirusetüved, millele on antud nimedeks Eris ja Pirola.

Uutele viirusetüvedele antakse teadlaste poolt suupäraseid nimesid, mille järgi neid ajakirjanduses kutsutakse – viimased näited on Eris ja Pirola. Foto: Fusion Medical Animation.

Samas näiteks tänavu jaanuaris registreeritud Covid-surmade tipp oli 654. Ja ehkki seda artiklis ei märgita, siis tegelikult sureb Inglismaal ja Walesis keskmiselt 11 000 inimest nädalas.

Suurbritannia valitsus on igal juhul viiruseohule viidates asunud kiirelt korraldama vaktsiinikampaaniat. Kui varasema graafiku järgi pidid koroonaviiruse ja gripi vastased vaktsineerimised hooldekodudes ja riskirühma kuuluvate täiskasvanute seas algama oktoobris, siis nüüd alustatakse nendega 11. septembril. Välja antavates sõnumites kardetakse just Pirola nimelist viirusevarianti, mida kirjeldatakse kui “päris asja” ja “kõige ründavamat”, mida maailm on pärast Omicroni esmakordset ilmumist näinud. “On hädavajalik, et kõige haavatavamad rühmad saaksid vaktsiini, et tugevdada talveks oma immuunsust, et kaitsta end ja vähendada survet meditsiinisüsteemile,” teatas terviseminister Maria Caulfield.

Kosmeetikafirma tühistas transideoloogia tõttu rokilegendi

75-aastane rokilegend Alice Cooper sõlmis vaid mõni nädal tagasi koostöölepingu kosmeetikafirmaga Vampyre Cosmetics. Kuivõrd ettevõtte turustab hirmsa moega meiki, huulevärve, kunstripsmeid jms, peaks Cooper, kes oma ülesastumistel just sellist õuduste-teemalist grimmi kasutab, neile kaanestaariks justkui sobima.

Cooperi reklaamikoostöö ettevõttega lakkas aga õigupoolest juba enne kui alatagi sai, vahendab The New York Post. Nimelt väljendas Cooper, pärisnimega Vincent Damon Furnier, ühes intervjuus oma vastuseisu alaealiste soovahetusoperatsioonidele ja sellega seotud vastassugupoole hormoonide manustamisele. “Ma saan aru, et on olemas transseksuaalide juhtumeid, aga ma kardan, et see on ka moeröögatus ja ma kardan, et on palju inimesi, kes väidavad, et nad on seda, lihtsalt sellepärast, et nad tahavad see olla,” ütles ta.

Alice Cooper väljendas oma vastumeelsust transideoloogiale ja kosmeetikafirma lõpetas temaga selle tõttu koostöö. Foto: Wikimedia Commons.

Cooper lisas, et tema hinnangul on vale näiteks 6-aastast poissi, kes tahab lihtsalt mängida, segadusse ajada jutuga, et sa oled küll poiss, aga võid soovi korral olla ka tüdruk. Samamoodi aetakse tema hinnangul selle jutuga segadusse teismelisi. “Sa alles otsid oma identiteeti, ja siis tullakse öeldakse sulle: “Jah, aga sa võid olla mis iganes sa tahad. Sa võid olla kass, kui sa tahad”,” ütles ta. Cooper lisas, et tema jaoks on kogu see asi absurdne. “Kes teeb reegleid? Kas kusagil New Yorgis on hoone, kus inimesed istuvad iga päev maha ja ütlevad: “Okei, me ei saa nüüd öelda “ema”. Me peame ütlema “sünnitaja”,” arutles ta.

Vampyre Cosmetics teatas, et lõpetab nende väljaütlemiste tõttu staariga koostöö. “Me seisame kõigi LGBTQIA+ kogukonna liikmete eest ja usume, et kõigil peaks olema juurdepääs tervishoiuteenustele,” ütlesid nad. “Juurdepääs tervishoiuteenustele”, mida ettevõte teate kohaselt toetab, tähendabki antud kontekstis alaealistele vastassoo hormoonide manustamist ja soovahetusoperatsioonide kättesaadavust.

Toeta

Uuring: näomaskides sisalduvad mürkained võivad vähki põhjustada

Lõuna-Korea Jeonbuki riikliku ülikooli teadlased avaldasid aprillis uuringu, mille kohaselt sisaldavad koroonaviiruse leviku vastu soovitatud nn kangemat sorti N95 maskid ohtlikke keemilisi ühendeid, vahendab Daily Mail. Uuringus leiti, et toksilisi ühendeid eraldus maskist kaheksa korda soovituslikust ohutusnormist rohkem. Mõistetavalt põhjustab selliste mürgiste ühendite sissehingamine eri liiki terviseprobleeme. Lühiajalise sissehingamise puhul on nendeks näiteks peavalu ja iiveldus, pikaajaline ja korduv sissehingamine on aga seotud organikahjustuste ja vähiga.

N95 maske on nimetatud ka maskide kullastandardiks, aga uuringu kohaselt eraldub neist ohtlikke ühendeid. Foto: Wikimedia Commons.

Uuringu kohaselt oli riidest maskide puhul selliste mürgiste ühendite osakaal 14 korda väiksem ega kujuta inimese tervisele ohtu. Teadlaste sõnul on võimalik ka N95 maskide puhul ohtu vähendada, kui lasta maskil peale pakendi avamist õhu käes vähemalt pool tundi seista. See viitab, et mürgiste kemikaalide suures osakaalus mängib rolli ka pakend.

Nimetatud uuringu osas on toodud välja ka puudusi, näiteks ei vaadelnud see tegelikku olukorda ehk seda, kuidas maskid neid kandvaid inimesi reaalselt mõjutavad.

Toeta

Musk lubab George Soros’e fondiga seotud ühingud Iirimaal kohtusse anda

X-i tegevjuhist suurettevõtja ja sõnavabaduse eestvõitlejana tuntud Elon Musk teatas kolmapäeval, et ettevõte kaebab George Soros’e Avatud Ühiskonna Sihtasutuste (Open Society Foundations) partnerid Iirimaal kohtusse, kuna nad levitavad vihakuritegude kohta valeinfot, et õigustada enneolematut sõnavabaduse mahasurumist, vahendab The European Conservative.

Musk reageeris oma X-i kontol iiri-jamaika ajakirjaniku ja kommentaatori Ben Scallan’i artiklile, milles too väidab, et Soros’e ühenduste toetatud vasakpoolsed mittetulundusühingud manipuleerivad statistikat, et näidata Iirimaal vihakuritegude arvu järsku kasvu ja põhjendada selle info abil vajadust uue vihakõneseaduse järele. Valitsuse andmed tegelikult midagi sellist vihakuritegude kohta ei näita.

Musk lubab Soros’e rahastatud MTÜ-de vastu hagi esitada, et takistada neil valeinfo jagamist.

“Iirimaa ei ole mitte ainult tolerantne ühiskond, vaid oli ajalooliselt ise Briti kolonialismi ja etniliste eelarvamuste ohver,” tuletas Scallan oma lugejatele meelde. “Miks on selline näiliselt sõbralik rahvas allutatud sellisele enneolematule rünnakule oma vabaduse vastu?” küsis ta.

Artiklit jagas X-is ajakirjanik ja autor Michael Shellenberger, kes on tuntud sõnavabaduse kaitsjana. Shellenberger märkis, et “põhjus, miks [poliitikud ja Sorose rahastatud valitsusvälised organisatsioonid] levitavad valeinfot vihakuritegude kohta, on selles, et õigustada sõnavabaduse drakoonilist mahasurumist”.

Nimelt on Iirimaa vastu võtmas eriti karmi vihakõneseadust, mis muudaks ebaseaduslikuks ka oma kodus materjali omamise, mida võib pidada vihakõneks. Kui seadus vastu võetakse, võimaldab see politseil teha kodude läbiotsimisi ja konfiskeerida seadmeid, kusjuures võimalik karistus on aasta vangistust ja 5000 euro suurune trahv ainuüksi paroolide loovutamisest keeldumise eest. Vaenuliku materjali omamise eest saab karistada kuni viieaastase vangistusega.

Musk teataski sama artiklit kommenteerides, et X esitab sellise väärinfo jagamise tõttu Soros’e fondiga seotud ühingute vastu kohtusse hagi.

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments