Aprillis peavad Ühendkuningriigis tegutsevate veebilehtede omanikud esitama Ofcomile (The Office of Communications) riskianalüüsi, mille eesmärk on näidata, et sait vastab riigis kehtiva veebiturvalisuse seaduse (UK’s Online Safety Act) nõuetele, kirjutab The Epoch Times. Seaduse alusel on sotsiaalmeediaplatvormidel kohustus ennetavalt kontrollida, ega nende lehele postitatu ei sisalda kahjulikku või ebaseaduslikku sisu. Sama kehtib ka otsimootoritele, kus kasutajad saavad infot otsida enam kui ühelt veebilehelt. Peale suurte veebiplatvormide kohaldub seadus ka kasutajatevahelise suhtluse pakkujatele, nt pisikestele hobifoorumitele, mis valitsuse hinnangul on “väikesed, kuid riskantsed teenused“.
Allumatuse korral vastutab veebisaidi omanik ja võidakse määrata miljoneid trahve
Juhul kui ettevõte nõutud riskianalüüsi ei esita või eksib seaduse vastu, on Ofcomil õigus trahvida ettevõtet 18 miljoni naelsterlingiga (u 21 miljonit eurot) või kuni 10%-ga ettevõtte aastasest käibest, sõltuvalt sellest, kumb on suurem. Ofcomil on ka volitused sundida ettevõtet “käitumist parandama” ja kohtu kaudu võib amet veebisaidi blokeerida. Seejuures on seaduse järgi postitatud sisu eest vastutama pandud ettevõtete juhid, keda võib võtta kriminaalvastutusele juhul, kui ta ei allu ega tee koostööd Ofcomiga.
Väikesed saidid sulgevad lehekülgi, ülejäänud saavad ähvarduskirju
Jõustunud seaduse tõttu on pidanud saidi sulgema näiteks jalgratturite (London Fixed Gear and Single Speed, LFGSS) foorum, kelle teates seisab, et seadus „paneb saidi omaniku vastutama kõige eest, mida keegi tema hallataval saidil ütleb. Seadus on liiga lai ja pole oluline, et meie lehel pole kunagi olnud ühtegi juhtumit, mille eest see seadus täiskasvanuid, lapsi ja haavatavaid inimesi kaitseb.”
Isegi hamstriomanike hobifoorum (The Hamster Forum) pidi veebilehe sulgema ja tõdes, et kuigi foorum on alati olnud turvaline, ei suudeta uusi nõudeid täita. Sama saatus tabas ka foorumit, mis toetas lapsi üksinda kasvatavaid isasid (Dads With Kids).
Seadus on kaasa toonud veel asjaolu, et isegi välismaal asuvad saidid on asunud blokeerima ligipääsu Ühendkuningriigi kasutajatele. Näiteks Soomes paiknev Lemmy.zip foorum, mis keskendub tehnoloogiale, arvutitele ja mängudele, aga annab võimaluse suhelda ka muudel teemadel. Lemmy teates seisab: „Need meetmed sillutavad tee Ühendkuningriigi kontrollitava „suure tulemüüri“ versioonile. See annab valitsusele võimaluse blokeerida või trahvida veebisaite suvaliselt – laia, määratlemata ja pidevalt muutuvate tingimuste alusel.“
Kui nii mõnigi väiksem sait on otsustanud tegevuse lõpetada või kolida kuskile mujale, nt Discordi, siis paljude ettevõtete postkasti on potsatanud Ofcomi kaunikesti karm teade. Näiteks Gab AI Inc on üks kirja saanutest, kellelt amet nõuab illegaalse sisu riskianalüüsi koos menetlusdetailidega 17. aprilliks. Ühtlasi seisab Ofcomi teates, et ettekirjutust tuleb võtta kui prioriteeti ning kui tähtajaks dokumente ei esitata ega alluta nõudmistele, võivad järgneda “jõustamisosakonna edasised toimingud”, sh vägagi kaalukas trahv. Tähelepanuväärne on asjaolu, et Gab AI Inc puhul ei olegi tegemist Ühendkuningriigis registreeritud ettevõttega, vaid USA-s. Ettevõte on veebilehel teatanud, et ei kavatse Ofcomi nõudmistele ja ähvardustele järele anda ning on ametile vastanud, et ei tegutse Ühendkuningriigi jurisdiktsioonis.
Varem püüdis Ofcom ees ootavat pehmendada
Ofcom on mõistagi püüdnud oma tegevust pehmendada ja kirjutanud: „Me ei kavatse karistada väikeseid, madala riskiga teenuseid, mis püüavad heas usus järgida eeskirju, ning võtame meetmed kasutusele vaid siis, kui see on proportsionaalne ja asjakohane.“ Ofcomi sõnutsi on esialgu kõige olulisem kontrollida selliseid veebilehti ja rakendusi, mis suuruse või olemuse tõttu võivad kujutada erilist ohtu. Näiteks lehed, millel on Suurbritannias palju kasutajaid, või sellised, mille kasutajaid ohustab “mõni äärmiselt ohtlik veebisisu vorm”. Samas seisab ameti standardkirjas, et “koostööd” peavad tegema nii suured kui ka väikesed teenuseosutajad, millest võib järeldada, et ähvarduskirja said või saavad küllap ka pisifoorumid.
Sõnavabaduse liidu (Free Speech Union) nõuniku professor Andrew Tettenborni sõnutsi ei suuda just väiksemad veebilehed nõudeid täita. Tettenborni hinnangul ilmselt asub nüüd üha rohkem inimesi kasutama tehnoloogilisi vahendeid, näiteks virtuaalset privaatvõrku (VPN), mis lubab kasutaja asukohaks märkida mõne muu riigi ja peidab tegevuse veebis. „Ofcom ei saa palju teha välismaal asuva vastu, eriti kui keegi teab, kuidas VPN-i kasutada,“ ütles professor. „Need on noored, kes peaksid olema kaitstud. Ofcom peab tõepoolest olema ettevaatlik, et mitte ajada noori välismaa kahtlastele saitidele. See on tahtmatute tagajärgede seadus.“
Varem on Briti konservatiivse partei liige lord David Moylan hoiatanud, et Ühendkuningriigist võib kujuneda “üksik saar” peidetuna tulemüüri taha nagu Hiina. Tema sõnutsi ei olnud võimud huvitatud, et uurida seaduse mõjusid enne selle vastu võtmist. Valitsus olevat olnud pühendunud regulatiivsele struktuurile, kus kõik on delegeeritud Ofcomile. „Oletan, et nad võivad naasta teadete juurde kiriku verandal ja posti teel saadetud, kopeeritud uudiskirjade juurde,“ ütles Moylan.
Kuigi Euroopa Liidus kehtib samuti juba mõnda aega digitaalteenuste seadus (vt siit), mis nõuab sisu modereerimist sotsiaalmeedias, siis Ühendkuningriigi seadus läheb Euroopa Liidus nõutavast kaugemale. Peamine erinevus seisneb selles, et EL seadus kohaldub suurte veebiplatvormide korral, kus kogu Euroopa Liidu peale on enam kui 45 miljonit kasutajat kuus. Ühendkungingriigi seadust peavad aga täitma kõik – peale suurte platvormide ka “väikesed, aga riskantsed” veebisaidid.
UK jätab Hiina vahele ja läheb kohe Põhja-Korea mudeli suunas. Varsti teeb UK parasiitvalitsus kõik enda kodanikud sõduriteks ja saadab nad nii jubedasse surma, et paarikümneks aastaks unustatakse UK üldse ära. Et parasiitvõim saaks rahus enda asja arendada, nagu mitte midagi ei toimuks.
Kui rahvas on nii lõhestatud, et iga individuaal vihkab teist ja saab hingerahu teisele individuaalile selga pussitamisest, siis ongi see võimalik. Nii sureb rahvas välja ja valitsejad saavad sigitada orjadroonid asemele. Põhja-Korea kolhoos, kus rahvast sünnitatakse ja töödeldakse just 1%-le rikkaliku ja õnneliku elu tagamiseks, on kõigi valitsejate unistus. Vaadates, kuidas ka Eesti rahvas omadega käitub siis, khm… Ega enam palju jäänud pole.
Kui lugeda vanu despotismivastaseid raamatuid, siis ei ole ju tegelikult üldse vaja palju, et likvideerida parasiitvõim, nii, et see alaliik kõigi oma parasitismisaladustega kaoks. Parasiit võib küll olla agressiivne – muud funktsiooni tal ju pole ellujäämiseks – aga ta pole kunagi surematu olnud. On vaja, et rahvas ühineks ja teeks selgeks, mida tegelikult vaja on edukaks eluks ja tunnistab, et nende üle valitseb parasiit, keda üldse vaja pole. Mis on aga see murdepunkt rahval, mis sunniks rahvast ühinema…
Ühel pool geneetiliselt orjadeks töödeldud alkohoolikud, vaimuhaiged ja prostituudid-sarisünnitajad. Teisel pool uhked, arukad, edukama geenikogumikuga suguvõsad. Eestis eraldatus nagu USAs konservatiivid vs vasakäärmuslased. Mitte ainult ei sunnita rahvast sõdima võõrrahvaste vastu riikide valitsejate vahel kokkulepitud sõdades, vaid ka omade vastu. Ühele poolele ei meeldi põhjakiht, aru saamata, et kõrgem klass nad tootis, teisele poolele aga ei meeldi tunnistada enda tahtliku allakäiku ja kadestab suure ülbusega, diskrimineerimisega ja rassismiga kõiki, kes paremini elavad. Primitiivne viha nõrkade vastu ja suur uhkus lolliks olemise üle võtab võimust.
See teooria võib paika pidada, et eliidil on olnud kogu aeg salasoov aretada rumalat orjarahvast ja et see salasoov ei ole kusagile kadunud tänasel eliidil.
Kuid aja möödudes on alati eliit ise oma rumala tõu-aretisega segunenud:
Kunagised euroopa mõisnikud on segunenud oma talupoegadega. Ameerika inkad on segunenud oma ketšuatega. Kadunud on hiina ja jaapani kasti-süsteemid (kunagised ülemused on segunenud oma alluvatega). India kasti-süsteem on veel (salaja) alles, kuid sealgi on viimasel ajal segunemisi.
Nüüd ütlevad teadlased, et tänase inimese ajumaht on pisut väiksem, kui 30000 aasta eest … inimeste eneste tõu-aretuse tulemus!