Brasiilia surub alla sõnavabadust: Muski X-i ähvardab riigis keelamine

Brasiilia ülemkohus käskis “väärinfot” levitavad kontod blokeerida, Musk keeldus.

Sofia Jõeorg

9. apr. 2024

Sofia Jõeorg

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toetan

Brasiilia ülemkohtu kohtunik Alexandre de Moraes käskis sõnavabaduse hindamise poolest tuntud suurettevõtjale Elon Muskile kuuluval plattvormil X blokeerida kasutajakontod, mida võim süüdistab valeinfo levitamises. X keeldus sellest ja nüüd ähvardab ettevõtet pea 20 000 euro suurune trahv iga päev iga blokeerimata kasutaja eest. 

Kelle kontodest täpsemalt jutt käib, ei ole seni ametlikult avaldatud, kuid süüdistuse kohaselt jagavad need valeuudiseid ja väärinfot. Kohalikku meediat tsiteerinud väljaanded vahendavad, et nende seas on näiteks ekspresident Jair Bolsonaro toetaja Allan dos Santos, kes 2020. aastal riigist põgenes (nagu tegi seda ka Bolsonaro pärast kaotust presidendivalimistel Lula da Silvale). Nimekirjas on veel teisigi mõjukaid ettevõtjaid ja kommentaatoreid, kes tänast presidenti ei toeta ning kes on avaldanud kahtlusi näiteks valimiste aususe suhtes. 

Elon Musk ütleb, et X kavatseb avalikustada kõik Brasiilia kohtuniku nõudmised ja selgitada, kuidas need Brasiila enda seadusi rikuvad.

Musk kirjeldas sotsiaalmeedias, et kohtunik de Moraes käskis X-l teeselda, et kontode blokeerimine on platvormi enda algatatud. Ühtlasi on Muskil keelatud avaldada, millised kasutajad kästi blokeerida. 
Musk lubas aga avaldada kõik X-ile esitatud nõuded, mis lähevad Brasiilia seadustega vastuollu, lisades, et de Moraes tuleks ametist kõrvaldada. Vastasseisu tulemusena võidakse X Brasiilias keelustada ning nad peavad sulgema ka kohaliku kontori. Iga kasutaja eest, kelle blokeerimist kohus nõuab ja millest Musk keeldub, ähvardab ettevõtet 100 000 Brasiilia reaali ehk 18 347€ euro suurune trahv iga päev.

Liitu meie uudiskirjaga
See on kõige kindlam viis end vabaduste teemaga kursis hoida.

Me hindame sinu privaatsust ja ei jaga sinu kontaktandmeid mitte kellegi teisega. Tutvu meie privaatsustingimustega.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments