Briti valitsuse plaan: kõigile uutele elumajadele tuleb paigaldada päikesepaneelid

Samal ajal rahastab valitsus päikese pimendamise katseid, et võidelda soojenemisega.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

25 000€ eesmärgist on puudu veel 6900€. TOETA TÄNA
Vaid Sinu toetuse abiga saame hoida Vabaduste portaali elus!

Suurbritannia valitsus plaanib kehtestada nõuded, mis kohustavad kõigi uusehitiste katustele paigaldama päikesepaneele ning keelavad samal ajal gaasikütte. Nõuded kergitavad ehituskulusid tuhandete naelsterlingite võrra.

Ühendkuningriik on kliimapöörde nimel, netonullheite ihaluses võtnud plaani mitu nõuet kinnisvarasektorile. Esmalt on kavas keelata uutes elamutes gaasikatlad ja seda juba järgmisest aastast. Teise nõudena peaks 2027. aastast peale peaaegu kõigile uutele hoonetele paigaldama päikesepaneelid. Ainuüksi päikesepaneelide nõue kergitab ehitushinda tuhandete naelade võrra, kirjutab Mail Online

Mõlemad plaanitud kohustused on nn tulevikukodu standardis, mille kallal Ühendkuningriigi asepeaminister ning elamumajanduse, kogukondade ja kohaliku omavalitsuse minister Angela Rayner koos energiajulgeoleku ja nullnetoministri Ed Milibandiga on vaeva näinud. Standardi võttis töösse küll juba eelmine tooride valitsus ja arvati, et leiboristid pärast mullu juulis olnud üldvalimisi nendega ei jätka. Kuid ajakirjanduse andmetel avalikustab Rayner standardi juba sel suvel ja dokument on kavandatud jõustuma juba järgmisest aastast – palju varem, kui alguses lubati. 

Nn tulevikukodu standardi eesmärk on tagada, et riigi kinnisvarasektor on 2030. aastaks energiatõhus. Esimesena tabab kinnisvarasektorit nõue, mille järgi juba juba järgmisest aastast ei tohi uutesse elamutesse paigaldada gaasikatlaid. Need ei pidavat vastama standardis nõutud madala süsinikdioksiidiheite nõudele ja seetõttu võib eeldada, et uus standard on kasutada elektrilist soojuspumpa. 

Praeguse kava kohaselt ei tohi netonulli nimel uutess ehitistesse paigaldada gaasikatlaid, mis sageli nii kütavad kodu kui ka annavad sooja vee. Nende asemel on edaspidi eelistatud elektrilised soojuspumbad. Foto: Ulrich Dregler/Pixabay.

Järgmine kinnisvarasektori kohustus peaks jõustuma 2027. aastal, mil uutele ehitistele tuleb paigaldada päikesepaneelid. Seda umbes neljandikule kodudest nii, et päikesepaneelid kataks 40% ehitise jalajäljest. Arvestades katuse kallet, suunda ja varjutust kohaldataks leebemaid reegleid u 19%-le kodudest. Kohustustest vabastatud oleks aga vaid 1% uutest kodudest. 

Praegune valitsus on seadnud eesmärgi ehitada järgmise parlamendivalimise ajaks 1,5 miljonit uut kodu, mistõttu valitsus leiab, et kliimapöörde otsused kinnisvaras on veel eriti hädavajalikud. 

Paljud arendajad on päikesepaneelide nõude vastu, aga taastuvenergia toetajad väidavad järjekindlalt, et nõue paigaldada päikesepaneelid vähendab majapidamiste energiakulusid. Koduomanikud pidavat aastas ligikaudu 1000 naela (1180 euort) säästma ja kuigi päikesepaneelid kergitavad ehitushinda umbes 4000 naela (4720 eurot) võrra, siis tasub ehitusaegne kulutus end nelja aastaga ära.

Kogu poliitika läbimõtlematust näitab ka asjaolu, et samal ajal on Briti valitsus alustanud päikese tumendamise katsetustega, et kliima soojenemist piduradada – stratosfääri pihustatakse aerosoole, mis aitavad pilvedel päikesevalgust tagasi peegeldada.  

Kuid kui arvestada Ühendkuningriigi taastuvenergia tasusid, siis on igati põhjendatud kahelda taastuvenergia soodsa hinna lubadustes. Eriti tasub tähele panne, et Suurbritannia maksab taastuvenergiatootjatele nn piirangutasu. See tähendab, et kui tuult ja sellest toodetud elektrit on liiga palju, siis tasub riik tuuleenergia tootjatele tuulepargi sulgemise eest miljoneid naelu päevas, et kaitsta võrku ülekoormuse eest. Samal ajal on aga elektrienergiat mõnes muus riigi piirkonnas puudu ja seal tuleb gaasijaamas toodetud elektrienergiat kallimalt juurde osta. Kõik lisanduvad kulud maksab kinni tarbija. Peale selle näitas aprilli lõpu ulatuslik elektrikatkestus Hispaanias ja Portugalis, kuivõrd ebakindel võib taastuvenergia olla ja põhjustada ka tõsiseid tagajärgi. 

Alles eelmisel nädalal põrmustas ka kunagine Briti peaminister Tony Blair arvamusartiklis kogu kliimapöörde, nimetas kliimamuutuste arutelu irratsionaalseks ning vältimatult hukule määratuks. Blairi kriitikanootidega on ühinenud ka ametiühingud, kelle hinnangul ei tohiks agenda nimel töötajaid prügikasti visata. Kuid kliimapöördes ei arutle poliitikud üldse töökohtade üle, näiteks alles sel kuul lõpetas tegevuse Grangemouthi toornafta rafineerimistehas Šotimaal ja suurem osa töötajad jäi töötuks. Tehas oli piirkonna suurim tööandja. 

0 0 votes
Article Rating
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Comments
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments